10 EV MOBİLYASI ÇEŞİTLERİ VE STANDART BOYUTLARI

Mobilyasız bir ev hayal edin, nasıl göründüğünü. Sadece kimsenin yaşamadığı boş bir eve benziyor. Yani, evini tamamlayan bir varlık mobilyadır. Herhangi bir evin temel bileşenleridir ve daha çok bir iç mekan tasarlamanın en önemli parçasıdır. Mobilya, evin görünüşünün değişmesinin ve işlevselliğinin arkasındaki nedendir. Evin her odası farklı mobilya türlerine ihtiyaç duyar.10 EV MOBİLYASI ÇEŞİTLERİ VE STANDART BOYUTLARI 1 inç =2,54 santimetre

EV MOBİLYASI 

Evin Çeşitli Odalarındaki Mobilya Çeşitleri:
Oturma Odası – Kanepe, Sandalye, TV, Stand.
Mutfak – Mutfak dolapları.
Yatak Odası – Uyku Yatağı, Komodinler ve Dolaplar
Yemek Odası – Yemek Odası ve Sandalye.
Çalışma Odası – Çalışma Masası, Kitapçı ve Sandalyeler.
Soyunma Odası – Tuvalet Masası ve Sandalye.
Ev Mobilyalarının Çeşitleri ve Standart Boyutları
En tartışın edelim Evi ve Onların Standart boyutlar için Mobilya Türleri.

Kanepe
sandalye
Yemek masası
Çalışma masası
Mutfak dolabı
Tuvalet masası
Yatak
Komidin
Dolap
TV Sehpası veya Masa

 1. Kanepeler:
  “Kanepe”, kanepe, davenport veya kanepe gibi farklı isimlerle de adlandırılır. Popüler olarak, kanepe, bir oturma odasında veya aile odasında kullanılan en az 70 ″ uzunluğunda uzun bir döşemeli mobilya parçasıdır. Kanepeler genellikle kollarını ve sırtını kaldırdı. Bazen, uyumak için özel bir alan olmadığında veya evde yatak sıkıntısı olduğunda da yerleşik yataklar ortaya çıkarlar.

Kanepe, aile toplantılarının merkez üssüdür. Tüm aile üyeleri kanepelerde birlikte oturuyorlar. Onlar zor bir gün mücadele ve tavana bakmak sonunda rahatlatıcı bir yer vardır. Kanepe, herkesin rahatça oturduğu ve TV izlediği bir evde tek mobilyadır. Evdeki önemli mobilya türlerinden biridir.

Oturma Odası için Standart Kanepe Boyutu

Kanepelerin Standart Ölçüleri:
Mobilya Çeşitleri
Oturma Odası için Standart Kanepe Boyutu
Üç kişilik kanepe: 35 inç derinlik ve 84 inç genişlik.
Loveseat: 35 inç derinliğinde 60 inç genişliğinde.
L- Şekilli Kanepe – 81 inç x 32 inç ve 32 inç x 30 inç bir koltuktan.
Mobilya Çeşitleri
Standart Boy L Şekilli Koltuk

Standart Boy L Şekilli Koltuk
 1. Sandalyeler:
  Herhangi bir evde temel bir mobilya parçasıdır. Sandalye genellikle arkaya ve oturağa 90 ° veya biraz daha büyük bir açıyla birbirine bağlanmış iki adet dayanıklı malzemeye sahiptir, genellikle sandalye koltuğunun 4 köşesi sabittir veya dört ayakla desteklenir.

Sandalyenin bacakları normalde oturan kişinin uylukları ve dizleri 90 ° veya daha az açı oluşturacak kadar yüksek tutulur. Sandalye, evin çeşitli odalarında ve ayrıca oturma odaları, yemek odaları, okullar ve ofisler gibi ev dışında kullanılan tek mobilyadır. Ahşap, metal veya sentetik malzemeler gibi farklı malzemelerden yapılmış sandalyeler ve tek başına koltuk veya tüm sandalye çeşitli renk ve kumaşlarda yastıklı veya döşemeli olabilir.

Günlük yaşamımızda, oturma pozisyonunda uyku pozisyonundan çok zaman harcıyoruz. Yani, Sandalyeler herhangi bir ev mobilyasının en önemli ve temel bileşenidir.

Sandalye Çeşitleri:
Kanat Sandalye
Geçici Sandalye
Kulüp Başkanı
Yan sandalye
Terlik Sandalye
Rahat koltuklar
Şezlong
Klismos Sandalyeler
Sandalyenin Standart Boyutları:
mobilya çeşitleri
Sandalyeler için Standart Ölçüler
Oturma yüksekliği = 18 ”

Bacak Ölçüsü = 20 ”x 19”

Toplam Yükseklik = 38 ”

Sandalyeler için Standart Ölçüler
 1. Yemek Masası:
  Bir masa, düz bir üst kısmı olan ve dört ayak üzerinde desteklenen, bir şey üzerinde çalışmak, yemek yemek veya üzerine yerleştirmek için bir yüzey olarak kullanılan bir mobilya parçasıdır. Yemek masası, oturan kişilerin yemek yemeleri için kullanılan en popüler masa türlerinden biridir.

Genellikle yemek odasında bulunur. Tüm ailelerin oturabileceği ve yemek yiyebileceği yemek alanı sağladı. Ayrıca evin görünümünü ve çevresini geliştirmek için üzerine meyve ve saksılar yerleştirirdi.

Standart Boy Yemek Masası

Yemek masası standart boyutları:
mobilya çeşitleri
Standart Boy Yemek Masası
4 Koltuk Yemek Masası = Boyut = 2’6 ”x3’6”

6 Koltuk Yemek Masası = Boyut = 3 ‘x 6’

8 Koltuk Yemek Masası = 3’6 ”x 8 ‘

10 Koltuk Yemek Masası = 4’6 ”x 10 ‘

 1. Çalışma Tablosu:
  Çalışma masası, evdeki mobilyaların çalışma veya yazma amacıyla kullanılan çok önemli bir parçasıdır. Herhangi bir çalışmanın boyutu kişilerin gereksinimlerine veya odanın alanına bağlıdır, büyük l şeklinde çalışma masaları veya dikdörtgen veya L şeklinde olanlar olabilir. Normalde not defterlerinizi ve önemli kitaplarınızı çalışmak için saklayabileceğiniz depolama alanları da sağlanır.

Aslında, 5 veya 6 yaşından büyük çocukları olan herhangi bir ev için gerekli çalışma masaları. Sonunda, çocuklar veya erkekler, herkesin bir çalışma masası kullanması gerekecek ve temel olarak yaş sınırı yoktur. Birçok insanın evde okuma, yazma veya ofis işi yapma alışkanlığı vardır, genellikle ofis odalarında, kütüphanelerinde ve hatta yatak odalarında çalışma masaları vardır.

Çalışma Tablosunun Standart Boyutları:

Çalışma Odasının Standart Boyutu


Çalışma Masası Boyutu = 51,1 ”x 17,7” x 30 ”

 1. Mutfak Dolabı:
  Mutfak dolapları, yiyeceklerin, pişirme ekipmanlarının ve genellikle sofra takımı için gümüş ve yemeklerin saklanması için birçok mutfakta inşa edilen temel mobilyalardır. Buzdolabı, bulaşık makinesi ve fırın gibi en sık kullanılan ev aletleri genellikle mutfak dolabına entegre edilir. Mutfak dolapları için çeşitli tasarımlar ve seçenekler mevcuttur.
Mutfak Dolabı Standart Ölçüsü

Mutfak Dolabı Standart Boyutları:

Mutfak Dolabı Boyutu evin ihtiyacına göre değişebilir.

En Hazırlık ortalama mutfak boyutu dolap aşağıdaki gibi,

Platform Yüksekliği = 2 ft 4 In.

Platformun Genişliği veya Derinliği = 1 ft 10 In.

Kabin Üstü Kabin Yüksekliği = 2 ft

Kabin Yüksekliği = 2 ft 4 In.

Mutfak Dolapının Toplam Yüksekliği = 7 ft 3 In + veya – 5 İnç.

 1. Tuvalet Masası:
  Giyinme, makyaj için kullanılan çekmecelerle donatılmış düşük seviyeli bir masa türüdür. Tuvalet masası bir kadının hayatının en önemli parçası olmalıdır. Dünyada kendini ele aldığı güzellik geliştirme ve zarafet yeri. Tuvalet masası herhangi bir kadın için bir mobilyadan daha fazlasıdır, buna bir zorunluluk veya yaşam çizgisi diyebiliriz.

Tuvalet masası, büyük bir aynası, çekmeceli bir masası ve oturması gereken bir tabure ile komple bir mobilya ünitesidir. Kadınların kişisel varlıklarını depolaması çok önemli bir mobilya birimidir. Giysi, makyaj malzemeleri ve diğer aksesuarları tutmak için kullanılan birçok evde tuvalet masası. Çok kullanışlı bir yardımcı programdır.

Tuvalet Masasının Standart Boyutları:

Tuvalet Masası Standart Ölçüleri


Standart Giyinme Boyutu Tablosu = 69 ″ x 30 ″ x 16 ″

 1. Yatak:
  Yatak, yorgun olduğumuzda uyuduğumuz veya rahatladığımız bir yer olduğu için insan hayatındaki en önemli mobilya parçasıdır. Genellikle, yataklar bir yatak çerçevesi üzerinde yumuşak, yastıklı yatak , katı bir taban üzerinde duran yatak , genellikle ahşap çıtalar veya yaylı bir tabandır.

Birçok yatak tipinde, yatak için ek destek ve süspansiyon sağlayan ahşap ve yaylar içeren büyük bir yatak boyutlu kutu olan bir kutu yay iç yaylı tabanı vardır.

Bebek boy beşik ve beşiklerden tek bir kişi veya yetişkin için küçük yataklara, iki kişi için tasarlanmış büyük kraliçe ve kral yataklarına kadar farklı boyut ve şekillerde yataklar. Önemli bir mobilya türüdür.

Farklı Yatak Tipleri ve Standart Boyutları

Standart Yatak Ölçüsü
 1. Tek Kişilik Yatak (İkiz) – 38 ″ x 75 ″
 2. Tek Kişilik Yatak (İkiz XL) – 38 ″ x 80 ″
 3. Çift Kişilik Yatak (Tam Boy) – 54 ″ x 75 ″
 4. Kraliçe Yatak – 60 ″ x 80 ″
 5. Kral Yatak – 76 ″ x 80 ″
 6. Kaliforniya King Yatak
 1. komodin veya gece standı:
  Komidin, gece masası, komodin olarak da bilinir. Küçük bir kare veya dikdörtgen boyutlu bir masa genellikle bir yatağın yanında veya bir yatak odasında başka bir yerde durur . Günümüzde, genellikle bir veya bazen daha fazla çekmece ve / veya raflı ve daha az yaygın olarak küçük bir kapı ile küçük başucu masaları vardır.

Genellikle Komidin, masa lambası, çalar saat, okuma maddesi, cep telefonu, gözlük, masaüstü interkom, bir içecek veya ilaç gibi gece boyunca faydalı olabilecek varlıkları saklamak veya yerleştirmek için kullanılır.

Komidin Standart Boyutu

Komidin veya Komidin Standart Ölçüleri

Komidin veya Komidin Standart Boyutu: 29 ″ x21 ″ x28 ″

 1. Dolap:
  Dolap sözcüğü, genellikle, tabak takımlarını, daha özel olarak tabakları, fincanları ve tabaklarını görüntülemek için mobilyaların veya masanın açılabilir alanını belirtmek için kullanılır. Bezleri, önemli belgeleri ve daha birçok şeyi saklama imkanına sahiptirler. Dolap, çoğunlukla kişisel bezleri saklamak için yatak odasında bulunur. Bir tür kapalı mobilyadır. Gerektiğinde kilitlenebilir. Mutfak ve yatak odasında önemli bir mobilya türüdür.

Dolap Çeşitleri:
Havalandırma dolabı
Ankastre dolap
Çamaşır dolabı
Kırtasiye dolabı
Dolabın Standart Ölçüleri:

Standart Dolap Boyutu


Dolabın standart ölçüleri aşağıdaki gibidir,

Yükseklik = 203 cm veya 79 ″

Genişlik = 118 cm veya 46 ″

Genişlik = 38 cm veya 15 ″

Bacak Yüksekliği = 18 cm veya 7 ″

 1. TV Sehpası veya Masa:
  TV sehpası veya masa genellikle TV setlerini yerleştirmek veya sabitlemek için kullanılır. Günümüzde, her evin esas olarak TV seti vardır ve bir TV standı veya Masa koymak için gereklidir. TV standı, ev aile üyelerinin rahatça izleyebilmesi için TV ünitesini yerleştirmek için doğru yükseklik sağlar.
TV Tablosunun Standart Boyutları:

Tv kumu veya TV Tablosunun Standart Boyutu 5 ′ x 1 ′ 3 ″ x 1 ′ 6 ″

Kaynak:civiconcepts.com

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.