Koronavirüsünüz olduğunu düşünüyorsanız nasıl kendinizi izole edersiniz

Koronavirüsünüz olduğunu düşünüyorsanız nasıl kendinizi izole edersiniz

Tıp uzmanları, yetkililer ve uzmanların en iyi tavsiyelerine dayanmaktadır.

Covid-19 koronavirüs hastalığı için doğrulanmış bir vakanız varsa ancak derhal tıbbi yardıma ihtiyacınız yoksa, sağlık uzmanları kendi kendine izolasyon önerir . Bu, başkalarına bulaşmadan daha iyi olabilmeniz için kendinizi diğer insanlardan ayırmak anlamına gelir. (Uzmanlar ayrıca, bir sağlık uzmanıyla iletişim kuran ve ateş, kuru öksürük ve yorgunluk dahil olmak üzere hastalığın belirtilerini gösteren, ancak henüz test edilmemiş olan ve yakınlarda olanlar için kendi kendine izolasyon veya karantina önerir . )

sosyal izolasyon

Virüsün yayılmasını yavaşlatmak için oldukça etkili bir yöntemdir ve 2003 SARS salgını içerme yollarından biridir . Bu nedenle tıp uzmanları, semptom belirtileri gösteren herkesin , ne kadar izole kalacağına dair daha fazla tavsiye için sağlık sağlayıcılarıyla görüşürken, bazı durumlarda 14 gün kadar olabileceği konusunda diğerlerinden uzak durmasında ısrar ediyorlar .

Kendi kendine izolasyon enfeksiyon oranını yavaşlatabilir ve hastanelerin dikkat gerektiren hastaları aşırı yük altına almadan tedavi etmesine izin verebilir.

Ancak, çok fazla uyanıklık ve özveri ve mümkünse bir eş, eş, arkadaş veya aile üyesinden yardım gerektiren şaşırtıcı bir şekilde dahil olan bir süreçtir. (Bu, kendi kendine karantinadan farklıdır; bu, henüz semptomları olmayan ancak hasta olan biriyle temasa sahip olabilen, hasta olup olmadıklarını görmek için bir süre insanlardan uzak durduğu zamandır. evde siparişleri de.)

Neyse ki, dünyanın dört bir yanındaki tıbbi uzmanlar ve yetkililer , maske, eldiven, temizlik malzemeleri ve çok fazla sabun gerektirebilecek Covid-19 nedeniyle evde olduğunuzda diğerlerinden uzak durmak için en iyi uygulamaları listelediler.

Güvenlik personeli 25 Şubat 2020’de Çin’in Zhoushan Şehrindeki kendi kendine yapılan bir izolasyon masasında yemek yiyor.

Koronavirüslü bir kişi kendini nasıl en iyi şekilde izole edebilir?


Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ve İngiltere’nin Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) listesinde kendi kendini tecrit sırasında yapılmalı beş ana şeyler. Bazıları son derece basittir; zor kısım potansiyel olarak iki haftalık bir süre boyunca onlara tamamen uymak.

Belirtileriniz varsa önce bir sağlık uzmanından tavsiye almalı ve takip etmelisiniz ve belirtileriniz şiddetlenirse veya kötüleşirse sağlık kuruluşunu arayın.

 1. Evde kalın
  Cidden, evde kal. Bu, “öz-izolasyon” teriminden açıkça anlaşılmalıdır, ancak en iyi uygulama olmaya devam etmektedir. “Hastaysan dışarı çıkma .

Koronavirüs veya koronavirüs semptomları olan biri, tıbbi bakım için olmadığı sürece evden ayrılmamalıdır. Bu, iş, otobüs, okul, taksiler veya bakkal gibi kamu alanlarından kaçınmak anlamına gelir. Gerekirse yiyecek veya sarf malzemesi satın almaya ve teslim etmeye yardımcı olabilecek biri varsa – ister bir arkadaşınız ister Instacart gibi bir hizmet olsun – ihtiyaç duyduklarını elde etmelerini sağlayın.

Bu arada çalışamıyorsanız, zamanı kitap veya televizyon izlemek için kullanın.

Dağıtım hizmetleri de dahil olmak üzere dijital akış hizmetlerimizi evde karantinadaki ve topluluk aktarımı olan yerlere evde kalmayı daha keyifli hale getirmek için ücretsiz hizmetler sunmaya teşvik edelim ve böylece insanların uyma şansı var,

izole
 1. Diğer insanlardan ve evcil hayvanlardan ayrı
  Biriyle yaşıyorsanız, bir eş veya bir eş söyleyin veya hayvanlarınız varsa, onlardan uzak durmak zor olacaktır – ama tam olarak ne olması gerekiyor.

Mümkünse ayrı bir odada kalın ve herkesten ayrı bir banyo kullanın. Tavsiye, sadece kimsenin mutfakta olmadığı zamanlarda yiyecek kapmak için odadan çıkıp tüm alanları dezenfekte etmektir. Tezgah üstü, çekmece ve buzdolabı kulpları vb.

Yiyecekleri izole bölgeye, tercihen yatak odasına geri götürmelisiniz. Tabakları, bardakları veya eşyaları paylaşmayın. Kullanımdan sonra, elle veya bulaşık makinesinde sabun ve su ile iyice yıkanmalıdır.

Evcil hayvanlara gelince, CDC’nin hayvan arkadaşlarından uzak durmanızı tavsiye ettiği için çok dikkatli olun. CDC web sitesinde “Evcil hayvanların veya diğer hayvanların COVID-19 ile hastalandığına dair raporlar olmamasına rağmen, yine de COVID-19 ile hasta olan kişilerin virüsle ilgili daha fazla bilgi öğrenilene kadar hayvanlarla teması sınırlandırması tavsiye edilmektedir.” . Evcil hayvanlarınızdan uzak duramıyorsanız, her etkileşimden sonra ellerinizi yıkayın.

Tabii ki, hala tüylü arkadaşlarınıza onları sevdiğinizi kapalı kapıdan söyleyebilirsiniz.

 1. Sıvılar öksürük ve hapşırmalardan hava veya yüzey dışı
  Herkesin virüsün damlacıklar yoluyla yayılmasını durdurmak için dirseğinin kıvrımına hapşırması veya öksürmesi söylenir ve aynı şey kendi kendine izolasyon sırasında da tutar.

Başkalarını parçacıklarınızdan korumak için maske takamıyorsanız, bir eksiklik olduğu veya nefes darlığına neden olduğu için, “o zaman sizinle yaşayan insanlar sizinle aynı odada kalmamalı veya bir yüz maskesi takmalıdırlar eğer odanıza girerse ”diyor CDC.

Aynı odada kalmak değil kısmı anahtardır. Bir eş, eş veya arkadaş, hasta kişiyle aynı yatakları kullanmamalıdır. Daha sağlıklı kişinin başka bir yerde, varsa başka bir odada ya da kanepede uyuması önerilir.

 1. Ellerinizi yıkayın
  Bir kişinin enfeksiyonu önlemek için yapabileceği en iyi şey: Elinizde bir virüs varsa ve burnunuza, ağzınıza veya gözlerinize dokunursanız, enfekte olabilirsiniz. Ancak özellikle bir kişi hastaysa veya başka bir kişi hasta insana bakmaya çalışıyorsa, en az 20 saniye ve genellikle sabun ve su ile yıkamak mümkün olan en iyi şeydir.

İLİŞKİLİ

Sabun ve su neden bu kadar vahşice etkili bir koronavirüs katili?
Sabun ve su yoksa, tıp uzmanları en az yüzde 60 alkollü el dezenfektanı kullanmanızı önerir. Bu işlemin çalışması için en az yüzde 60 alkol olmalı ve ellerin tüm yüzeyleri kuruyana kadar ovulmalıdır.

 1. Evdeki “yüksek dokunuşlu” öğeleri temizleyin ve yıkayın
  Yukarıda belirtildiği gibi mutfağı temizlemek çok önemlidir, ancak dezenfekte edilmesi gereken tek şey bu değildir. Virüsün yüzeylerden bir faktör yayılımının ne kadar olduğu belirsizdir , ancak yine de kapsamlı bir temizlik önerilir.

Evde dokunan hemen hemen her şey iyice temizlenmelidir. Bu CDC’nin yazdığı gibi “tezgahlar, masa tablaları, kapı kolları, banyo armatürleri, tuvaletler, telefonlar, klavyeler, tabletler ve başucu masaları” anlamına geliyor .

Banyolar genellikle göz ardı edilir, ancak virüsü yayabilecek kan, dışkı veya diğer vücut sıvıları olabileceğinden önemlidir. Bu yüzden hasta kişinin kendi banyosunu kullanması en iyisidir, evdeki diğerleri ise varsa başka bir banyo kullanır.

Sadece bir banyo varsa, NHS , “izole edilmiş kişi banyoları iyice temizlemeden önce tesislerin sürdüğü” bir rotasyon programı önerir. Zaten kullanmıyorsa herkes ayrı havlu kullanmalıdır.

Bu en iyi uygulama çamaşırhaneyi de kapsar. Üzerinde kan, dışkı veya vücut sıvıları bulunan giysileri veya yatakları, tercihen tek kullanımlık eldivenler kullanarak “derhal” çıkarmalısınız. Eşyaları çıkaran kişi, tercihen bir eş veya arkadaş – hasta kişi değil – daha sonra ellerini yıkamalıdır.

Ve CDC’ye göre , “kullanılmış tek kullanımlık eldivenleri, yüz maskelerini ve diğer kontamine maddeleri diğer ev atıklarıyla birlikte atmadan önce çizgili bir kaba koyun.”

sosyal izolasyon mesafesi

Öz-izolasyon ne zaman sonlandırılır
Öz-izolasyona odaklanmanın nedeni, çok etkili ama aynı zamanda çok zor olmasıdır. Nüansları anlamak başkalarını güvende tutmaya ve muhtemelen kendi iyileşmesine yardımcı olabilir.

Yine de, hasta bir kişi kendini tecrit etmek için endişeli hissedebilir. As NHS koyar orası izole olanlar kişinin ruh hali düşük alma ile süreci “sıkıcı veya sinir bozucu” bulmak eğilimindedir, duygu endişeli veya uyku sorunları var.

Ancak CDC , “başkalarına ikincil bulaşma riskinin düşük olduğu düşünülene kadar” kendi kendini tecrit etmeyi bitirmemelidir . Zamanın ne zaman doğru olduğunu bilmek için karar “sağlık hizmeti sunucularına, yerel sağlık departmanlarına danışarak” alınmalıdır.

Başka bir deyişle, izolasyonu bitirmeden önce profesyonel tavsiye alın. Umarım o gün önerilen en iyi uygulamaları takip ettikten sonra daha geç gelir.

Kaynak:vox.com

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.