8 Farklı Tuvalet Boyutu İçin Ölçüler

8 Farklı Tuvalet Boyutu İçin Ölçüler:Tuvalet basit bir ev eşyası olabilir ama çoğumuzun onsuz yaşamayı hayal bile edemeyeceği bir şeydir. Basit tuvalet armatürleri bile karmaşık özelliklere sahip olabilir. Bu temel tuvalet boyutları, çizimleri ve tanımları serisine göz atarak araştırmanıza hemen başlayın.

Hatta bir tuvalet gördüyseniz hepsini gördüğünüzü ya da karar vermeye değer tek şeyin entegre bide, özel koltuk yüksekliği veya çift sifonlu özellikler gibi eğlenceli ve işlevsel özellikler isteyip istemediğiniz olduğunu düşünebilirsiniz. Ama bu hükümdarlıkları çekin! Taht odanıza hangi tahtın ekleneceğini seçerken dikkate almanız gereken daha pek çok şey var.

Basit bir köşe tuvaletten bide klozet oturaklı şık çift sifonlu tuvalete kadar tüm tuvaletlerin eşit yaratılmadığı açıktır. Bunun ışığında eviniz için doğru tuvaleti bulmak zor olabilir

Tuvalet boyutlarına genel bakış:

  • Yükseklik (tankın üstü): 29 “ila 31”
  • Genişlik (tank genellikle en geniş olanıdır): 14 “ila 16”
  • Koltuğa kadar yükseklik: 16″ ila 17″
  • Derinlik: 28″ ila 32″

Detaylı Tuvalet Boyut Diyagramları (tuvalet türüne göre)

Ekstra özellikler ve bileşenler eğlenceli ve önemli olsa da dikkat edilmesi gereken en önemli şey tuvalet boyutlarıdır. Sonuçta banyonuz darsa uzun oturaklı bir tuvalet almak istemezsiniz.

Ayrıca, misafirlerin ayağa kalktıklarında dizlerini karşı duvara çarpacak kadar büyük veya küvetin veya duşun yanına çok rahat oturacak kadar geniş bir tuvalet istemezsiniz. Daha uzun bir tuvalet tercih ederseniz, banyonun geri kalanıyla iyi uyum sağladığından emin olmanız gerekir; örneğin lavabodan çok daha yüksekse, bu uygunsuz görünebilir!

Ayrıca banyo aksesuarlarınızın ve mobilyalarınızın geri kalanının komik görünmesine neden olacak küçük bir tuvalete sahip olmak istemezsiniz. Kompakt bir tuvalet bir şeydir, ancak küçük bir tuvalet tamamen başka bir şeydir!

Daha sonra dikkate alınması gereken yükseklik var. Çok yüksek ve otururken bile parmak uçlarında yürüyorsunuz ve çok kısasınız ve çömelmiş olabilirsiniz.

Peki doğru tuvalet boyutları nasıl bulunur? Her kişi ve aile benzersiz olmakla birlikte, farklı tuvalet boyutlarına ilişkin aşağıdaki incelemenin, kaliteli kurulumların yanı sıra bu tuvaletlerin nasıl kurulacağı konusunda da fikir edinmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Duvara Dayalı 1 PC’li Tuvalet Boyutları Diyagramı

Basit ve pratik bir şey arıyorsanız, bu tek üniteli tuvaleti gerçekten beğeneceksiniz. Tek parça olarak tasarlanan bu kompakt tuvalet, küçük bir banyo veya apartman banyosu ya da yerden tasarruf etmek isteyenler için mükemmel bir seçimdir .

Bitmiş duvardan 12″ uzağa monte edilebilecek giden su borusuna sahip olduğunuz sürece, Duvara Dayalı 1 PC’li tuvaleti doğrudan bitmiş bir zemine kurabilirsiniz . Bitmiş duvar ile tuvaletin en arkadaki alt duvarı arasında 5,5 inçlik bir boşluk vardır. Bu, tuvalet besleme tankının tepesine gelen su için su vanasına ulaşmak ve temizlemek için geniş bir alan sağlar. Su vanasının boru bağlantısı da aynı şekilde bitmiş zeminin 5,5 ″ üzerindedir.

Duvara Arkası 1-PC’nin kompakt boyutu, temizlemenin daha kolay olması, frenlenecek daha az vites değiştirme bileşeni olması nedeniyle daha dayanıklı olması ve daha şık, daha modern bir tasarıma sahip olması gibi çeşitli avantajlar sunar. Bu özel ünite aynı zamanda çift yıkama seçeneğiyle birlikte gelir. Tankın üst kısmında “Yarım Yıkama” ve “Tam Yıkama” için bir düğme olduğunu fark edeceksiniz. Yarım yıkamalar önemli ölçüde daha az su kullanır ve sıvı atıkların uzaklaştırılması için idealdir; tam yıkamalar ise diğer atıkların tamamen temizlenmesi için yeterince güçlüdür.

Duvara Sıfır Uzatılmış 2 Parçalı Tuvalet Boyutları

Daha büyük bir banyonuz varsa veya dizlerinin biraz daha kolay olmasını isteyen daha uzun aile üyeleriniz varsa, o zaman bu Duvara Dayalı Uzatılmış 2 Parçalı Tuvalet gibi boyutlara sahip bir şey satın almayı düşünün. Ve uzatılmış denildiğinde, gerçekten de uzatılmış anlamına gelir. Duvarın arkasından klozetin en ön ucuna kadar bu tuvalet 30,5 inç boyutundadır; bu da büyük banyolar için idealdir . Ancak bu tuvaletin birçok küçük yarım banyoda sıkışık hissedeceğini unutmayın. Klozet kapağının kendisi 18,5 inç uzunluğa sahiptir ve en geniş yeri 14 inç’in biraz altındadır.Duvara Sıfır Uzatılmış 2 Parçalı Tuvalet, uzun olmasının yanı sıra bazı önemli yükseklik avantajlarına da sahiptir. Koltuğun kendisi bitmiş zeminden 16,5 inç yukarıdadır. Bu yükseklik, ortalamadan uzun boylu yetişkinlerin çoğunun tahtın üstüne çok rahat oturmasına olanak tanır. Ayrıca, klozetin arkasında daha alçak bir tank bulunan çoğu kompakt tuvaletten farklı olarak bu tasarım, klozetin arkasında oldukça yüksek bir ikincil üniteye izin verir. Burada tankın üst kısmı bitmiş zeminden 30,75 inç kadar yüksekliğe ulaşıyor.

Uzun ve geniş isteyen ancak yukarıda bahsedilen uzatılmış klozetin ekstra uzun görünümünden hoşlanmayan veya banyolarında böyle bir model için yeterli alana sahip olmayan ev sahipleri için, daha dengeli olan Back-Walter’ın avantajlarını göz önünde bulundurun. Duvara Yuvarlak Önlü 2 Parçalı Tuvalet.

Bu tuvalet iki parça olarak faturalandırılmıştır ancak birbirine sıkı bir şekilde bağlanarak tek bir uyumlu ve güzel dengeli ünitenin daha büyük izlenimini verir. Duvarın arkasından klozetin en ön ucuna kadar, Duvara Sıfır Yuvarlak Ön 2 Parçalı Tuvalet 28,5 inç boyutundadır. Bu, yukarıda bahsedilen Duvara Arkası Uzatılmış 2 Parçalı Tuvaletten tam iki inç daha kısa olmasını sağlar.

Bu tuvalet tasarımında iki konuma ayarlanabilen bir su besleme vanası bulunur. Ayrıca sol üst tarafta, 15,75 inç uzunluğundaki tuvalet tankı kapağının bulunduğu yerin hemen altında uygun bir sifon kolu bulunur. Bu kol dışarı doğru bakar ve böylece ev sahiplerinin, insanların sifon kolunu itmek için yana uzanma ihtiyacı duymadan mobilyaları doğrudan tuvaletin yanına koymasına olanak tanır. Daha iyi su tasarrufu için çift sifon moduna sahip listemizdeki ilk tuvalet tasarımından farklı olarak, bu tasarımın mevcut haliyle yalnızca tek boyutlu sifon çekme kabiliyetine izin verdiğini unutmayın.

Asma Klozet Boyutları Diyagramı

Daha modern bir ev tasarımı seçenler, ticari bir işletmede tuvalet kurulumu yapanlar veya ticari bir işletmeden farklı bir amaç için tasarlanmış bir eve sahip olanlar veya başka bir şekilde benzersiz bir tasarıma sahip olanlar için, merkezi bir kanalizasyon borunuz olmayabilir veya arıyor olabilirsiniz. binada veya odada başka bir yere taşımak için.

Her durumda, en popüler alternatif, tuvaleti duvara asmak ve giden kanalizasyon borusunu gelen su borusunun yanına yerleştirmektir. Bu durumda tüm borular duvarın içinde ve görüş alanı dışında olacaktır.

Duvara Asılı tuvaletler, taban olmadığı için tuvaletin tabanında yaygın olarak meydana gelen herhangi bir pislik veya birikme olmadığından çekicidir. Bunun yerine, tuvalet duvara asılıyor ve kanalizasyon borusu duvarı keserek aşağı ve dışarı akıyor. Taban olması gereken yerde boş alan vardır, bu da zeminlerin temizliğini çok daha kolay hale getirme gibi bir başka fayda yaratır.

Elbette Asma tuvaletler uzun vadede işleri çok daha kolaylaştırsa da kurulumu sinir bozucu olabilir. Bir kişinin ağırlığının büyük bir kısmı Asma tuvalete dayanacağından, onu güçlü kirişlere monte etmeniz ve özellikle becerikli değilseniz, bunu sizin için başka birinin yapmasını sağlamanız inanılmaz derecede önemlidir. Asma tuvaletin kurulumu da genellikle bir miktar yıkım işi gerektirecektir, çünkü bağlantı elemanlarını tamamen sabitlemek için bu kirişlerin arka tarafına tam erişime ihtiyacınız olacaktır.

Duvara Karşı Tuvalet Boyutları Diyagramı

Asma klozetin gücü konusunda endişeleriniz varsa, bu Duvar Kaplamalı tasarımın sunduğu dengeyi düşünün. Bu Duvara Karşı Tuvalet ile, bol miktarda ağırlık desteği sağlayacak sağlam tabanın keyfini çıkarabilir ve tuvaletin gerçek su deposu kısmının duvarın arkasına gizlenmesinin yan avantajının keyfini çıkaracaksınız.

Duvara Asılan tuvalet tasarımında olduğu gibi, Duvara Bakan tuvalette de atık atık boru hattı duvarın içinden geçecektir. Bu, tuvaletin alt tabanındaki korozyon ve sızıntı sorunlarını önlemeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, tuvaleti yerine sabitlemek için yine de bazı zemin sabitleme malzemeleri kullanmanız gerekecektir.

Buradaki tasarımda tuvalet, duvardan klozet oturağının en dış ucuna kadar yaklaşık 550 santimetre dışarıda oturuyor. Bu, tasarımı diğer seçeneklere göre biraz daha kompakt hale getirir ve alan konusunda endişeleriniz varsa iyi bir seçimdir.

Klozet / Tuvalet Boyutları Diyagramı

Bu temel genel tuvalet boyutu çizimi, satın alacağınız tuvaleti araştırırken ve seçerken almanız gereken temel ölçümleri göstermenize yardımcı olur. Bu boyutların öncelikle bitmiş bir zemin üzerine oturan bir tabanı olan ve zeminden aşağı inen bir çıkış atık besleme borusu bulunan geleneksel tuvaletlere bakarken kullanılması gerektiğini unutmayın.

Bu ölçüler için öncelikle “A” ölçüsüne ve “B” ölçüsüne bakmalısınız. “A”, bitmiş zeminden su çıkış çevresinin tam ortasına kadar olan uzunluğu, başka bir deyişle klozet flanşının yerleştirileceği ve tuvaletin tabanının sabitleneceği yerin merkezini ölçer. “B” ölçümü klozetin yüksekliği olacaktır.

Bu ölçüm önemlidir, çünkü hem sizin, ailenizin ve misafirlerinizin klozetin üzerinde otururken ne kadar rahat olacağını, hem de su tedarik borularınızın nasıl oturacağını belirleyecektir; örneğin, daha yüksek bir klozet oturağı genellikle daha uzun süre gerektirir. su temini boruları.

Tuvalet Su Deposunun Parçaları 

Doğru takılması gereken en önemli parça lastik contadır. Ayrıca tanktan kaseye contanın sıkı bir şekilde oturduğundan ve su sızıntısına neden olabilecek yırtık, kesik veya talaş olmadığından emin olun.

Tank-kase contasını hizaladıktan sonraki adım, su besleme hattını sabitlemek ve cıvataları sıkmaktır. Tuvalet su tankının diğer bileşenlerini takarken, eğer henüz monte edilmemişlerse, en iyi ipucu alttan başlayıp yukarıya doğru hareket etmektir.

Tuvaletinizin kolu, suyun alt çanaktan dışarı akmasını ve tanktan yeni suyun içeri akmasını tamamen kontrol eder. Kolu aşağı bastırdığınızda, kanadı kaldıran ve tüm suyun içeri girmesine izin veren sifon valfi zincirini kaldırır. tank klozetin içine akacak ve böylece fazla atık dışarı atılacaktır. Su tankının diğer bileşenleri, tankınızın tüm yıkama işlemini tekrar tamamlamak için gerekli seviyeye kadar dolmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Tuvalet Kurulum Şeması

Tercih ettiğiniz klozet boyutunu seçmek, banyonuz için yeni bir tahtın tadını çıkarmanın yalnızca ilk adımıdır. Bir sonraki adım, nasıl kurulacağını anlamaktır. Bu temel kurulum tasarımının, tuvaletinizi ayar deliğine yerleştirmeyi ve sabitlemeyi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Yeniden tasarlanmış bir ticari binada veya temel ev imar tavsiyelerinden önce tasarlanmış el yapımı bir kabinde yaşamıyorsanız veya kendi evinizi tasarlarken kasıtlı olarak kurallara aykırı davranmaya karar vermediyseniz, zemininizde her şeyi alacak bir su borusu bulunmalıdır. atıkların evinizden uzakta septik sisteminize veya bölgenizdeki kanalizasyon arıtma tesisine götürülmesi.

Bu çıkış deliği, deliklerin kesinlikle hizalanması gerektiğinden ve gelen su borunuza ekstra uzunluk eklemek gibi diğer her şeyin daha kolay ayarlanabileceğinden, tuvalet kurulum işleminizin merkezi noktası olacağınız yerdir.

Artık nereden başlayacağınızı bildiğinize göre, bir sonraki adım, klozet flanşını ve tuvaletinizin tabanını, balmumu halkası klozet flanşının iç çapına rahatça oturacak ve klozet cıvatalarının içeri gireceği şekilde hizalamaktır. Üreticinin tavsiye ettiği sızdırmazlık maddesini klozetin tabanının tamamına ve özellikle de kasenin klozet flanşına yerleştirileceği yere uygulamanız gerekeceğini unutmayın. Bu, herhangi bir nemin dışarı sızmasını önleyecektir.

Dolap cıvataları gerekli deliklerden geçtikten sonra cıvatanın üzerine konik bir rondela yerleştirin ve uygun boyutta bir somunla sabitleyin. Somunu sabitlemek için bir tork anahtarı kullanın ve korozyon sorunlarını önlemek için somunu bir cıvata kapağıyla kapatın.

Daha sonra klozetin su deposu kısmını eklemenin zamanı geldi. Bu, tuvaleti klozet flanşına nasıl sabitlediğinize benzer şekilde yapılacaktır ; parçaların bir tork anahtarıyla güvenli bir şekilde oturmasını ve sıkılmasını sağlamak için uygun boyuttaki tank cıvatalarını, rondelalarını ve somunlarını kullanacaksınız. Ancak su sızıntısını önlemek için birlikte verilen kurulum şemasındaki lastik contaya özellikle dikkat edin.

Yeni Tuvalet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni bir tuvalet için alışveriş yaparken (veya sadece araştırma yaparken), sizin için önemli olan farklı ürün özelliklerini dikkate almak önemlidir. Kişisel zevkinizin dışındaki önemli faktörleri de göz önünde bulundurmanız gerekecek. Örneğin banyo düzeninizi bilmeniz ve ona uygun bir tuvalet seçmeniz gerekiyor.

Yeni bir tuvalet için alışveriş yaparken dikkate almanız gereken belirli yönler, özellikler ve nitelikler vardır.

A. Tuvalet Şekli

Klozetin şekli sizin için önemliyse, yuvarlak bir kase yerine uzun bir kaseyi tercih edebilirsiniz. Aynı şey klozet oturağının şekli için de geçerli; yuvarlak bir klozet oturağını mı yoksa uzun bir klozet oturağını mı tercih edersiniz? Veya belki de tüm çan ve ıslıkların olmadığı standart bir tuvalet istiyorsunuz.

Peki standart bir tuvalet tam olarak nedir? İhtiyaçlarınıza uyacak boyutları ve tasarımı bulmak önemlidir.

Modern tuvaletlerin giderek daha karmaşık hale gelmesiyle birlikte, yeni özellikler karşısında hızla şaşkına dönebilirsiniz. Bugün, koltuğu sizin için ısıtan akıllı tuvaletler, özel yapım ve hatta kendi kendini temizleyen tuvaletler var; bunların tümü, özel banyo boyutlarınıza uyacak şekilde özel olarak üretilebilir – eğer nereye bakacağınızı biliyorsanız!

B. Tuvalet Özellikleri

Tuvaletin teknik özelliklerine ya da estetik yönüne önem verebilirsiniz. Örneğin, modern bir banyo tadilatı yapacaksanız, o zaman o kadar da iyi görünmeyen basit, duvara monte bir tuvalet yerine, estetik çekiciliği nedeniyle modern görünümlü etekli bir tuvaleti tercih edebilirsiniz.

Ayrıca belirli özelliklerin tuvaletin işlevselliğini nasıl artırabileceğini de düşünmelisiniz. Örneğin, basınç destekli bir tuvalet, çift sifonlu bir tuvaletten veya bide oturaklı bir tuvaletten daha çekici olabilir; eğer sizin için en önemli şey temiz ve güçlü bir sifonsa.

SSS

Tuvaletin standart boyutu nedir?

Standart tuvalet boyutu için genel kural 27 ila 30 inç derinlik, arka yükseklik genellikle 21 ila 31 inç ve genişlik yaklaşık 20 inçtir. Ada uyumlu bir tuvaletin koltuk yüksekliğinin 17 ila 19 inç olması gerektiğine dikkat etmek de önemlidir.

Farklı tuvalet türleri nelerdir?

Farklı tipte tuvaletler bulunmaktadır. Genel olarak bunları alçak seviyeli tuvaletler, gömme tuvaletler, duvara dayalı tuvaletler ve asma tuvaletler olarak sınıflandırabiliriz.

Duvara dayalı tuvalet ile duvara asılı tuvalet arasındaki fark nedir?

Duvara dayalı tuvalet ile duvara asılan tuvalet arasındaki temel fark, duvara asılan tuvaletin zemine temas etmeden yerden yüksekte asılı gibi görünmesidir.

Tuvaleti nasıl ölçersiniz?

Tuvaletin genişliğini ölçmek için, tuvalet tankının veya klozet oturağının sol kenarından sağ kenarına (hangisi daha genişse) gidin. Derinlik için klozet kenarının önünden klozetin arkasına, yükseklik için ise yerden klozet oturağının kenarına, ardından oturaktan tankın tepesine gidin.

Tuvalet için minimum boyut nedir?

Tuvalet için gereken minimum alan en yakın engelden 38 cm uzaktadır. Bu, tuvaletin merkez hattından en yakın nesneye, duvara veya herhangi bir başka engele kadar en az 38 cm mesafe olması gerektiği anlamına gelir.

Kaynak: homestratosphere.com

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.