İnşaat Mühendisliği Tarihi

İnşaat Mühendisliği Tarihi
• Başlangıçta, İnşaat Mühendisliği askeri mühendislik uygulamayan tüm mühendisleri içeriyordu; 18. yüzyılda Fransa’da başladığı söyleniyor.

• İlk “İnşaat Mühendisi” 1761’de İngiliz, Smeaton’du.

• İnşaat mühendisleri tarihteki tüm doktorlardan daha fazla hayat kurtardı – temiz su ve sanitasyon sistemlerinin geliştirilmesi.

• Henry H. White, 1840 yılında Bacon (Georgetown) Koleji’nden ilk KY İnşaat Mühendisliği Mezunu.

• 1886 sonbaharında, “State College” (İngiltere) inşaat mühendisliği derecesi kurdu.

• Lexington’dan John Wesley Gunn, 1890’da A & M College’dan (İngiltere) ilk İnşaat Mühendisliği derecesini aldı.

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİNİN KÖKENİ
İnşaat mühendisliği, dünyanın inşa edilmiş ve doğal ortamlarını inşa etmek, tasarlamak ve sürdürmekle ilgili olarak çok gelişmiştir. Tarihsel olarak, ‘inşaat mühendisliği’ terimi yoktu. Son zamanlarda görevleri sivil ve askeri olmayan mühendisler, onları askeri mühendislerden ayırmak için inşaat mühendisleri olarak kategorize edildi. Askeri mühendis, ‘savaş makineleri’ yapan mühendis. Eski zamanlarda köprü, su yolları, tahkimatlar ve savaş makineleri de askeri mühendis tarafından üstlenilen projelerdi. Krallar, Kraliçeler, İmparatorlar veya Firavunlar, kendilerinden güçlü ve heybetli bir imaj yaratan muazzam yapılar inşa etmek için bu askeri inşaat hizmetlerini mühendislerinden talep ettiler. Bu, kendini tanıtmanın nihai biçimiydi. ‘İnşaat’ ve ‘askeri’ mühendislerin bir grupta toplanmasının nedeni, bu projeleri tasarlama tekniklerinin benzer olması ve askeri inşaat projelerinde çalışan bir kişinin de sivil projelerde çalışmasıydı. Ayrıca yollar, barajlar, binalar ve köprüler gibi yapılar da bazı yöneticilerin askeri gündemlerini kolaylaştırdı. Kesinlikle, inşaat mühendisi terimi icat edilmeden önce inşaat mühendisleri vardı. Bin yıl önce, Maya ve Mısır imparatorluklarının piramitleri piramitler inşa ederken, piramitlerin tasarımını yapan ve denetleyen insanlar bir mühendis olmalıydı. Elbette inşaat, ulaşım, su sulama, şehir planlaması gibi günlük sorunları çözmenin yollarını geliştirme sorumluluğuna sahip mühendislerdi.

Kaynak:www.engineeringcivil.com

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.