N95, FFP2 ve FFP3 maske nedir?

Corona virüsü önlemlerini kendi imkanlarıyla almaya çalışan vatandaşlar, özellikle maske kullanımını arttırmış durumda. Son günlerde ise N95, FFP2 ve FFP3 tipi maskeler daha çok tercih ediliyor. Peki N95, FFP2 ve FFP3 maske nedir?

N95, FFP2 ve FFP3 maske

Eczanelerde maske satışı yasak mı?

Partiküllere karşı solunumla ilgili koruyucu olarak kullanılan ve filtre edici özelliği bulunan maskelerin kullanımı gün geçtikçe artıyor. Corona virüsü nedeniyle de N95, FFP2 ve FFP3 tipi maskelerin satışı artmış durumda. Peki N95, FFP2 ve FFP3 maske nedir? Eczanelerde maske satışı yasak mı? İşte tüm detaylar.

ECZANELERDE MASKE SATIŞI YASAKLANDI MI?

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun valiliklere gönderdiği yazıya göre EN149 standardındaki, N95, FFP2 ve FFP3 tipi maskelerin sadece eczanelerden ve reçete karşılığında verilmesine karar verildi.

N95 TİPİ MASKE NEDİR?

Sağlık çalışanlarının kullandığı ve N95 maddesi içeren üç katmanlı solunum izolasyonlu maskelere N95 deniyor.

FFP2 TİPİ MASKE NEDİR?

FFP2 koruma sınıfı solunum maskeleri, havada tehlikeli ve mutajenik parçacıkların bulunabileceği çalışma ortamları için oluşturuldu. Bu sınıftaki solunum maskeleri parçacıkların 0,6 μm’ye kadar en az %94’ünü tutmalıdır ve OEL ihlalinin maksimum on katı yoğunluğa çıktığı ortamlarda kullanılabilir. Aynı durum TRK değeri (teknik referans yoğunluğu) için de geçerlidir. FFP2 koruma sınıfı solunum maskeleri çoğunlukla demir ve maden endüstrilerinde kullanılır. Bu endüstrilerde çalışanlar sıklıkla aerosol, is ve dumana maruz kalır. Bu da, uzun süreçte akciğer kanseri gibi solunum sistemi hastalıklarına neden olabilir. Bunlara ek olarak çok büyük ikincil hastalık ve akciğer tüberkülozu riski taşırlar. karbon katmanlı uvex filtre sistemimiz, gereken solunum korumasını sağlamanın yanı sıra kullanıcıları hoş olmayan kokulardan da korur.

FFP3 TİPİ MASKE NEDİR?

FFP3 koruma sınıfı solunum maskeleri hava kirliliğini soluma alanında maksimum koruma sunar. Toplam sızıntı maksimum %5 olabilir ve bu maskeler 0,6 μm’ye kadar tüm parçacıkların %99’u filtrelemelidir. Bu maske aynı zamanda zehirli, onkojen ve radyoaktif parçacıkları da filtreler. FFP3 koruma sınıfı maskeler endüstriye özel OEL değerlerini otuz kat ihlal eden çalışma ortamlarında kullanılır. Çoğunlukla kimya endüstrisinde kullanılırlar.

FF: Face Filter (Yüz maskesi)
P1: Mekanik çalışmalar sonucu ortaya çıkan toksik (zararlı) olmayan tozlar.
P2: Toksik tozlar, MAK değerleri 0,1 mg/m3 ‘den büyük olan tozlar.
P3: Toksik, kanserojen, radyoaktif tozlar ve MAK değerleri 0,1 mg/m3’den
küçük olan tozlar.
S : Katı ve su bazlı sıvı zerrecikler.
L : Katı ve yağ bazlı sıvı zerrecikler.
Bu Standart 2001 yılında EN 149:2001 Toz maskeleri yeni Avrupa Standardı olarak yenilendi ve maskelerde koruma kademeleri yükseltildi.

Küresel olarak yeni koronavirüs salgını ile, birçok insan sağlık ve güvenlikleri hakkında anlaşılır bir şekilde endişe duymaktadır.

Bu yazıda N95 ve FFP2 / FFP3 gibi solunum filtreleme standartları arasındaki farka bakacağız…

Maskeler ve Solunum Maskeleri

Daha ileri gitmeden önce, bir “maske” ve “solunum cihazı” arasındaki teknik farkı açıklığa kavuşturalım. Günlük dilde, teknik olarak solunum maskesi olarak adlandırılanlara atıfta bulunurken genellikle maske diyoruz.

Maskelerin Kullanım Alanları:

 • Maskeler gevşek bir şekilde takılır, burun ve ağzı kaplar
 • Tek yönlü koruma için tasarlanmıştır , kullanıcıyı terk eden vücut sıvısını yakalamak için tasarlanmıştır
 • Örnek – savunmasız hastada öksürme, hapşırma vb. Önlemek için ameliyat sırasında giyilir
 • İnancın aksine, maskeler kullanıcıyı korumak için tasarlanmamıştır
 • Maskelerin büyük çoğunluğu yok kendilerine atanmış bir güvenlik derecesi (örneğin NIOSH veya EN) sahip

Solunum Cihazlarının Kullanım Alanları:

 • Solunum maskeleri yüz contası oluşturmak için tasarlanmış sıkı oturan maskelerdir
 • Valfsiz respiratörler , hem hava girişini hem de hava akışını filtreleyerek iki yönlü iyi koruma sağlar
 • Bunlar, maskenin güvenlik derecesine kadar kullanıcıyı (uygun şekilde giyildiğinde) koruyacak şekilde tasarlanmıştır.

Solunum Standartları

Cerrahi maskeler faydalı olmasına rağmen (konu daha sonra açıklanacaktır), solunum maskeleri giyen kişiyi korumak için tasarlanmamıştır.

ABD Hastalık Kontrol Merkezi. UU. N95 maskesi, CDC tarafından Covid-19 SSS ve SARS kılavuzunda önerilen koruyucu ekipmanın bir parçası olarak listelenmiştir (SARS, Coronavirus benzeri bir virüstür). Bir N95 solunum cihazının veya daha iyi bir alternatifin kabul edilebilir olduğunu gösterir.

N95 vs FFP3 ve FFP2
N95, en iyi bilinen ve en çok yorum yapılan respiratörlerden biridir . Hastalık Kontrol Merkezi’nin (CDC) bir parçası olan NIOSH (Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü) tarafından yönetilen bir ABD standardı olarak oluşturulmuştur .

Avrupa solunum maskeleri için iki farklı standart kullanmaktadır. “Filtrelenen yüz parçası” (FFP kısaltmasının İspanyolca çevirisi) sınıflandırması EN 149: 2001 standardından alınmıştır. Diğer yandan, EN 143 standardı P1 / P2 / P3 sınıflandırmalarını içermektedir. Her iki standart da CEN ( Avrupa Standardizasyon Komitesi) tarafından düzenlenmektedir .

Farklı standartların nasıl karşılaştırıldığını görelim:

Solunum Maskesi StandardıFiltre Kapasitesi (0,3 mikron veya daha büyük partiküllerin% x’ini giderir)
FFP1 ve P1En az% 80
FFP2 ve P2En az% 94
N95En az% 95
N99 ve FFP3En az% 99
P3En az% 99,95
N100En az% 99.97

Gördüğünüz gibi, N95’e en yakın Avrupa eşdeğeri, N95’in% 95’ine kıyasla% 94 olarak derecelendirilen FFP2 / P2 dereceli respiratörlerdir.

Benzer şekilde, N100’e en yakın olanı P3 dereceli respiratörlerdir – FFP3 daha yakından takip eder.

Söyleyecekleriniz yaklaşık olabilir:

KN95 vs N95
Evet. N95, Çin KN95 ile aynı özelliklere sahiptir . Bkz. 3M belgesi ( bağlantı ) – “Çin KN95, AS / NZ P2, Kore 1. Sınıf ve Japonya DS FFR’lerini ABD NIOSH N95 ve Avrupa FFP2 solunum cihazlarına eşdeğer olarak kabul etmek makul ”

Dikkat edilmesi gerekenler:

Tüm KN95 solunum maskelerinin KN95 standardını karşıladığının garantisi yoktur – hilekarlığa karşı dikkatli olun
Ayrıca dikkat edin – yüzün etrafında iyi sızdırmazlık / yeterli mukavemet ve gerginliğe sahip yüz kayışlarının etrafında rahatlık / kravat için bazı dolgu

N95 / N100 aslında FFP2 / P3’ten daha mı iyi?

Gerekli olmamak kaydıyla, bu standartların yalnızca solunum cihazının filtrelediği partiküllerin minimum yüzdesini belirlediğine dikkat etmek önemlidir . Örneğin, bir maske FFP2 derecesine sahipse , 0,3 mikron çapında veya daha büyük partiküllerin en az % 94’ünü filtreleyecektir . Ancak uygulamada% 94 ile% 99 arasında bir yere filtre uygulayacaktır. Kesin rakam genellikle üretici tarafından ürün açıklamasında belirtilecektir.

Buna iyi bir örnek, ABD’de ( bağlantı ) P100 (% 99,7) ve Avrupa’da ( bağlantı ) P3 (% 99,95) olarak derecelendirilen GVS Elipse respiratörüdür . Uygulamada her iki bölgede de aynı filtreleme kapasitesine sahip olması muhtemeldir.

Valf ve Valfsiz Solunum Maskeleri

Valfli respiratörler havayı, valfi olmayan muadillerine göre daha hızlı ve daha kolay nefes verir. Bu onları giymeyi daha rahat hale getirir ve solunum cihazında daha az nem birikmesine neden olur. Bu özellikle nefes vermek için daha fazla kuvvet gerektiren yüksek dereceli filtrelerde (N100 / FFP3) kullanışlıdır.

Bununla birlikte, önemli bir uyarı, valfli solunum cihazlarının , kullanıcının enfeksiyonu yaymasını durdurmak istediğiniz ortamlarda optimal olmayabilir . Eğer kullanıcı hasta ise, valf nefeslerinin / öksürüklerinin / hapşırmalarının filtreden geçirilmeden maskeden ve havaya geçeceği anlamına gelecektir. Bunun nedeni , nefes verirken valfin açılmasıdır .

Coronavirüs ne kadar büyük ve solunum cihazları onu filtreleyebilir mi?


evet, 0,3 mikron partikül büyüklüğünde (N95 / FFP2 veya daha iyisi) yüksek verimliliğe sahip respiratörler partikülleri koronavirüsün büyüklüğüne (yaklaşık 0,1 mikron) filtre edebilir . Bize söylemeyen şey, kullanımda solunum maskelerinin koronavirüse karşı ne kadar koruma sağlayacağıdır – gelecek çalışmaların onaylanmasını beklememiz gerekecek.

Bir son kağıt koronavirüs büyüklüğü 0.06 ila 0.14 mikron arasında olduğu gösterilmektedir. Kağıdın, eski adı olan 2019-nCoV olarak koronavirüs parçacığına atıfta bulunduğunu unutmayın . Virüs şu anda SARS-CoV-2 olarak adlandırılıyor ve insanlarda sunduğu hastalığa Covid-19 deniyor.

Solunum maskeleri, 0.3 mikron ve daha büyük partiküllerin filtrelenmesindeki verimlilikleriyle ölçülür (koronavirüsün bundan daha küçük olduğuna dikkat ederek ).

0,3 mikrona odaklanmanın nedeni “en nüfuz eden partikül büyüklüğü” (MPPS) olmasıdır. Bu boyutun üzerindeki parçacıklar, tahmin edebileceğimiz şekilde hareket eder ve parçacık boyutundan daha küçük boşluklara sahip bir filtrede hapsolur. 0,3 mikrondan küçük parçacıklar, kahverengileşme hareketi olarak adlandırılan şeyleri sergiler – bu da filtrelenmelerini kolaylaştırır. Brown hareketi, parçacığın kütlesinin artık havada engellenmeden geçmeyecek kadar küçük olduğu bir fenomeni ifade eder. Bunun yerine, havadaki moleküller (azot, oksijen, vb.) İle etkileşime girerek aralarında pinball oluşmasına ve düzensiz bir şekilde hareket etmesine neden olur.

Araştırmacılara göre, “normal” hareket ile esmer hareket arasındaki bu nokta, filtrelerin yakalanması en zor parçacık boyutudur.

Bundan uzaklaşabileceğimiz, 0.3 mikron büyüklüğündeki yüksek filtre verimliliğinin genellikle bu boyutun altındaki yüksek filtre verimliliğine dönüşeceğidir.

Solunum filtreleri ve kek hareketi hakkında daha fazla tartışma ve ayrıntı için smartfilters.com adresindeki bu harika gönderiye bakın.

Şimdi filtre verimliliğini 0,3 mikron ve altı ölçen spesifik araştırmalara bakalım (koronavirüs bölgesi)…

3M’nin bu makalesi , test ettikleri N95 solunum maskesinin 6’sının hepsinin, yaklaşık olarak% 94 verimlilik veya daha yüksek bir şekilde 0.1 mikrondan daha küçük bir boyutu etkili bir şekilde filtreleyebileceğini gösteren araştırmaları tartışmaktadır. Aşağıdaki grafik bu makaleden alınmıştır ve bunu göstermektedir:

Solunum cihazlarının kullanımıyla ilgili riskler
Solunum cihazlarını kullanırken potansiyel riskler vardır ve bunlardan kaçınmak için onları bilmek önemlidir.

 1. Solunum cihazının tam olarak oturmaması veya kullanılmaması : Bir solunum cihazı yüzünüze tam olarak uymuyorsa sizi tam olarak koruyamaz. Daha fazla bilgi için, İş Sağlığı ve Güvenliği İdaresi ( OSHA ) maskesi takma doğrulama kılavuzuna bakın .
 2. Solunum cihazının ön tarafına dokunmak (virüsleri vb. Yakalar) ve daha sonra bunları farklı yüzeylere veya nesnelere aktarmak, bu da sonunda parçacıkları tekrar ağız ve buruna getirebilir.
 3. Solunum cihazı giydiğiniz için gereksiz maruz kalma risklerini alın . Solunum sisteminin size yanlış güven vermesine izin vermeyin. En güvenli şey sosyal mesafeyi korumaktır.

Cerrahi maskeler

Cerrahi maskeler Coronavirüsü filtreleyebilir mi?
Yüz koruma söz konusu olduğunda FFP2 / FFP3 veya N95 / N100 maskeleri altın standart olsa da, cerrahi maskeler ne olacak? Herhangi bir koruma sağlıyorlar mı?

Kesin olarak söylemek gerekirse, cerrahi maskeler öncelikle (örneğin cerrahın) öksürme / hapşırma / konuşma yoluyla mikroplarını yaymasını önleyerek savunmasız hastaları tıp uzmanlarından korumak için tasarlanmıştır . Bu nedenle, cerrahi maskeler , kullanıcıyı korumak için değil , hastaları korumak için tasarlanmıştır .

Solunum maskeleri ile ilgili bariz bir cerrahi maske kusuru, uygun olmayan bir yüz uyumunun olmamasıdır, çünkü gevşek bağlantılıdırlar ve giyildiğinde kenarlarda açıklıklar bırakırlar.

Şu anda, cerrahi maskelerin (solunum maskeleri dahil) koronavirüs kullanıcılarını korumadaki etkinliği hakkında bir araştırma bulunmamaktadır. Virüsün son ortaya çıkması nedeniyle bu şaşırtıcı değildir.

Bununla birlikte, N95 influenza cerrahi maskelerinin ve solunum maskelerinin kullanımı ile ilgili araştırmalar aşağıda tartışılmıştır ve kullanıcılara sağlanan koruma özel olarak incelenmiştir. influenza virüs partikül olabilir bir iyi partikül hem hava dağılmış damlacıklar yoluyla iki nedeni solunum yolu enfeksiyonları iletilir ve her ikisi de, benzer bir parçacık boyutuna sahip olduğu, koronavirüs ile karşılaştırma için virüs.

Lütfen dikkat: İnfluenza partikülü ile karşılaştırmayı, benzer hastalıkların bir ipucu olarak yorumlamayın; mevcut veriler koronavirüsün mortalite oranının daha yüksek olabileceğini düşündürmektedir.

Solunum maskeleri bizi neye karşı korur?

Damla
Solunum cihazı takmanın ana nedeni kendinizi damlalardan korumaktır. Örneğin, hasta bir kişi bize yakınken öksürür veya hapşırırsa, solunum cihazı vücut sıvılarının yüzümüze ulaşmasını önlemek için bir bariyer oluşturur.

Damlalar genel olarak büyüktür ve havada kalmaktan ziyade cisimlere ve yüzeylere inmek için yerçekimi ile aşağı doğru itilir. Yani çok uzun mesafeler kat etmiyorlar.

Aerosoller
Bir süre havada kalabilen aerosolleşmiş virüs partikülleridir . Bu nedenle, bir kişi hapşırdığında iki sorun yaratır: birincisi kısa mesafeli damlaları dışarı atmaktır. İkincisi, havada kalan aerosolize virüs parçacıklarını daha uzun süre dağıtmaktır.

Şu anda Covid-19’un havada ne kadar süre kalabileceği ve vektörün diğerlerine kıyasla ne kadar risk taşıdığı konusunda tartışmalar ve belirsizlikler var.

Ağız burnu
Son olarak, solunum cihazı yüzümüzü örttüğü için, virüsü olan bir nesneye dokunmamızı ve ardından onu ağız ve burnumuza aktarmamızı engeller. Bu, yukarıda bahsedilen ikisine ek olarak ikincil bir faydadır. Solunum cihazımızı çıkarır çıkarmaz ellerimizi dikkatli bir şekilde yıkadığımızdan emin olmamız gerekir.

Gözlerin korunması gerekli mi?

Koronavirüs cilde nüfuz edemese de, gözler de dahil olmak üzere maruz kalan mukoza zarlarından herhangi birine nüfuz edebilir.

Bu nedenle tıp uzmanları, enfekte hastalarla temas ettiğinde göz maskeleri takarken sıklıkla görülebilir.

Önemli olarak, gözler doğrudan akciğerlere giden havayı sürekli olarak soluduğu için, virüsün ağızdan daha az giriş yolu vardır.

Gözlerin korunması için, insanların genellikle düşündüğü iki seçenek vardır: Birincisi, güvenlik gözlükleri olan tek kullanımlık bir solunum cihazı takmaktır. Diğer seçenek, tam yüzlü bir solunum cihazı kullanmaktır. Kauçuk hava sızdırmazlığı olan güvenlik gözlükleri daha sıkı bir hava bariyeri sağlar. Örneğin, Bollé lastik damgası içeren bazı minimalist modeller yapar, ancak piyasada birçok seçenek vardır.

İlgili sorular
Riskinizi azaltmak için ne yapabilirsiniz?
Sosyal mesafe

Grip ve yeni koronavirüs gibi virüsler, virüsü olan insanlar enfekte olmayan insanlarla temas ettiğinde yayılır. Enfekte kişilerle ne kadar çok temas ederseniz, enfeksiyon kapma olasılığınız o kadar artar.

Sosyal mesafe, uygun için Wikipedia , durdurabilir veya son derece bulaşıcı bir hastalığın yayılmasını yavaşlatmak, kamu sağlığı alarak enfeksiyon kontrol eylemlerdir. Bu önlem zaten Çin, Güney Kore ve İtalya gibi ülkelerde uygulanmıştı.

hükümetler tarafından benimsenen sosyal mesafe önlemlere ek olarak, biz, kendi iradesiyle, biz örneğin potansiyel olarak hasta insanlar için fiziksel pozlama azaltabilir:

Çalışmanız izin veriyorsa evden çalışma seçeneğini düşünün.
Spor etkinlikleri veya insanların kalabalıklarıyla (alışveriş merkezleri, spor salonları veya sinema salonları gibi) temas edebileceğiniz durumlar gibi büyük halka açık toplantılardan kaçının
Kişilerle yüz yüze görüşmek yerine telefon veya video görüşmeleri yoluyla etkileşim kurun.
Bu öneriler normal yaşam için bir engel olabilir. Ancak, sonsuza kadar değil, kısa vadeli bir önlem olması amaçlanmıştır!

Bir pandeminin ana risklerinden biri, ilk yayılmanın çok hızlı olması ve sağlık hizmetlerini daraltmasıdır. Herhangi bir ülke için anahtar hedef bu durumdan kaçınmaktır ve sosyal uzaklaşma yardımcı olabilir.

Yayılmayı azaltmak için kalabalık yerlerden (kalabalık trenler gibi) kaçınmak gerekebilir

Düzenli El Yıkama

 • ABD Hastalık Kontrol Merkezi UU. (CDC) ellerinizi düzenli olarak en az 20 saniye sabun ve suyla yıkamanızı önerir . – Yemekten önce ve evden uzak kaldıktan sonra yıkamaya öncelik verin. – Sürekli el yıkama, uzun vadede onları enfeksiyona karşı savunmasız hale getirebilecek elleri kurutur. Bunu hafifletmek için, düzenli olarak basınç mekanizmalı bir kapta bulunan gliserin bazlı bir nemlendirici kullanın . Manipülasyon gerektiren mekanizmalar daha az hijyeniktir. – Bir çalışma
 • yüzümüze ortalama saatte 15 kez dokunduğumuzu gösterdi. Bu davranışı değiştirmek zor olabilir, ancak ellerimizi temiz tutarsak daha az zarar verir.

tırnaklar kesilmeli
kısa çivi tırnaklarının altında kir yakalanma riskini (ve virüs) azaltır. Tırnaklarınızın çok uzun olup olmadığını kontrol etmenin bir yolu, avucunuza yaslamaktır. Parmakları değil sadece tırnakları hissedebiliyorsanız, kolayca temiz tutmak için çok uzunlar.

Alkol Bazlı El Dezenfektanı

 • ABD Hastalık Kontrol Merkezi. UU. (CDC) , sabun ve su yoksa, en az% 70 alkol konsantrasyonuna sahip alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanmanızı önerir . Hava kurumasını bekleyin.

Telefonunuzu dezenfekte edin

 • Telefonlarımızı ne sıklıkta kullandığımız düşünüldüğünde, eller ve tırnaklardan sonra dezenfekte edilmesi bir sonraki öncelik haline gelir. Kullanım antibakteriyel mendil veya alkol bezlerden telefonunuz ve diğer kişisel eşyaları iyi bir seçimdir temizlemek için (% 70 alkol veya daha yüksek bir konsantrasyon ile). Antibakteriyel mendiller, influenza virüsünü (H1N1) öldürdüğünü iddia ederse, bu koronavirüs ile benzer bir şey yapabildikleri anlamına gelir. Temizlemeyi bitirdikten sonra hava ile kurumasını bekleyin.

Ellerinizle düzenli olarak dokunduğunuz diğer öğelere dikkat edin:

Bilgisayar fare ve klavye
Ev ve araba anahtarları
Yeniden kullanılabilir su şişeleri.
Araba direksiyon
Elbise cepleri
Kapı kolları
Ve bunlardan herhangi biriyle etkileşim kurduğunuzda dikkatli olun. Mümkün olduğunca dezenfekte edin.

Bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutun
Sağlıklı bir bağışıklık sistemini sürdürmek için atabileceğiniz adım örnekleri:

Uyku
Yeterli ve kaliteli bir uyku çekin. Çoğu insan için “yeterli”, 7-8 saat anlamına gelir. Fazla mesai yapmak veya çok fazla korumaya çalışmak hastalık riskini artırır. 2004 tarihli bir makalede “uyku eksikliğinin bağışıklık tepkisi üzerinde önemli bir etkisi olduğu” ve “bağışıklık sisteminin hayati bir parçası olarak görülmesi gerektiği” sonucuna varılmıştır.4

Egzersiz
Düzenli egzersiz yapın, ama aşırıya kaçmayın. 2007 egzersiz ve bağışıklık sistemi üzerine bir çalışmadan alıntı: “ılımlı egzersiz koruyucu bir etkiye sahipken, tekrarlayan yorucu egzersiz atakları bağışıklık eksikliğine yol açabilir”5

D Vitamini
Aşağıdakileri gösteren kanıtlar vardır:

 • D vitamini bağışıklık fonksiyonunda önemli bir rol oynar.
 • Being eksik D vitamini yapabileceği sen enfeksiyonlara karşı daha duyarlı.
 • D vitamini takviyesi akut solunum yolu enfeksiyonlarına karşı korur
 • Bunların hiçbiri özellikle koronavirüs ile ilgili olmasa da, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur.

D vitamini ve bağışıklık sistemi hakkındaki İngiliz Tıp Dergisi makalesinden

Günlük diyetimizde ve güneşe maruz kaldığımızda az miktarda D vitamini alabiliriz. Çok fazla güneş almazsanız, sadece yiyeceklerden yeterli miktarda D vitamini almak zor olabilir.

Yeterli miktarda D vitamini nedir? Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) , yetişkinlerin tüm olası kaynaklar dahil olmak üzere günlük 600iu (15mcg) D vitamini tükettiğini önermektedir. Benzer şekilde, Ulusal Sağlık ve Klinik Mükemmellik Enstitüsü (NICE) günlük olarak 400iu (10 mcg) içeren bir ek önermektedir .

Kaynak:fastlifehacks.com

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.