Hapşırma ile Coronavirus 8 metre uzaklığa Yayılabilir

Coronavirus, ABD’li bilim adamları: ‘Nefesle 1.8 metreye ulaşıyor’Amerikalı bilim adamlarının çalışması Coronavirüs sadece öksürme ve hapşırma ile üretilen damlacıkları değil, aynı zamanda basit nefes alma yoluyla da geçerdi. Il Sole 24 cevherinde okuduğumuz gibi, bunu desteklemek için Beyaz Saray’ın bilimsel politikalarının başına bir mektupla Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi. Covid-19 virüsü, iki hastadan neredeyse iki metre uzakta toplanan hava örneklerinde bulundu.

Hapşırma ile Coronavirus 8 metre uzaklıktadır
Bir MIT araştırmasına göre, SarsCov2 virüsü, çok büyük mesafeler için bile hapşırma veya öksürük ile yayılan damlacıkların içinde havada “dolaşabilir”. Bulaşıcı hastalık uzmanı David Heymann bunu BBC’ye, çalışmaların sonuçları ışığında, Dünya Sağlık Örgütü’nün maskelerin kullanımına ilişkin önerileri yeniden değerlendirebileceğini belirtti.

Coronavirus: damlacıklar ile bulaşır, hapşırma 8 metreye kadar yayılabilir

Uzmanlar tekrar tekrar koronavirüsün tükürük damlacıkları yoluyla bulaştığını iddia etti. Bu nedenle insanlardan güvenli bir mesafede durmak ve asla gözlere, burun ve ağza kontamine ellerle dokunmak gerekir.

Salgın salgınından tavsiye edilen mesafe her zaman bir metre veya bir buçuk metre olmuştur. Birkaç uzman, diğerlerinden en az iki metre uzakta kalmayı önerdi. Bir Çin araştırması daha sonra 4 metreden bahsetti. Şimdi başka bir gerçeklik ortaya çıkıyor. Bilim dergisinde yayınlanan ve Corriere.it tarafından bildirilen bir araştırmaya göre, bir hapşırma 8 metreye kadar enfekte edilebilir.

Coronavirüs, hapşırma ve öksürük bir gaz bulutu yaratır: bu nedenle içerideki damlacıklar 8 metre yol alabilir
Öksürme ve hapşırma, özellikle güçlü olanlar ile, virüsü taşıyan damlacıklar 8 metre yol alabilir. Mesafe, oluşturulan gaz bulutu tarafından verilen itme ile desteklenir. Hapşırma ve öksürme sadece kısa menzilli damlacıklar oluşturmakla kalmaz. Bunların çoğu, onları taşıyarak çok ileri gitmelerini sağlayan bir tür nefes içinde bulunur. Ayrıca, bulutta oluşturulan ortam, damlacıkların izole edilmesi durumunda meydana gelenden daha uzun süre buharlaşmamasına izin verir. Bulutun içinde damlacıklar daha büyük bir itme gücüne sahiptir ve virüsü daha da uzağa taşıyabilir.

Ulaşılabilecek mesafe hastanın özelliklerine (çok fazla enerji ile hapşıran insanlar vardır), sıcaklığa, neme bağlıdır. Araştırmaya göre, bir hapşırma tarafından oluşturulan bulut içindeki koronavirüs ortalama olarak 7-8 metre yol alabiliyordu.

Coronavirus, 2 kişiden 1’i iyileştikten sonra 8 güne kadar bulaşıcıdır
Covid-19 hastalığından kurtulanlar, tıpkı onlara yakın olanlar gibi koruyamazlar. Aslında, her 2 kişiden 1’i iyileşmeden 8 gün sonrasına kadar bulaşıcıdır. Bu PLA Pekin Tedavi Merkezi ve Yale Tıp Okulu tarafından yapılan bir çalışma ile ortaya çıktı. Araştırma Amerikan Amerikan Solunum ve Kritik Bakım Dergisi Dergisi’nde yayınlandı.

Coronavirus: iyileşen birkaç gün boyunca bulaşıcı kalır
İyileştikten sonra dikkat etmeyi bırakmamalısınız. Sonraki günlerde de başkalarına bulaştırmamak için dikkatli davranmak gerekir. Semptomlar ortadan kalktığında iki hafta daha kendinizi izole etmeniz tavsiye edilir. “Semptomlar ortadan kalktıktan sonra karantinayı iki hafta daha uzatın – çalışmayı yöneten ekibin başı Lixin Xie önerildi – diğer insanlara bulaşmadığından emin olmak için”. Araştırmaya yaş ortalaması 35 olan 16 hasta dahil edildi. Tüm katılımcılar 5 gün sonra semptomlar gösterdi. Çok azında ateş vardı, neredeyse hepsinde öksürük ve boğaz ağrısı vardı. 8 hasta (bu nedenle 2 kişiden 1’i) iyileşmeden sonra ve bu nedenle semptomların ortadan kalkmasından sonra bile bulaşıcıydı.

Coronavirus, sürüntü negatif hale geldiğinde bile iyileştikten sonra bulaşıcı olabilir
İtalyan immünolog Sergio Romagnani, “Coronavirus hastaları semptomlar ortadan kalktıktan sonra bile bulaşıcı kalabilir” dedi. “Bu nedenle yakın zamanda asemptomatik hale gelenlere semptomatik tedavi gördükleri aynı dikkatle tedavi etmek gerekir”. Uzmanın söylediği, yukarıdaki çalışmada bulunanla uyumludur. Araştırmaya katılan insanların yarısı, semptomlar ortadan kalktıktan sonra bile enfekte oldu. Pamuklu çubuk negatif olmasına rağmen, 16 kişiden 8’inde hala vücutta virüs vardı ve bu nedenle bulaşıcıydı.

Coronavirus: ‘Eğer iyileşen sadece bir kişi bulaşıcı olmadığından habersiz kalırsa, tekrar başlayacağız’
Giuseppe Remuzzi, “Biri iyileşti, tek başına, hala bulaşıcı olmadığından habersiz dolaşıyor ve her şeye yeniden başlayacağız.” Dedi. “Şimdiye kadar yetkililerden iletişim, sosyal izolasyon gibi bazı önemli şeylere odaklandık. Bir sonraki hedef vatandaşları dahil etmek, evlerinden güvenle çıkmalarına yardımcı olacak bilgileri sağlamak olmalıdır “.

Coronavirus: ‘Bazı hastalar virüsü 37 güne kadar sürebilir’
Ayrıca Corriere della Sera tarafından bildirilen Paris’teki Yüksek Sosyal Bilimler Enstitüsü ile işbirliği içinde Bergamo Mario Negri Enstitüsü’nde yapılan bir araştırmaya göre, virüsün yayılması semptomlar ortadan kalktığında devam edebilir. “Ciddi hastalar virüsü ortalama 20 gün boyunca yayarlar, ancak birkaç kişi için bu süre 37 güne kadar sürebilir. Hafif hastalar için ortalama süre 10 gündür, ancak bazıları için iki haftaya kadar devam eder “.Uzmanlar, tanı testi yapmadan kimsenin kendini iyileştiğini düşünemeyeceğini söylüyor.

Kaynak:www.affaritaliani.it/

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.