Mutfak Düzeni Tasarımları

Mutfak mobilyası kullanmaya karar vermeden önce mutfak düzeni tasarımı türleri önemlidir.

Mutfak düzeni mutfak düzeni bir tip tezgah düzenlemeleri, majör aletleri ve depolama alanlarını içerdiğini olmasıdır. Ayrıca, bir mutfağın çalışma üçgeni oluşturan bir mutfak kat planı olarak da adlandırılabilir – buzdolabından lavaboya hareket ederken yaptığınız yol, yemek hazırlamak için aralığa.

Eviniz için yeniden modelleme veya yeni bir mutfak kararı verirken, mevcut mutfak düzeni alanlarının türlerine bakmalısınız. Mutfak alanınıza uygun her biri hakkında bilgi edinin. Aşağıdakiler en popüler mutfak düzeni türleridir. Mutfak mobilyası kullanmaya karar vermeden önce mutfak düzeni tasarımı türleri önemlidir.

L-Şekilli Mutfak Düzeni
U Şekli Mutfak Düzeni
G-Shape Mutfak Düzeni
Bir Duvar Mutfak Düzeni
Kadırga Mutfak Düzeni
Mutfak Ada Düzeni

Yukarıdaki türlerin her birini artıları ve eksileri ile ayrıntılı olarak tartışalım.

 1. L-Şekil Mutfak Düzeni:
  L-Şekilli mutfak düzenleri modern ev için en verimli mutfak düzenlerinden biridir. L şeklindeki mutfak tasarımı, alanın verimli kullanımını destekler ve cihazların ve dolapların, ortada açık bir alana sahip dik açılı duvarlar boyunca kurulmasına izin verir.

Mutfak düzeni tasarlanırken, çalışma üçgeni, yani lavabonuz, soba ve buzdolabınız arasındaki mesafe göz önünde bulundurulmalıdır. Üçgen ucuyla ideal bir şekilde ayarlanmış, başlamak için bir üçgenin iki yüzü olan L şeklinde bir mutfak düzeni.

Küçük ve orta ölçekli alanlarda en uygun L şekilli mutfak düzeni, iş istasyonlarını en fazla 1,2 m aralıkla yaymanın verimlilik yönergelerini neredeyse takip eder. Kurallarla ilgili değil, en iyi tasarlanmış bir mutfak düzeni, aynı zamanda alanın muhteşem yiyecekler yaratmanız için size nasıl hissettirdiği ve ilham verdiği de önemlidir.

L-şekilli Mutfak Artıları:
Köşe alanı için harika
Küçük ve orta mutfak alanları için verimli
Tezgahlar ve dolaplar uzunluğa ayarlanabilir.
Trafikte en az
Kolay çalışan üçgen
Açık plan tasarımlar için mükemmel
L-şekilli Mutfak Eksileri:
Büyük mutfak yeri için önerilmez, çünkü cihazlar çok yayılmıştır
Birden fazla aşçı için kolay değil

 1. U-Şekil Mutfak Düzeni:
  U-Şekilli mutfak düzeni, diğerleri arasında en çok seçilen ve popüler olanlardan biridir. Bu tür mutfak düzeni küçük ve büyük mutfak alanları için seçilebilir. U şekilli mutfak harika çünkü geniş bir depolama alanı sunuyorlar ve sizi üç tarafta tezgahlarla çevreliyorlar. Bu nedenle, bu tür mutfak tasarımı hazırlamak ve pişirmek için bolca alan sağlar. İnsanlar rüya mutfak düzeni için bu tür mutfak düzeni seçin.

Neden U-Şekilli Mutfak Seçin:
Verimli:

U şeklindeki mutfak düzeni geniş bir mutfak alanı için en verimlidir ve ‘çalışma üçgeni’ için mükemmel bir örnek olarak belirlenmiştir. Bu düzen ile lavabolar, fırınlar / ocak ve buzdolabı arasında kolayca geçiş yapabiliriz. Bu tip mutfak düzeni, sıkı çalışma üçgeni nedeniyle kat planları için en uygun olanıdır ve çalışma alanını ailenin geri kalanından ayırır.

En büyük yararı, iki veya daha fazla aşçının aynı anda çalışabilmesidir. Büyük bir ailenin birlikte yaşaması en uygunudur.

Eğlenceli:

Genellikle, “U” nun bir tarafında tezgah üstü sağladığımızda, konukların yemek pişirirken karşınızda oturmaları için alan yaratır. Bunun için ada tezgah üstü kullanarak mutfağınızı ve yemek alanlarınızı ayırmaya yardımcı olun, böylece sorunsuz bir şekilde yemek pişirebilir ve eğlendirebilirsiniz.

Kullanıcı dostu:

U şekilli mutfak düzeni tasarımı, üç tarafı geniş pişirme alanı sağlar ve tüm cihazlarınıza kolayca erişilebilir olmasıyla kullanıcı dostu olarak kanıtlanmıştır. Boş alanı artırmak istiyorsanız, mikrodalga fırın, ev aletleri veya büyük pişirme malzemelerini mutfak dolaplarında tutarak tezgahları dağınık olarak ayarlayın.

U-şekilli Mutfak Artıları:
Tezgah alanı
İki veya daha fazla aşçının aynı anda çalışması kolay
U şeklindeki tasarım trafiği dışarıda tutmaya yardımcı olur
Bir mutfak adası eklemek yemek pişirmeye devam ediyor.
U-şekilli Mutfak Eksileri:
Üç tarafta dolaplar ve banklar kullanmak zemin alanını azaltabilir.
Alt köşe dolaplarına girmek zor olabilir.
Gerçekten geniş bir taban alanı iş istasyonlarının birbirinden çok uzak olmasına neden olabilir.
Gerçekten küçük bir taban alanı bazen çok kapalı hissedebilirsiniz.

 1. G-Şekli Mutfak Düzeni:
  G şekilli mutfak, U şekilli mutfak düzeninin bir seçeneğidir. Bu tür mutfak düzeni oda alanını daha geniş hale getirir ve duvarı yakındaki odaya açar ve bir geçiş sağlar.

En iyisi mekanlarına mümkün olan her inç kare mutfağı kullanmak isteyenler için tavsiye edilir. Mutfağın “G” şekli, mutfak düzenine bir yarımada alanı sağlayarak eklenir. Bu tür mutfak düzeni, mutfak alanını daha keyifli hale getirir, cihazları tutar ve geniş bir ekstra çalışma alanı görevi görür. Genellikle 1,2 m yarımada alanı ile sağlanır. Bu düzen, pişirmeyi çevreleyen depolama alanını üç taraftan artırır. Mutfak düzeninin en popüler türüdür.

G-Şekilli Mutfak Artıları:
Mutfak dolaplarınızı mutfak ürünlerinizi saklamak için üç yan duvar alanı sunar.
G şeklindeki Mutfak düzeninde, tezgah üstü buzdolabı / dondurucular veya hatta bulaşık makinesi ve duvar alanları gibi mutfak aletlerinin saklanması için daha fazla alana sahipsiniz.
AG şekilli mutfak tasarımı, mutfak alanında çalışmak için daha fazla alan sunar.
Açık veya Özel Mutfak: Bu şekilde, mutfağı daha özel hale getirmek için kapatmak için mutfağın duvarını yüksek tutabilir veya bu alan hissine sahip olmak ve diğer yaşam alanlarıyla bağlantı kurmak için açık hale getirebilirsiniz.
G şekilli mutfak düzeni esneklik ve yeterli depolama alanı sağlar.
Yarımada: Pişirme alanının diğer tarafında yemek pişirirken aileniz ve misafirlerinizle bağlantıda hissetmenizi sağlayan bir yarımada sağlayabildiğimiz için.
G şekilli mutfak düzeni yeterli alan sunar ve birden fazla aşçı barındırabilir.
G-Şekilli Mutfak Eksileri:
Bazen, G-Şekilli mutfak düzeni, depolama ünitelerinin duvarlara asıldığı için tıkanmış görünüyor.
Karmaşık bir düzene sahip ve bunun için, düzeni nasıl yapacağınız, lavabo ocaklarını nereye koyacağınız vb. Hakkında daha az karmaşık bir düzenden daha fazla düşünmelisiniz.
Köşe Kısıtı G şekilli mutfak düzeninde artar.
Mutfak alanına giriş ve çıkış için bir problem yaratılır. Bu nedenle, mutfağın düzenini tasarlarken dikkatli olunmalıdır.
G-Şekilli mutfak düzeni size depolama için çok fazla mutfak alanı sağlar. Küçük bir aileniz varsa ve yemek pişirme ölçekte büyük değilse, bu tür mutfak düzeni için gitmeyin.

 1. bir duvar mutfak düzeni:
  Tek duvarlı mutfak, tek duvar boyunca inşa edilen bir mutfak türüdür. Yerden ve inşaat maliyetlerinden tasarruf etmek için genellikle küçük evlerde ve verimlilik dairelerinde bir duvar mutfak düzeni bulunur.

Bu tür mutfak düzeni, bir duvardaki tüm aletleri, dolapları ve tezgahları içerir. Bu, aşçının tüm görevleri tek bir çalışma alanında gerçekleştirmesine izin verir. Sınırlı bir çalışma alanına sahip olduğundan, tek duvarlı bir mutfak düzeni genellikle kompakt bir buzdolabı ve menzil içerecektir. Bu iki cihaz genellikle bir lavabo ile ayrılır.

Modern bir duvar mutfak düzeni, bazen duvarın karşısında yer alan bir ada ile donatılmıştır, bu da sakinin daha fazla çalışma alanına sahip olmasını sağlar. Bir duvarlı mutfak düzeninde sınırlı alanı nedeniyle ayrı bir yemek hazırlama alanı yoktur. Sakinlere çok uygun olan tek bir alanda yemek pişirmelerini ve temizlemelerini sağlar. Bir duvar mutfak düzeni, bol miktarda alana sahip olan ancak mutfağın açık kalmasını isteyen ev sahipleri arasında popülerdir.

Tek Duvar Mutfak Düzeni Artıları:
Ucuz: Araştırmaya göre, bir duvar mutfak düzeni tezgahlar ve mutfak dolabının hesabını, tüm yeniden düzenleme bütçesinin yaklaşık% 42 ve% 31’ini oluşturabilir. Tek bir duvar üzerine inşa edildiğinden, sınırlı alan kullanmıştır ve mutfak yenileme bütçenizi önemli ölçüde azaltır.
Bu tür mutfak düzenleriyle, DIY seçeneği mutfak düzenini bozma riski olmadan kolayca kullanılabilir.
Kompakt Tasarım: Sadece tek bir duvar üzerine inşa edildiğinden, kullanmanız için çok fazla boş alan sunar, ancak kendinizi bir ada veya yemek masası veya her ikisi gibi hissedersiniz.
İyi İş Akışı: Bu tür bir düzende, akşamları dolaşmadan hazırlanmaktan pişirmeye ve temizlemeye kadar daha fazla şey yapabilirsiniz. Bu, verimliliğinizi önemli ölçüde artırır.
Tek Duvar Mutfak Düzeni Eksileri:
Sınırlı Temyiz: Bugün, kompakt sınırlı alan tasarımı mutfak düzeni ev sahibi arasında trend. Tek duvarlı mutfak düzeni bu amaç için en uygun değildir. Aksine, sadece mutfak tasarımınız için sınırlı alan olduğunda seçilir. Günümüzün modern trendlerine göre, çok fazla evrensel çekiciliği yok.

Potansiyel Yeniden Satış Değeri: Bazen, ev sahipleri, evlerinin yeniden satış değerini artırmak için mutfaklarını yeniden şekillendirmek için çok para harcarlar. Ancak tek duvarlı bir mutfak düzeni, yeniden satış değerlerinin artırılmasında yararlı olmayabilir.

Yetersiz Sayaç Alanı: Bazen, sekiz ayak uzunluğunda tezgahı vardır. Bu, pişirme işlemini sıkıcı hale getirir, çünkü uzun tezgahları hareket ettirmeye devam etmelisiniz.

 1. Kadırga Mutfak:
  Bir mutfak mutfağı, taban dolapları, duvar dolapları, tezgahlar veya merkezi bir yürüyüş yolunun bir veya her iki tarafında bulunan diğer hizmetler ile bir tür dar, geniş düzen mutfak düzenidir. Tezgahlar buzdolabı, lavabo, dolap ve diğer fonksiyonel ürünler gibi cihazlarla donatılabilir.

Kadır mutfaklarının düzenleri küçük olduğundan, diğer mutfak düzenlerinden daha ucuzdur. Ayrıca, mutfak mutfakları, kilit hizmetler birbirlerinin etrafında toplandığından başka bir düzene kıyasla daha verimli ve kompaktır.

Gale Mutfaklar Artıları ve Eksileri:
Artıları:
Kadırga mutfak düzenleri küçük olduğundan, evinizdeki diğer odalar için yer tasarrufu sağlar.
Tezgahlar ve dolaplar mutfakta en pahalı unsurlar olduğundan, bu düzen boyut olarak daha küçük olduğundan maliyetten tasarruf sağlar.
Bu düzende, su, elektrik ve gaz gibi ana mutfak hizmetleri aynı alanda toplanmaktadır.
Kadır mutfakları yerleşimleri verimli, sıkı, kademeli tasarruflu mutfak üçgen tasarımıdır.
Daha az yer kaplar, satın almanız gereken daha az mutfak döşemesi anlamına gelir.
Kadırga düzenleri küçük olduğundan, kendin yap yeniden modelleme için ideal olma eğilimindedirler.
Eksileri:
Kadırga mutfak düzeni bazen aynı anda çalışan iki veya daha fazla aşçı için tıkanmış hisseder.
Yerleşim türlerinde, daha az taban dolabı olduğu için mutfaklarda tezgah için sınırlı alan vardır.
Yeniden satış değeri diğer mizanpajlara göre daha düşük.

 1. Mutfak Adası:
  Mutfak adası bağımsız dolap veya mutfak alanındaki tezgah alanına ek olan bir adadır. Mutfak adasında mutfak adası kurmak için birçok fırsat var. Genellikle, ev sahipleri bir mutfağın hazırlık alanını artırmak için ek Ada satın alırlar. Bir ada, mevcut mutfak alanına uygun olarak ihtiyaca ve boşluğa göre üretilebilir.

En yaygın olarak, Kitchen Island, tüm mutfak özelliklerinin tam olarak eşleştiğinden emin olmak için üreticiden ek taban dolapları satın alarak inşa edilmiştir. Modern tarzda bir mutfakta, insanlar daha çok lavabolar ve pişirme yüzeyleri ekleyerek karmaşık mutfak adaları tasarlamayı severler.

Bazen, tamamlayıcı bir yemek alanı olarak adanın pişirme hazırlığı olmayan bir tarafı ile birlikte dışkı yükseldi. Bir ada mutfağa daha fazla depolama alanı eklemek için yer sağlasa da, dahili depolaması olmayan bazı ada tasarımları vardır.

Kitchen Island’ın Artıları:
Ekstra Olanaklar:

Bir mutfak adası, mutfağınızda ekstra olanaklara sahip olmakla ilgilidir. Kitchen Island eklemek, bir içecek ünitesi veya hatta bir mikrodalga çekmecesi eklemenin harika bir yoludur. Ayrıca, ana mutfak alanlarında yer açacak ekstra bir lavabo veya daha küçük bir lavabo veya hatta ocak sağlayabiliriz.

Ekstra Depolama Alanı:

Adalar, stand mikseri, tezgah fırını ve benzeri gibi günlük olmayan ürünler için en iyi depolama çözümüdür.

Ekstra Oturma:

Adadaki oturma alanı, kahvaltı servis etmek, çocuklarınızın ödevlerini yapmak veya hatta aşçıya yardım etmek için harika bir yer olduğu için kullanılabilecek ekstra alan sunmaktadır.

Olası Eksileri:
Yer kaplar:

Küçük bir mutfak alanınız varsa, tipik olarak alanın daha sıkışık hale gelebileceği ve hatta barikat haline gelebileceği bir ada bulunur.

İş Akışını Bozabilir:

Adanın belirli bir günlük kullanım amacı yoksa, iş akışını engelleyecektir.

Yanlış Boyut:

Çok büyük adalara sahip olamayız ya da sıkıntı haline geldiği yerde çok küçük olamaz, istediğiniz bir ada değildir. Adanın büyüklüğünün küçük veya büyük olması önemli değildir, ancak soru, mutfak alanında belirli bir amaca sahip olmasıdır. Kullanılabilirlik değerleri varsa, bu sadece bir engeldir.

Kaynak:civiconcepts.comc

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.