Tek Kullanımlık Eldivenler Güvenle Nasıl Takılır/Çıkartılır

Tek kullanımlık eldivenler birçok endüstride yararlıdır ve sıklıkla gereklidir, ancak tıpkı herhangi bir alet veya malzeme gibi, bariyer korumasını en üst düzeye çıkarırken eldivenlerinizden en iyi şekilde yıpranmanızı sağlayacak en iyi uygulamalar vardır.

İşte tek kullanımlık eldiven giymek için izlenmesi gereken en iyi yedi uygulama.

1) Önce ellerinizi yıkayın.
Kulağa mantıksız gelse de, eldiven giymeden önce ellerinizi yıkamak uygun el hijyeni için bir zorunluluktur .

Ellerinizi önceden yıkamıyorsanız, sonuçta, yanlışlıkla çıplak ellerinizle dokunursanız eldivenlerin yüzeylerini kirletebilirsiniz. Eldivenler herhangi bir nedenle yırtılırsa mikrop da yayabilirsiniz.

Uygun el yıkama teknikleri için ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından belirlenen standartları izleyin :

Ellerinizi temiz, akan suyla (ılık veya soğuk) ıslatın, musluğu kapatın ve sabun uygulayın.
Ellerinizi sabunla birlikte ovarak yıkayın. Ellerinizin arkasını, parmaklarınızın arasında ve tırnaklarınızın altında köpürdüğünüzden emin olun.
Ellerinizi en az 20 saniye fırçalayın. Zamanlayıcıya mı ihtiyacınız var? “Mutlu yıllar” şarkısını baştan sona iki kez uğultu.
Ellerinizi temiz, akan su altında iyice durulayın.
Ellerinizi temiz bir havluyla kurulayın veya havayla kurutun.
2) Bir çift eldiven takmadan önce, delikler, yırtıklar, delikler veya çatlaklar olup olmadığını kontrol edin.
Kullanmaya başlamadan önce eldivenlerinizi bir kez verin. Herhangi bir iğne deliği tespit ettiniz mi? Cracking? Solma? Bunlardan herhangi birini görürseniz, bu eldivenleri atmaktan ve başka bir çift seçmekten çekinmeyin.

Eldiven giymek için bir kural: Üzgün ​​olmaktan daha güvenli olmak daha iyidir.

3) Eldivenlerinizi yıpranmaya başlamış gibi görünüyorlarsa değiştirin.
Herhangi bir bozulma belirtisi görürseniz , yeni bir çift eldivene geçme zamanı. İzlenmesi gereken bir başka kural da ne kadar çok tek kullanımlık eldiven giydiğinizi o kadar iyi. Eldiven güvenliği dünyasında daha az değil .

4) Tek kullanımlık eldivenleri yıkamayın veya tekrar kullanmayın.
Tek kullanımlık eldivenler bir nedenle tek kullanımlıktır. Kısa süreli kullanım için tasarlanmıştır, tekrar kullanılmamalıdır. Şüphe duyduğunuzda, sadece bir çift eldiven daha alın.

5) Doğru boyutta eldiven giyin.
Eldivenin kalitesinin yanı sıra, taktığınız tek kullanımlık eldivenlerin boyutu da oldukça önemlidir. Eldivenleriniz ellerinizin boyutuna uymuyorsa, uygulamalarının bütünlüğü tehlikeye girebilir. Ayrıca el yorgunluğunuz olabilir, eldivenleriniz düşebilir ve sağlamaları gereken koruma etkilenebilir.

Elinize mümkün olduğunca yakın olan ancak çok sıkı olmayan bir çift eldiven seçmek en iyisidir. Hem rahatlık hem de sıkı uyum sağlamak istiyorsunuz.

6) Eldiven değişiklikleri arasında ellerinizi yıkayın.
Yine, el yıkama, hastalığın yayılmasını ve kontaminasyonu önlemenin en önemli ve etkili yollarından biridir. Yani, bir çift eldiven attığınızda, yeni bir çift takmadan önce ellerinizi yıkayın. # 1’de bahsettiğimiz CDC tarafından belirtilen aynı yönergeleri uygulamanızı öneririz.

7) Lateks alerjiniz var mı? Bunun yerine nitril, vinil veya dökme polietilen (CPE) eldivenleri seçin.
Lateks alerjiniz olduysa veya olabileceğinizden şüpheleniyorsanız, alternatif malzemelerden yapılmış eldivenler arayın. Nitril , vinil ve / veya CPE eldivenleri lateks eldivenlerin mükemmel bir alternatifidir.

Bu semptomlardan herhangi birini – kuru, kaşıntılı, çatlak veya yaraları olan kabuklu deriden, burun akıntısına, hırıltılı solunum, nefes almada zorluk, yüzde şişme, kramp ve şoka kadar – latekse karşı alerjik bir reaksiyon yaşıyor olabilirsiniz . Alternatif seçeneği seçmek en akıllıca karar olacaktır.

Sonuç
Bu yedi adımı izleyerek eldivenlerinizden en iyi şekilde yararlanabilir ve sağlık ve gıda güvenliği ile ilgili en iyi uygulamalara bağlı kalabilirsiniz.

Tek Kullanımlık Eldivenler
Tek Kullanımlık Eldivenler
Tek Kullanımlık Eldivenler

Kaynak:omnigloves.com/

Yorum Ekle

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.