koronavirüs seks pozisyonlarını oluşturdu

Henüz bilmek zor. Bazı insanlar rahatlık için veya geçici bir oyalama olarak cinsiyete dönebilirken, bunlar eşi benzeri görülmemiş zamanlardır ve fazla veriye sahip değiliz.Koronavirüs seks pozisyonlarını oluşturdu.

Depresyon ve anksiyetenin libido üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Bazı insanlar da işsizdir ve işsizlik cinsel arzuyu etkileyebilir. İnsanların bu kadar çok alanı deneyimledikleri endişe: iş güvenliği, sağlık, arkadaşların ve ailenin sağlığı, emeklilik ve tıbbi bakıma erişim yeteneği, birkaç isim.

Çin’deki 2008 Wenchuan depreminin evli kadınların üreme sağlığı üzerindeki etkisini inceleyen bir çalışma , depremden sonraki hafta değil, cinsel aktivitenin önemli ölçüde azaldığını buldu.

SEX

Depremden önce evli kadınların yüzde 67’si haftada iki veya daha fazla kez seks yaptıklarını bildirdi. Depremden bir hafta sonra bu sayı yüzde 4’e düştü. Dört haftaya kadar, sadece yüzde 24’ü haftada iki veya daha fazla kez seks yaptığını bildirdi.

Bu çalışma retrospektif veriler olmakla birlikte – kadınlardan depremden sekiz hafta sonra cinsel aktivitelerini hatırlamaları istendi – ve bir deprem bir pandemi ile aynı şey değil, genel olarak cinsel aktivitenin artması olası görünmüyor.

Bununla birlikte, travma – ve bunlar kesinlikle bazıları için travmatik zamanlardır – ayrıca korunmasız seks veya uyuşturucu veya alkolün etkisi altında seks gibi cinsel risk almaya da yol açabilir.

Şu anda ‘güvenli seks’ olarak kabul edilen nedir?
Yeni koronavirüs ile enfeksiyon riskiniz, birisi altı ayağınıza girer girmez başlar. (Ve elbette, seks yapıyorsanız, hamilelik ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar için riskiniz aynı kalır ve önceki “güvenli seks” tanımı hala geçerlidir.)

Bunu başka bir yerlerde okudunuz: Covid-19, görmek için çok küçük olan enfeksiyöz materyalin küçük lekeleri olan damlacık çekirdekleri ile bulaşır . Onlar emilir, burun ve ağzından püskürtülür , nefes alırken ,konuşurken, öksürük ve hapşırma yoluyla.

SEX

Bir kişi aynı hava alanını paylaşan virüsü soluyor – altı metrelik bir yarıçap, mesafe damlacık çekirdeklerinin (öksürme ile daha fazla seyahat edebilmelerine rağmen) seyahat ettiğine ve bulaşıcı partikülleri soluduğuna inanılıyor . Ya da damlacık çekirdekleri bir nesneye ya da yüzeye bulaşarak bulaşıcı hale gelir. O yüzeye dokunun, sonra yüzünüz ve iletim zinciri tamamlandı.

Yeni koronavirüs ile enfekte olmuş biriyle seks yaparsanız, önerebileceğimiz hiçbir şey yoktur, enfeksiyon riskini azaltmak için cinsel ilişkiden önce ve hemen sonra veya prezervatif kullanarak sabunla baş başa duş yapmak olsun.

Yeni koronavirüsün vajinal sekresyonlarda veya ejakülatta var olup olmadığını bilmiyoruz, ancak dışkıda tanımlandı. Şu anda koronavirüsün bulaşması hakkında bildiklerimize dayanarak, penetratif vajinal veya anal seks veya oral seksin önemli bir bulaşma riski oluşturması olası görünmemektedir .

SEX

En güvenli ortaklar kimlerdir?
Cinsiyeti, el hijyeni ve sosyal uzaklaşma için tavsiyelere uyması gereken ev tipi seks partnerinizle (HSP) sınırlamak en iyisidir. Dünya Sağlık Örgütü şu anda hanehalkı bulaşma riskini yüzde 3 ila 10 olarak listelemektedir , ancak bu ön verilere dayanmaktadır. Öpüşmede veya cinsel aktivitenin bulaşmada nasıl bir rol oynadığını bilmiyoruz.

Ev partnerinizle cinsel teması ve genel olarak sosyal mesafeyi sınırlama fikri, bir kişinin enfekte olması durumunda evinize bulaşma zincirini sona erdirmektir.

HSP’niz Covid-19 semptomları ile hastalanırsa veya maruz kalırsa, kesinlikle seks yapmayın. Yine de çok yorgun olabilirler, ancak enfekte olma riskiniz muhtemelen yakın ve yakın temasta artacaktır. Mümkünse ayrı yatak odalarında uyuyun .

Birden fazla banyonuz varsa, hasta veya maruz kalan kişi için bir banyo belirleyin. Altı feet uzakta durmaya çalışın ve yüzeylerin temizliği konusunda titiz olun. Maruz kaldıklarında, 14 gün boyunca evinizde mümkün olduğunca ayrı yaşamak önerilir.

Yeni bir ilişkim varsa ve diğer CYBE testlerini yapmayı planlasaydım ne olurdu ?
Birçok laboratuvar koronavirüs testi ile boğulmuş olduğundan, gonore, klamidya ve uçuk gibi bazı CYB’ler için daha önce olduğu kadar hızlı sonuç alamayabilirsiniz. Covid-19 için kısa test kitleri tedariki göz önüne alındığında, birçok tıp merkezi ve laboratuvar, diğer test kitlerinden yeni koronavirüs için jüri donanım test kitlerine sürüntü ve sıvı alıyor, bu nedenle genital enfeksiyonlar için örnekleme kitleri yetersiz tedarik edilebilir.

HSP’m yoksa ne olur? Şimdi bekar mıyım?
Evet, söylediğim için üzgünüm, öneriler bunlar. Şimdilik.

Ancak bu, çevrimiçi olarak insanlarla tanışamayacağınız anlamına gelmez – telefonda konuşmaya başlayın, görüntülü sohbetler yapın, seks yapın veya işiniz buysa telefon seks yapın.

Ve çevrimiçi tanıştığınız bir kişi sizi şahsen tanışmaya teşvik ediyorsa? Bu size sadece kendi güvenliklerini nasıl gördüklerini değil, daha da önemlisi sizinkini nasıl gördüklerini gösterir.

‘Covid sex arkadaşı’ ne olacak?
İnsanların bunun hakkında konuştuğunu duydum: diğerleriyle sosyal olarak mesafe katmayı kabul eden cinsel bir partner, ancak ikiniz karşılıklı serbest bırakılmak için bağlanacaksınız.

Bunu gerçekten caydırıyorum (şimdilik) : Sosyal uzaklaşma, evinizin dışındaki insanlarla teması sınırlamak anlamına gelir. Haneye eklenen her ilave kişi riski arttırır. Ve elbette, bu kişiye, evinizle eşinizin arasındaki ulaşım sırasındaki riskten bahsetmemek için, sizin kadar sosyal mesafeli olarak uyanık olmaya güveniyorsunuz. Şu anda risk çok yüksek .

Yakınlardaki insanların hem Covid-19 için pozitif test ettiklerini hem de pozitif testten 14 gün sonra olduğunu düşündüklerini görebilir miyiz? Beni şaşırtmaz. Bununla birlikte, bir enfeksiyondan sonra Covid-19’a karşı bağışıklık (yeniden enfeksiyondan korunma) hakkında fazla bir şey bilmiyoruz. Ve testler yetersiz olduğu için, birçok insan olası enfeksiyonlara sahiptir, ancak test edilemez.

Soğuk algınlığına neden olan mevsimsel koronavirüslerle bağışıklık yaklaşık bir yıl sürer, ancak SARS veya MERS gibi daha ciddi koronavirüslerle bağışıklık daha uzun sürer. Ancak hastalık sonrası davranışlar açısından somut önerilerde bulunmak için hala yeterince bilgimiz yok.

Seks oyuncakları ne olacak?
Seks oyuncaklarını tek başınıza kullanıyorsanız, bir koronavirüs bulaşma yöntemi olması muhtemel değildir. Bununla birlikte, oyuncaklarınızı son 72 saat içinde paylaştıysanız, uygun şekilde temizlendiğinden emin olun ve virüs üç güne kadar bazı yüzeylerde aktif kalabileceği için ellerinizi yıkayın .

Ve seks oyuncaklarını el dezenfektanı ile temizlemeyin veya mastürbasyondan hemen önce el dezenfektanı kullanmayın, çünkü vajina veya rektum için çok tahriş edici olabilir. Ahh.

Yeni seks oyuncakları satın almak güvenli mi?
Gelen kutumun durumundan yola çıkarak, birçok vibratörün satışta olduğu anlaşılıyor. Bu fırsattan ve elinizden gelen fazladan zamandan yararlanmak için iyi bir zaman mı?

Elektronik ödeme, mağaza içi satın alımdan daha güvenlidir: Çevrimiçi ödeme, hiç kimsenin fiziksel olarak kredi kartı veya nakit kullanmaması anlamına gelir.

Teslimatın kendisi için, yeni koronavirüsün kartonda 24 saate kadar yaşayabileceğini gösteren laboratuvar verileri var . Teslimat kutusunu açıp attıktan sonra ellerinizi yıkamak uygun bir azaltma stratejisi gibi görünüyor. Bu kutunun açılmadan önce bir gün beklemesi (mümkünse) iyi bir fikir olabilir, ancak yüzeylerdeki virüs sağkalımının laboratuvar verilerinin gerçek dünyaya nasıl dönüştüğünü bilmiyoruz.

Çevrimiçi olmayan bir satın alımınız (bunu söylemem için acı çektiği kadar, bir vibratör bir “ihtiyaç” değil, bir “ihtiyaç”) başka birini daha fazla risk altına sokuyor mu? Sosyal mesafenin mümkün olmadığı büyük depolarda çalışanlar, özellikle de hasta parası yoksa, yüksek risk altında olabilirler, bu nedenle maruz kaldıklarında zaman ayırmak mümkün değildir.

Seçeneklerden biri, ödemenizi telefonla veya çevrimiçi olarak alabilen ve kaldırım kenarında bir tahsilat ayarlayabilen yerel bir küçük işletmeyi düşünmektir.

Güvenli seks gelecekte nasıl görünecek?
Şu anda tek güvenli seks, evinizin dışındaki partnerlerle seks yapmak değildir.

Siz veya HSP’niz yüksek risk altındaysa, birinizin asemptomatik bir enfeksiyonu olması durumunda bulaşma riskini daha fazla azaltmak için – seks ve öpüşmekten vazgeçme, ayrı yatak odalarında uyumak – ekstra önlemler almalı mısınız? Doktorunuzdan burada yardım istemek muhtemelen akıllıca olacaktır.

Peki ya evlerimizden tekrar çıktığımızda – ki bu aylarca sürebilir – ve şahsen randevulaşmayı ve hatta çiftleşmeyi düşünmeye ne dersin?

Hiç kimse bu yarı uykusundan sonra seks yapma isteğimize sahip olup olmadığımızı bilmiyor. Bir endişe, pandeminin hemen sonrasında risk alma ve CYBE’lerde potansiyel bir artıştır. (Sonuçta, bir kişi pandemi sırasında selibat yaparsa, bir CYB’ye sahip olmadığını varsayamazsınız; çoğu CYBE semptomlara neden olmaz ve yeni koronavirüsü önceden hazırlamış olabilir.)

Eğer bütün bu sesler oldukça kasvetli ise, öyle. Şimdilik, yeni koronavirüs, genel olarak daha az partner seks anlamına gelir, bunun nedeni, bazıları için bir ev seks partnerinin olmaması veya diğerleri için bir arzunun düşmesi olabilir. Ya da her ikisi de.

Umarım, bu sadece şimdilik.

Çünkü herkes sosyal mesafeyi ne kadar çok taahhüt ederse, işimize o kadar çabuk geri dönebiliriz.

(New York Şehri Sağlık ve Ruh Sağlığı Bölümü bu yönergeleri yayınladı .)Aşağıda

Seks ve Koronavirüs Hastalığı 2019 (COVID-19)
Herkes evde kalmalı ve yayılmalarını azaltmak için başkalarıyla teması en aza indirmelidir.
COVID-19.Ama seks yapabilir misin?
İşte seks keyfini ve COVID-19 yayılmasını önlemek için bazı ipuçları.

 1. COVID-19’un nasıl yayıldığını bilin.
  • COVID-19’u bu kişiden alabilirsiniz.
  o Virüs, bir kişinin yaklaşık 6 metre yakınında olan insanlara yayılabilir.
  COVID-19 bu kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında.
  o Virüs tükürük veya mukusuyla doğrudan temas yoluyla yayılabilir.
  • COVID-19 ve cinsiyet hakkında öğrenecek çok şeyimiz var.
  o COVID-19, virüs bulaşmış kişilerin dışkısında bulunmuştur.
  o COVID-19 henüz meni veya vajinal sıvıda bulunmamıştır.
  o Diğer koronavirüslerin cinsiyet yoluyla etkili bir şekilde bulaşmadığını biliyoruz.
 2. Size yakın insanlarla seks yapın.
  • Siz en güvenli seks partnerinizsiniz. Mastürbasyon COVID-19 yaymaz, özellikle de
  ellerinizi (ve seks oyuncaklarınızı) en az 20 saniye önce sabun ve suyla yıkayın
  ve seks sonrası.
  • Bir sonraki en güvenli ortak, birlikte yaşadığınız kişidir. Yakın temas – seks dahil
 • sadece küçük bir insan çevresi ile COVID-19’un yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Sadece seks yap rıza ortakları ile.
  • Haneniz dışındaki herhangi biriyle seks dahil olmak üzere yakın temastan kaçınmalısınız.
  Başkalarıyla seks yaparsanız, mümkün olduğunca az partneriniz olsun.
  • Genellikle seks partnerlerinizle çevrimiçi olarak tanışırsanız veya seks yaparak geçimini sağlıyorsanız,
  yüz yüze görüşmelerden mola vermek. Video tarihleri, cinsel içerikli mesajlaşma veya sohbet odaları seçenekler olabilir senin için.
 1. Seks sırasında dikkatli olun.
  • Öpüşme kolayca COVID-19’u geçebilir. Küçük dairenizin bir parçası olmayan birini öpmekten kaçının yakın kişi.
  • Rimming (anüs üzerinde ağız) COVID-19’u yayabilir. Dışkıdaki virüs ağzınıza girebilir.
  • Prezervatifler ve dental barajlar, özellikle ağız yoluyla, tükürük veya dışkı ile teması azaltabilir veya anal seks.
  • Seks öncesi ve sonrası yıkama her zamankinden daha önemlidir.
  o Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla sık sık yıkayın.
  o Seks oyuncaklarını sabun ve ılık su ile yıkayın.
  o Başkalarıyla paylaştığınız klavyeleri ve dokunmatik ekranları dezenfekte edin (görüntülü sohbet için,
  pornografi izlemek veya başka herhangi bir şey için).
 2. Siz ya da eşiniz iyi hissetmiyorsanız seks yapmayı atlayın.
  • Siz veya bir eşiniz COVID-19’a sahipse, seks yapmaktan ve özellikle öpüşmekten kaçının.
  • Kendinizi kötü hissetmeye başlarsanız, COVID-19 belirtileri geliştirmek üzeresiniz,ateş, öksürük, boğaz ağrısı veya nefes darlığı dahil.
  • Siz veya eşiniz daha ciddi COVID-19’a yol açabilecek tıbbi bir rahatsızlığınız varsa,
  Ayrıca seks atlamak isteyebilirsiniz.
  o Tıbbi durumlar akciğer hastalığı, kalp hastalığı, diyabet, kanser veya
  zayıflamış bağışıklık sistemi (örneğin, bastırılmamış HIV ve düşük CD4’e sahip olmak
  Miktar).
 3. HIV, cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonları (CYBE) ve plansız hamileliği önleyin.
  • HIV: Prezervatifler, maruziyet öncesi profilaksi (PrEP) ve saptanamayan viral yüke sahip
  HIV’in önlenmesine yardımcı olur.
  • Hamilelik: Önümüzdeki haftalarda etkili bir doğum kontrol yöntemine sahip olduğunuzdan emin olun.
SEX

Kaynak:nytimes/1.nyc.com

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.