Pencerenin döşeme seviyesinden standart yüksekliği

Pencerenin döşeme seviyesinden standart yüksekliği, yeni bir ev inşa ederken veya eski bir evi yenilerken önemli bir tartışma noktasıdır. Pencerenin uygun yüksekliği, güneşin ve doğal havanın tam seviyeden girmesine izin verdiği için rahat yaşam için çok önemlidir.

Pencerenin zemin seviyesinden standart yüksekliği

Pencere nedir?
Bir pencere ışık, ses, ve bazen de hava geçirecek şekilde geçişi bulunan duvar, açıklığın bir türüdür. Modern pencereler genellikle sırlı veya şeffaf veya yarı saydam malzeme ile kaplanmıştır.

Pencereler, evin içinde ışık, temiz hava ve havalandırma sağlayan herhangi bir evin en önemli parçasıdır. Pencereler ayrıca mimari dekorasyon amacıyla da kullanışlıdır. Sağlanan pencereler odaya ışık girmesini sağlar, duvar renklerinizi veya mobilyalarınızı geliştirir. Dış ısının eve girmesini önlemek için odaya güneş ısısı sağlar ve yaz aylarında açıklığı kapatır.

Pencere Çeşitleri:
Piyasada bulunan farklı tipte pencereler vardır, ihtiyaçlarınıza göre bunlardan seçim yapabilirsiniz. Pencereler kare, dikdörtgen ve hatta üçgen gibi farklı şekillere sahip olabilir. Bazı pencereler dışa açılır, bazıları yukarı, aşağı veya açmak için bir tarafa kayar. Bu tipler, pencere yapmak için kullanılan ahşap, çelik, alüminyum ve PVC gibi farklı malzemelerde mevcuttur. Aşağıda listelenen 18 popüler pencere türü vardır:

Tek Açılır Pencereler
Çift Açılır Pencereler
Kemerli Pencereler
Tente Pencereleri
Bay Windows
Yay Pencereleri
Kanatlı Pencereler
Windows’u Çıkar
Bahçe Penceresi
Cam Blok Pencereler
Hazne Pencereleri
Jaluzi Pencereleri
Resim Pencereleri
Yuvarlak Daire Pencereler
Işıklık Pencereleri
Sürgülü Pencereler
Fırtına Pencereleri
Transom Pencereleri

 1. Tek Açılır Pencereler
  Tek bir asılı pencere ile çift asılı bir pencere arasındaki en büyük fark , farklı pencere bölümlerinin nasıl hareket ettiği. Bir tek düşmeli pencere genellikle maliyeti arasındaki pencere başına 170 $ için $ 360. Tek asılı pencerelerde, alt pencere paneli veya alt kanat yukarı ve aşağı hareket eder ve üst kanat sabit kalır. Bu, pencereyi açtığınızda, üst kanat içte kaplanır. Tek asılı pencereler hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.
 1. Çift Açılır Pencereler
  Bir çift açılır cam ancak daha düşük kanat hem de üst kanat aşağı ve yukarı hareket ve genellikle bu ortak bir pencere türü kolay temizlik ve bakım için dışarı eğik hem tek bir asılı pencerede benzerdir.

Kemerli Pencereler
Kemerli pencereler, herhangi bir eve mimari tasarım ekleyen yuvarlak üstlere sahiptir. Bazı kemerli pencereler bir kanatlı pencere ile aynı şekilde açılabilir.

 1. Tente Pencereleri
  Tente pencereleri, pencerenin açıldığında suya dayanıklı bir tente oluşturma şekli sayesinde çok yağmurlu iklimler için idealdir. .
 1. Bay Windows
  Cumbalı pencereler dış duvardan dışarı taşar ve evde küçük bir raf oluşturur. Cumbalar, evden inşa edilmiş açılı bir çerçeveye yerleştirilmiş düz pencerelere dayanır. Yetkili bir kurulum gerektiren daha büyük bir pencere olduğu için bir cumba penceresinin kurulması daha pahalıdır.
 1. Pruva Pencereleri
  Yay pencereleri, evin dışında dairesel bir alan oluşturan özel kavisli pencerelere dayanır. Kavisli yay penceresini oluşturmak için kullanmak istediğiniz pencere panellerinin miktarına bağlı olarak, bir yay penceresi bazen tam bir cumba penceresinden daha pahalı çalışabilir.
 1. Kanatlı Pencereler
  Kanatlı pencereler yan tarafa veya açmak için yukarı doğru sallanır. Bu, pencerenin katı camdan yapılmasına izin verir ve genel olarak daha az engellenmiş bir görünüm sunar.
 1. Windows Çıkışı
  Yükseltme pencereleri, her şeyden daha fazla güvenlik için tasarlanmıştır. Bu tür pencereler, örneğin yangın gibi bir acil durum bir kapıdan çıkmanızı engellediğinde bir kaçış yolu sağlar. Çıkış pencereleri genellikle evinizin bodrum katına kurulur. Bazı ülkeler güvenlik yasaları için evinize bir çıkış penceresi yüklemenizi gerektirir. Bir çıkış penceresi, düzgün bir şekilde kurmak için bir alanın kazılmasını gerektirebilir.
 1. Bahçe Pencereleri
  Bahçe pencereleri aslında bitkiler için tasarlanmış mini cumba pencereleridir. Adlarını kazandılar çünkü evinizin içinden çıkıntı yapan küçük seralar gibi davranıyorlar.
 1. Cam Blok Pencereler
  Cam blok pencereler çoğunlukla aksan olarak kabul edilir ve ışık akışını artırmak için evin bir bölümüne eklenir. En yaygın olarak, cam blok pencere tipleri, eşzamanlı ışık ve gizlilik sağlayan desenli bir tasarımla süslenir veya süslenir . Banyolarda, bodrum katlarında ve diğer özel alanlarda kullanım için idealdir.
 1. Hazne Pencereleri
  Hazne pencereleri üstten açılır ve genellikle devrilmek için açılır. Kompakt alanları verimli bir şekilde kullanırlar, bu nedenle bodrumlarda veya banyoda yaygın olarak bulunurlar. Ayrıca mükemmel yalıtım sağladıkları biliniyor, çünkü tamamen kapandıklarında çerçeveye yapışıyorlar.
 1. Jaluzi Pencereleri
  Jaluzi pencereler, birçok farklı metal veya cam çıtasına bölünen benzersiz bir pencere stilidir. Pencereler bir dizi güneşlik gibi açılır. Sadece kolu kranklayın ve çıtalar yana doğru eğilir, bu da havanın akması için bir dizi boşluk oluşturur.
 1. Resim Pencereleri
  Evinizin dışındaki manzara, yemyeşil bir arka bahçe veya bir dağ sırası olsun, manzaranın tadını çıkarmanın en iyi yolu güzel büyük resim pencereleridir. Resim pencereleri açılamayan sabit pencerelerdir. Resim pencereleri, herhangi bir kırılma veya görünür çerçeve içermeyen ve engelsiz bir güzel görünüme neden olan büyük pencere türleridir.
 1. Yuvarlak Daire Pencereler
  Yuvarlak, yarım yuvarlak, eliptik veya oval – yuvarlak daire pencereleri kategorisi, evinize mimari ilgi katan birçok farklı şekli kapsar. Özellikle yuvarlak pencereler, Viktorya dönemi veya Gotik dönem yapıları gibi tarihi dekorlara alanınızı sallıyor.
 1. Işıklık Pencereleri
  Evinize daha fazla doğal ışık eklemek istiyorsanız, ancak dış duvarlarınızla sınırlı seçeneklere sahipseniz, bir ışıklık penceresi mükemmel bir pencere stili seçeneğidir. Aslında çatınız için bir pencere ve bir çatı havalandırmasına benzer şekilde monte edilir.
 1. Kayar Pencereler
  Kayar pencerelerin genellikle tek pencerelerden yapılmış iki bölümü vardır ve bölümlerden biri açılıp kapanmak için yatay olarak diğerinin üzerinde kayar.
 1. Fırtına Pencereleri
  Fırtına pencereleri, geçerli pencerelerinizle aynı çerçeveye kurulan dış pencerelerdir. Fırtına pencereleri, soğuk hava içeri girdiğinde mükemmel bir taslak engelleme ve ısı kaybı katmanı ekler. Fırtına pencereleri sık sık sert hava koşulları için mükemmeldir. kıyı bölgelerinde popülerdir.
 1. Kıç aynalığı Pencereleri
  Kıç yatırması pencereleri, alanı parçalamaya veya benzersiz bir tasarım odak noktası eklemeye yardımcı olan dekoratif vurgu penceresi türleridir. Kıç yatırması penceresi, lüks evlerde kapıların üzerine, hatta bazı durumlarda diğer pencerelerin üzerine monte edildiğini gördüğünüz dekoratif pencerelerdir. Tipik olarak yarım daire şeklindedirler, ancak kare veya dikdörtgen de olabilirler.


Pencerenin Standart Boyutu nedir?
Pencereler her evin çok önemli bir parçasıdır. Basit bir konut veya ev için odanın en az% 15’inin pencere açıklıkları sağlamasına izin verilir. Bu, oda alanının yaklaşık% 15’inde bir pencere açma alanı sağlayabileceğimiz anlamına gelir. odanın alanı 100 feet kare ise, o zaman 4 ft x 4 ft boyutlarında bir pencere sağlayabiliriz. Kamu ve ticari bina için buna yaklaşık% 20 izin verilir.

Standart Pencere Boyutu

Aşağıda bazı standart pencereler evde çoğunlukla kullanılmaktadır.
Pencerenin yüksekliği genellikle sabittir, ancak mimari ve sahip gereksinimlerine göre değiştirilebilir. Pencere yüksekliği kapı çerçevesi veya lento seviyesine 4 ft veya daha fazla sabitlenmiştir.

1) 2′0 ″ x 3′0 ″

2) 3′0 ″ x 4′0 ″

3) 5′0 ″ x 4′0 ″

4) 6′0 ″ x 4′0 ″

Kat Seviyesinden Pencerenin Standart Yüksekliği:
Pencerenin zemin seviyesinden yüksekliği, pencerenin eşik seviyesi olarak da adlandırılır. Pencereyi yerine yerleştirirken önemli olan iki seviye vardır.

 1. Eşik Seviyesi – Zeminden pencere çerçevesinin altına kadar olan seviyeye veya mesafeye Eşik seviyesi denir. Genellikle yaklaşık 900 mm veya 3 ft tutulur.
 2. Linter Seviyesi:

Zemin seviyesinin üstünden lento yerleştirilmiş kapı çerçevesinin üst seviyesine Lintel seviyesi denir. Lento genellikle duvarda doğrudan yükten kaçınmak ve duvar yükünün üstünde yükün altına dağıtmak için sağlanır. Lento genellikle Betonarme veya çimento harcıdır. Lintel Seviye genellikle 2,1 m veya 7 ft olan kapı yüksekliğiyle aynıdır .

Böylece, kapının kat seviyesinden standart yüksekliği 2,1 m veya 7 ft’dir , aşağıdaki hesaplamalar ile kolayca hesaplanabilir,

Zemin seviyesinden pencere yüksekliği = Kapı Yüksekliği – Pencere Yüksekliği

Kapının yüksekliği 7 ft ve pencerenin yüksekliği 4 ft ise, pencerenin yüksekliği = 7 ft – 4 ft = 3 ft olacaktır.

Zemin seviyesinden pencerenin standart yüksekliği 900 mm ya da 3 ft . pencerenin boyutuna, tavan yüksekliğine ve sahip gereksinimine bağlı olarak değişebilir.

Kaynak:modernize.com/civiconcepts.com

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.