Koronavirüse karşı korunmak için ellerinizin yıkanması hakkında bilmeniz gereken her şey (COVID-19)

Koronavirüse karşı korunmak için ellerinizin yıkanması hakkında bilmeniz gereken her şey , (COVID-19) gibi solunum virüsleri, virüsü içeren mukus veya damlacıklar vücudunuza gözleriniz, burnunuz veya boğazınız yoluyla girdiğinde yayılır. Çoğu zaman, bu sizin ellerinizde olur. Eller, virüsün bir kişiden diğerine yayılmasının en yaygın yollarından biridir.

Küresel bir salgın sırasında, bir virüsün yayılmasını önlemenin en ucuz, en kolay ve en önemli yollarından biri, ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkamaktır.

Ellerinizi doğru şekilde nasıl yıkayacağınız hakkında bilmeniz gereken her şey:

 1. Ellerimi düzgün bir şekilde nasıl yıkarım?
  Virüsün elinizdeki tüm izlerini ortadan kaldırmak için hızlı bir ovma ve durulama onu kesmez. Aşağıda etkili el yıkama için adım adım bir süreç bulunmaktadır.

Adım 1: Akan su ile ıslak eller
Adım 2: Islak elleri kaplayacak kadar sabun uygulayın
Adım 3: Ellerin arkası, parmaklar ve tırnakların altı dahil olmak üzere ellerin tüm yüzeylerini en az 20 saniye fırçalayın.
Adım 4: Akan su ile iyice durulayın
Adım 5: Ellerinizi temiz bir bezle veya tek kullanımlık havluyla kurulayın

 1. Ellerimi ne kadar süre yıkamalıyım?
  Ellerinizi en az 20-30 saniye yıkamalısınız. Zamanlamanın kolay bir yolu, tam mutlu doğum günü şarkısını iki kez şarkı söylemektir.

Aynı şey el dezenfektanı için de geçerlidir: en az% 60 alkol içeren bir dezenfektan kullanın ve tam kapsama sağlamak için elinize en az 20 saniye sürün.

 1. Ellerimi ne zaman yıkamalıyım?
  COVID-19 önleme bağlamında, aşağıdaki zamanlarda ellerinizi yıkadığınızdan emin olmalısınız:

Burnunuzu üfledikten, öksürdükten veya hapşırdıktan sonra
Toplu taşıma, pazarlar ve ibadet yerleri de dahil olmak üzere bir kamusal alanı ziyaret ettikten sonra
Para dahil ev dışındaki yüzeylere dokunduktan sonra
Hasta bir kişinin bakımı öncesinde, sırasında ve sonrasında
Yemekten önce ve sonra
Genel olarak, aşağıdaki zamanlarda daima ellerinizi yıkamalısınız:

Tuvaleti kullandıktan sonra
Yemekten önce ve sonra
Çöp kullandıktan sonra
Hayvanlara ve evcil hayvanlara dokunduktan sonra
Bebek bezlerini değiştirdikten veya çocukların tuvaleti kullanmasına yardımcı olduktan sonra
Elleriniz görünür derecede kirli olduğunda

 1. Çocuğumun ellerini yıkamasına nasıl yardımcı olabilirim?
  Örneğin, çocuklar için el yıkamayı kolaylaştırarak ellerini yıkamasına yardımcı olabilirsiniz, örneğin, bir tabure kurarak suya ve sabuna kendi başlarına ulaşabilirler. Ellerini ovmalarına yardımcı olurken en sevdikleri şarkıları söyleyerek onlar için eğlenceli hale getirebilirsiniz.
 2. Ellerimi yıkamak için ılık su kullanmam gerekir mi?
  Hayır, ellerinizi yıkamak için herhangi bir sıcaklıkta su kullanabilirsiniz. Soğuk su ve ılık su, sabun kullandığınız sürece mikrop ve virüsleri öldürmede eşit derecede etkilidir!
 3. Ellerimi havluyla kurutmam gerekir mi?
  Mikroplar ıslak ciltten kuru ciltten daha kolay yayılır, bu nedenle ellerinizi tamamen kurutmak önemli bir adımdır. Kağıt havlular veya temiz bezler mikropları başka yüzeylere yaymadan temizlemenin en etkili yoludur.
 4. Hangisi daha iyi: ellerinizi yıkamak veya el dezenfektanı kullanmak?
  Genel olarak, doğru şekilde uygulandığında / kullanıldığında, sabun ve su ile el yıkama ve el dezenfektanı çoğu mikrop ve patojeni öldürmede oldukça etkilidir. El dezenfektanı genellikle ev dışında olduğunuzda daha uygundur, ancak acil durum koşullarında bulmak pahalı veya zor olabilir. Ayrıca, alkol bazlı el dezenfektanı koronavirüsü öldürür, ancak her türlü bakteri ve virüsü öldürmez. Örneğin, norovirüs ve rotavirüslere karşı nispeten etkisizdir.
 5. Ya sabunum yoksa?
  En az yüzde 60 alkol içeren klorlu su veya el dezenfektanı kullanmak, sabun ve akan suyunuz yoksa en iyi ikinci seçenektir. Bunların mevcut olmadığı durumlarda, sabunlu su veya kül kullanmak, etkili olmamakla birlikte bakterilerin giderilmesine yardımcı olabilir. Bu yöntemler kullanılırsa, el yıkama tesislerine erişiminiz olduğunda ellerinizi mümkün olan en kısa sürede yıkamanız ve bu arada insanlarla ve yüzeylerle temastan kaçınmanız önemlidir.
 6. Koronavirüsün yayılmasını durdurmak için başka nasıl yardımcı olabilirim?

Uygun hapşırma ve öksürme görgü kurallarını kullanın: Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu esnek bir dirsek veya doku ile örtün, kullanılmış dokuyu hemen atın ve ellerinizi yıkayın.
Yüzünüze dokunmaktan kaçının (ağız, burun, gözler)
Sosyal mesafeyi uygulama: El sıkışmaktan kaçınmak, insanları kucaklamak veya öpmek, yiyecek, mutfak eşyaları, fincan ve havluları paylaşmak
Soğuk algınlığı veya grip benzeri semptomları olan kişilerle yakın temastan kaçının
Sizde veya çocuğunuzda ateş, öksürük veya nefes almada zorluk varsa erken tıbbi yardım alın
Virüsle temas etmiş olabilecek yüzeyleri temizleyin ve genellikle yüzeyleri daha sık temizleyin (özellikle kamusal alanlarda)

Ellerinizi yıkamak sizi ve sevdiklerinizi koruyabilir.

Kaynak:unicef.org

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.