Altın ve Gümüş Takılar

Altın ve gümüş takılar kendi sözcük dağarcığına sahiptir. “Katı altın” veya “altın kaplama” gibi bazı terimler, düşündüğünüz anlamına gelmeyebilir. Altın ve gümüş takıları tanımlamak için kullanılan terimleri anlamak, çok fazla ödemekten kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Altın mücevher

Karatları

Altın takılar satın aldığınızda, karat kalite işaretini arayın. Karat işareti, parçada ne kadar saf altın olduğunu söylemelidir.

Saf altın – 24 karat (24K) altın – yumuşaktır, bu nedenle sertliğini ve dayanıklılığını artırmak için genellikle diğer metallerle karıştırılır. Saf altın ve diğer metallerin toplamı 24’e kadar çıkar, bu yüzden:

 • 18K altın, 6 kısım diğer metal ile karıştırılmış 18 kısım altındır.
 • 14 Ayar altın, 10 kısım diğer metal ile karıştırılmış 14 kısım altındır

Karat kalite işaretinin yanında, markanın arkasında duracak şirketin adını veya ABD’de tescilli ticari markasını görmelisiniz. Ticari marka bir ad, bir sembol veya adının baş harfleri biçiminde olabilir. Bir parça altın takı düşünüyor ancak karat işareti ile birlikte bir marka görmüyorsanız, satın almayın.

Katı Altın

“Katı altın”, öğenin içi boş olmayan herhangi bir altın parçasını ifade eder. Karat işareti hala altının diğer metale oranını gösterecektir.

Altın kaplama

Takı mekanik kaplama, elektrokaplama ve diğer işlemler ile altın ile kaplanabilir. Sonunda, altın kaplama yıpranır. Ne kadar sürede öğenin ne sıklıkta giyildiğine ve kaplamanın ne kadar kalın olduğuna bağlıdır.

 • “Altın dolgulu”, “altın kaplama” ve “haddelenmiş altın plaka (RGP)”, bir ana metale mekanik olarak uygulanan en az 10 ayar altın tabakası olan mücevherleri tanımlar. Bu eşyalar, kullanılan altının terim veya kısaltması ve karat kalitesi ile işaretlenmelidir (örneğin, 14K altın kaplama veya 12K RGP).
 • Altın tabakası, tüm eşyadaki metal ağırlığının 1 / 20’sinden azsa, herhangi bir işarette karat altının oranı belirtilmelidir (örneğin, 1/40 14K altın kaplama).
 • “Altın elektroliz levhası”, bir baz metal üzerine elektrolitik bir işlemle uygulanan en az 10 karat altın katmanı (en az .175 mikron) olan mücevherleri açıklar.

Özel bir altın kaplama ürünü olan Vermeil, altınla kaplanmış veya kaplanmış bir gümüş tabanından oluşur.

Altın Parladı veya Altın Yıkanmış

“Altın parladı” ve “altın yıkanmış” terimleri, son derece ince bir altın elektrokaplama (0,175 mikrondan az) olan ürünleri açıklar. Bu altın plaka, altın dolu veya altın elektroliz plaka daha hızlı yıpranacaktır.

Gümüş ve Kalaylı Takılar

“Gümüş” ve “gümüş” kelimeleri,% 92,5 saf gümüş içeren bir ürünü tanımlar. Gümüş ürünler bazen 925 olarak işaretlenebilir, bu da binde 925 parçanın saf gümüş olduğu anlamına gelir.

“Gümüş plaka” olarak tanımlanan bazı mücevherlerde, bir ana metale uygulanan bir gümüş tabakası vardır.

“Sikke gümüşü”% 90 saf gümüş içeren bileşikler için kullanılır.

Yasaya göre, kalite işaretli gümüş, markanın arkasında duracak şirketin veya kişinin adını veya ABD’de tescilli ticari markasını taşımalıdır.

kalaylı

Öğeler, kalay olarak tanımlanacak ve işaretlenecek en az% 90 kalay içermelidir.

Platin Takı

Platin takı etiketlenmelidir, böylece parçada ne kadar platin olduğunu söyleyebilirsiniz. Platin, plat veya pt olarak etiketlenmemiş herhangi bir mücevher. % 50’den az saf platin içerir ve platin olarak pazarlanmamalıdır.

Platin Takı Hakkında
Platin Takı Etiketi Örnekleri

Bu mücevher parçasında ne kadar platin var?
Platin Takı Hakkında
Platin takılar nadiren% 100 saf platin. Genellikle, platin benzer metaller veya kıymetsiz baz metallerle karıştırılır. Genel olarak, saf platin yüzdesi ne kadar yüksek olursa, mücevherlerin değeri o kadar yüksek olur.

Platin takılarda kullanılan metaller genellikle üç kategoriden birine girer:

saf platin diğer platin grubu metaller (paladyum, rutenyum, rodyum, iridyum, osmiyum)
baz metaller (örneğin bakır veya kobalt)
Platin takılar satın almak istiyorsanız, yüzde kaç saf platin olduğunu ve öğenin:

hipoalerjenik
dayanıklı
parlak
yoğun
çizilmeye ve kararmaya karşı dayanıklı
yeniden boyutlandırılabilir veya onarılabilir
kıymetli metali zaman içinde tutacak
Platin Takı Etiketi Örnekleri

Bunu Etikette GörüyorsanızParça
PlatinEn az% 95 saf platin
850 Plat.% 85 saf platin ve% 15 platin grubu veya baz metaller
800 Pt. 200 Pd.% 80 saf platin ve% 20 paladyum; ürün% 100 platin grubu metaller içerir
% 75 Platin% 25 Bakır% 75 saf platin ve% 25 bakır; saf platin ve diğer platin grubu metallerin toplamı% 95’ten azdır
Platin etiket yok% 50’den az saf platin

Bu mücevher parçasında ne kadar platin var?

Pazarlamacılar, platin parçasını saf platin yüzdesi olarak tanımlar veya işaretler. Platin olarak adlandırılacak bir madde en az% 50 saf platin (veya binde 500 “parça”) olmalıdır.

Eğer bir eşya niteliksiz platin olarak işaretlenmişse, en az % 95 saf platin (binde 950 parça) olmalıdır.

ABD’de satılan platin mücevherlerin çoğu , değerli platin grubu metalleri ve / veya baz metalleri olan % 85 platin ve % 15 diğer metallerdir. Etiketler şöyle görünecektir:

 • 850Plat. =% 85 saf platin
 • 900Pt. =% 90 saf platin

Diğer platin grubu metalleri ile birleştirilmiş % 50 ila% 85 arasında saf platin içeren ürünler için , pazarlamacılar saf platin miktarını ve diğer platin grubu metallerin miktarını belirtmelidir. Örneğin:

 • 800 Pt. 200 Pd. =% 80 saf platin,% 20 paladyum
 • 750 Pt. 250 Rh. =% 75 saf platin,% 25 rodyum
 • 600 Pt. 350 Ir. =% 60 saf platin,% 35 iridyum

% 15 ila% 50 baz metalli platin takılar da “platin” olarak etiketlenebilir. Bu platin / baz metal alaşımları % 50 ila 85 saf platin içerir, ancak saf platin ve diğer platin grubu metallerin toplamı % 95’ten azdır.Bu takıya ait etiketler, kullanılan parçadaki saf platin ve diğer metallerin miktarlarını içermelidir. Her metalin tam adı ve yüzdesi (Reklamda kısaltma veya “binde bir parça” kullanılmamalıdır).

 • % 75 Platin% 25 Bakır =% 75 saf platin ve% 25 bakır
 • % 60 Platin,% 35 Kobalt,% 5 Rodyum =% 60 saf platin,% 35 kobalt ve% 5 rodyum

% 50’den az saf platin içeren hiçbir ürün “platin” olarak işaretlenmemeli veya etiketlenmemelidir.

Değerli Taşlar, Elmaslar ve İnciler

Değerli taşlar, elmaslar veya inciler satın almadan önce, değerlerini etkileyebilecek farklılıkları fark edebilmeniz için onları öğrenmek iyi bir fikirdir. Örneğin, değerli taşların değeri, taşların doğal mı yoksa laboratuvarda mı oluşturuldukları ve bunları geliştirmek için tedavilere tabi olup olmadıkları boyutlarından etkilenebilir.

Taşlar

Üç temel taş ürünü türü vardır:

 • Doğal taşlar doğada oluşur ve nadir ve pahalı olabilir.
 • Laboratuarda yaratılan taşlar – aynı zamanda sentetik, laboratuarda yetiştirilen veya üretici tarafından yaratılan – doğal değerli taşlarla aynı kimyasal, fiziksel ve görsel özelliklere sahiptir, ancak nadir değildir ve genellikle doğaldan daha ucuzdur. benzer özelliklere sahip değerli taşlar.
 • İmitasyon taşları doğal taşlara benzer, ancak cam, plastik veya daha az maliyetli diğer malzemelerden yapılabilir.

Laboratuvarda oluşturulan ve imitasyon taşlar açıkça bu şekilde tanımlanmalıdır.

Boyut

Değerli taşlar ağırlık, boyut veya her ikisi ile ölçülebilir. Değerli taşların tartılması için temel birim, bir gramın beşte birine eşit olan karattır. Karatlar puan olarak adlandırılan 100 birime ayrılır. Örneğin, yarım karatlı bir taş .50 karat veya 50 puan ağırlığındaydı. Değerli taşlar boyutlara göre ölçüldüğünde, boyut genellikle milimetre cinsinden ifade edilir (örneğin, 7×5 milimetre).

Tedaviler ve Geliştirmeler

Değerli taş tedavileri veya geliştirmeleri, bazı taşların görünüşlerini veya dayanıklılıklarını iyileştirmek, hatta renklerini değiştirmek için nasıl tedavi edildiğini ifade eder. Bazı tedavilerin etkileri zamanla azalabilir veya değişebilir ve bazı tedavi edilmiş taşlar özel bakım gerektirebilir. Bazı iyileştirmeler, benzer bir işlenmemiş taşa karşı ölçüldüğünde bir taşın değerini etkiler.

Bir kuyumcu baktığınız taşın tedavi edilip edilmediğini söylemelidir:

 • tedavi kalıcı değilse
 • işlenmiş taş özel bakım gerektiriyorsa
 • tedavi değerli taş değerini önemli ölçüde etkiliyorsa
 • İşte bazı yaygın tedaviler ve etkileri:
 • elmaslar
 • Isıtma , bazı değerli taşların rengini aydınlatabilir, koyulaştırabilir veya değiştirebilir veya bir taşın netliğini artırabilir.
 • Işınlama renkli elmaslara, diğer bazı değerli taşlara ve incilere renk katabilir.
 • Bazı değerli taşları renksiz yağlar, balmumu veya reçinelerle emprenye etmek, taşların netliğini ve görünümünü iyileştirmek için çeşitli kusurları gizler.
 • Kırık dolgu , taşların görünümünü ve dayanıklılığını artırmak için renksiz plastik veya cam enjeksiyonu ile değerli taşlardaki çatlakları gizler.
 • Difüzyon tedavisi renksiz değerli taşların yüzeyine renk katmaktadır; taşın merkezi renksiz kalır.
 • Boyama , bazı taşlar ve incilerde renk ekler ve renk bütünlüğünü geliştirir.
 • Ağartma , yeşim ve inciler de dahil olmak üzere bazı değerli taşları aydınlatır ve beyazlatır.

Bir elmasın değeri dört kritere dayanır:

 • Renk genellikle Amerika Gemoloji Enstitüsü (GIA) tarafından kurulan bir ölçekte derecelendirilir. GIA ölçeklerinde, renk D’den Z’ye, D yukarıdadır.
 • Kesim , elmas oranlarını, cilasını ve simetrisini dikkate alarak elmasın nasıl şekillendirildiğini ifade eder.
 • Berraklık , taştaki doğal kusurları ölçer. GIA ölçeklerinde, netlik kusursuzdan I3’e kadar derecelendirilmiştir. Bir elmas, yalnızca yetenekli bir elmas greyder tarafından 10-güç büyütme altında görüntülendiğinde görünür bir yüzeye veya dahili kusurlara sahip değilse “kusursuz” olarak tanımlanabilir.
 • Karat taşın ağırlığını ifade eder.

Elmas ağırlığı genellikle karat olarak belirtilir ve bir karatın ondalık veya kesirli kısımlarında açıklanabilir. Ağırlık bir karatın ondalık kısımlarında verilirse, rakam son ondalık basamağa kadar doğru olmalıdır. Örneğin, ”.30 karat”, .295 ile .304 karat arasında bir elmas olabilir. Bazı perakendeciler, bir ağırlık aralığını temsil etmek için fraksiyonu kullanarak elmas ağırlığını fraksiyonlar olarak tanımlar. 1/2 karat olarak tanımlanan bir elmas, .47 ile .54 karat arasında olabilir. Elmas ağırlığı bir karatın kesirli parçaları olarak belirtilirse, perakendeci iki şeyi açıklamalıdır:

 • kilonun tam olmadığı
 • her bir fraksiyon için makul ağırlık aralığı veya kullanılan ağırlık toleransı

Tedaviler

Bazı elmaslar, diğer değerli taşlar gibi, görünümlerini iyileştirmek için tedavi edilebilir. Bu tedaviler elmasın berraklığını geliştirdiğinden, bazı kuyumcular bunları berraklık geliştirme olarak adlandırır.

Örneğin kırılma dolgusu , elmaslardaki çatlakları yabancı bir madde ile doldurarak gizler. Bu dolgu kalıcı olmayabilir ve kuyumcular, düşündüğünüz elmasın kırık dolu olup olmadığını söylemelidir.

Lazerleme , siyah inklüzyonları veya lekeleri olan elmasların görünümünü iyileştirmek için bir lazer ışını kullanımını içeren bir tedavidir. Bir lazer ışını dahil edilmeye yöneliktir; asit, inklüzyonu gidermek için lazer ışını tarafından yapılan küçük tünelden zorlanır. Lazerli kalıcıdır ve lazerle delinmiş bir taş genellikle özel bakım gerektirmez. Lazerle delinmiş bir elmas, karşılaştırılabilir bir işlenmemiş taş kadar güzel görünse de, değerli olmayabilir. Çünkü aynı kalitede işlenmemiş bir taş daha nadirdir. Kuyumcular, düşündüğünüz elmasın lazerle delinmiş olup olmadığını söylemelidir.

Kübik zirkon gibi taklit elmaslar , görünüşte elmaslara benzemekle birlikte çok daha düşük maliyetlidir. Mozanit gibi laboratuvar tarafından yaratılan bazı taşlar elmaslara benzemektedir ve orijinal olarak kübik zirkonyayı tanımlamak için kullanılan aletler tarafından yeterince algılanmayabilir. Kuyumcunuza elmasları ve laboratuarda yaratılan taşları ayırt etmek için mevcut test ekipmanına sahip olup olmadığını sorun.

inciler

İnciler doğal, kültürlü veya taklit olabilir.

 • Doğal inciler istiridye ve diğer yumuşakçalar tarafından yapılır.
 • Kültür incileri de yumuşakçalar tarafından yetiştirilir, ancak insan müdahalesi ile: kabuklara sokulan tahriş edici bir incinin büyümesine neden olur.
 • Taklit inciler cam, plastik veya organik malzemelerle insan yapımıdır.

Doğal inciler çok nadirdir, bu nedenle mücevherlerde kullanılan incilerin çoğu kültürlü veya taklit incilerdir. Kültür incileri genellikle taklit incilerden daha pahalıdır. Kültürlenmiş bir incinin değeri genellikle, genellikle milimetre cinsinden belirtilen boyutuna ve parlaklık veren sedefli kaplamanın kalitesine dayanır. Kuyumcular incilerin kültürlü mü yoksa taklit mi olduğunu söylemelidir.

Bazı inciler doğal olarak siyah, bronz, altın, mor, mavi ve turuncu renk tonlarında bulunur; diğerleri boyanır. Kuyumcular, renkli incilerin doğal olarak renklendirilmiş, boyanmış veya ışınlanmış olup olmadığını söylemelidir.

ÜRÜN KAPLAMA RENKLERİ

 Dört renk kaplama bulunmaktadır:

  Beyaz Altın (rodyum) rengi

ü          Yeşil (sarı) Altın rengi

ü          Rose Altın rengi

ü          Siyah renk Rodyum kaplama  (Bazı ürünlerin belirli bölümlerinde)

         Ürün  renk  kaplaması  sadece  altın  olmayan  metallere  uygulanır. Altın  ürünlerde renkle  ilgili  kaplama  yapılmaz görünen  renk  kendi  doğal  renkleridir. sadece  bazı  14   ayar  ürünlerde 22 ayar  görüntüsü için  24  ayar  has altın  kaplama  yapılır.  bu  kaplama kalıcı  ve  uzun  ömürlü  bir  kaplamadır.  


       Rodyum (Beyaz Altın) Kaplama

Bu kaplama, tüm metaller üzerinde uygulanır. Altın, gümüş, moda takı; tüm ürünler rodyum kaplamadan geçirilir. İnsan teni asidite açısından ne kadar yoğun olursa olsun, en dayanıklı, rengini en uzun süre muhafaza eden kaplamadır ve vücuda herhangi bir etkisi – zararı yoktur. 

Piyasada rodyum kaplama veya beyaz altın kaplama isimlerinin her ikisi de kullanılır. Kuyumcudukkani.com birinci  tercih  olarak  tavsiye  eder

Yeşil (Sarı) Altın Rengi Kaplama

 Altın ürünlerde kullanılmayan bu kaplama rengi (altın ürünler kendi doğal renklerinde üretilir; arzu edilirse rose veya beyaz renkte kaplanır), rose kaplamaya göre daha uzun süre dayanmaktadır. Yine kullanıcının teninin asidite oranına göre dayanma süresi değişiklik gösterebilir. Vücuda herhangi bir etkisi – zararı yoktur. 


  Rose Altın Rengi Kaplama

 Rose altın kaplama rengi ile kaplanmış ürünlerin rengini koruma süresi, ürünü kullanan kişinin teni ile alakalıdır. Kullanıcının teninin asidik bakımdan yoğun olması halinde rose renkli ürünlerin renkleri daha kısa sürede değişmektedir.

Gümüş ve moda takılarda kullanılan rose renkli kaplama, içeriğindeki rengi diğer kaplamalara nazaran daha yüksek miktarda ihtiva ettiği bakırdan aldığından dolayı, her insanın tenindeki farklı asidite oranına göre değişik sürelerde renk değiştirmektedir.

Bu, doğal bir reaksiyondur. Vücuda herhangi bir alerjik etkisi – zararı yoktur. 

Günümüz takı modasında popüler bir renk olan Rose altın renk için  bakır  kullanılmaktadır.  Rose  rengi  bakır  vermektedir , bakır  oksitlenme  bakımından  en  zayıf  metaldir bu  yüzden hiçbir  firma uzun  süre garanti  veremez, vermemelidir.

Bu  yüzden  rose altın  kaplamalı  ürünlerde normal kaplamalardan daha farklı  özel kuvvetli bir kaplama kullanarak  ürünlerini  kaplar.

Her ne kadar ne kadar dayanıklı yapılırsa yapılsın, kişinin ten asidi , parfüm   teması ve  kullanımına  bağlı olarak süre içinde kararma – soyulma yapabilir.  

Garanti  Süresi  içinde  dileyen  müşterilerimiz  ürünü diledikleri  kadar  gönderebilirler  .Bu  hizmet  için  hiçbir  ÜCRET  alınmaz.

Her üç kaplama rengi de; kimyasal parçacık içeren parfümlerle temas ettiğinde doğal olarak renk değişimine uğramaktadırlar. Bu değişim doğal bir reaksiyondur ve vücuda herhangi bir alerjik etkisi – zararı yoktur. 

·        Altın olmayan metallerde üretilmiş ürünlerden sipariş eden müşterilerimize birinci olarak tavsiyemiz  Rodyum kaplama ürünleri  tercih  etmelerini , Rodyum kaplama ürünlerde  uzun süre  görünümlerinde  değişiklik  olmaz ve hiçbir alerjik reaksiyon – kızarmaya sebep olmaz.

İkinci tercih olarak tavsiyemiz Yeşil Altın (sarı altın ) Rengi Kaplamalı ürünleri tercih  etmelerini,Yeşil renk, kullanıcının tenine bağlı olarak uzun süre rengini korumaktadır.

Üçüncü  olarak da Rose Altın Rengi Kaplama ürünlerden almalarını tavsiye ediyoruz. 

 Kaplamalı  ürünlerin  üzerine  parfüm  temas  ettirmeyin ,  kaplama  ömrü  kısalır.

Altın Kaplama Hakkında Bilmeniz Gereken 13 Şey

Altın kaplama takılar, saf altın takılar satın almak için bütçe dostu bir seçenek sunar. Altınla birlikte gelen yüksek fiyat etiketi olmadan size görünüm ve stil verir ve günlük olarak giymeyi planlamadığınız mücevherler için idealdir.

Altın kaplama, büyük ölçüde altın kaplamanın kalınlığına ve saflığına, parça için kullanılan ana metale ve işçilik kalitesine bağlı olarak değişen kalite seviyelerinde gelir. Kaplamadan sonra, altın kaplama mücevherlerden gerçek altını sadece ona bakarak söylemek neredeyse imkansızdır.

Her şeyde olduğu gibi, altın kaplama mücevherleri seçmenin dezavantajı var. Kararma, solma ve değiştirme sık karşılaştığınız sorunlardır.

Altın kaplama mücevherlerin sizin için olduğundan emin değil misiniz?

Seni koruduk. Bu kılavuzda, satın almadan önce altın kaplama hakkında bilmeniz gereken 13 şeyi özetliyoruz.

1- Altın kaplama nedir?
Altın kaplama, bir ana metal üzerine ince bir altın tabakasının bağlandığı bir işlemdir. Kaplama, mücevher dünyasında oldukça yaygındır, altın ve rodyum iki popüler türdür. Bu işlem, bir İtalyan kimyager Luigi Brugnatelli tarafından 1805 yılında icat edildi;

Altın kaplama genellikle kostüm takıları veya daha pahalı parçaları taklit etmek için kullanılır. Pahalı altın takı parçalarını ucuz altın kaplama taklitlerden ayırmak neredeyse imkansızdır. Aşağıdaki iki zinciri karşılaştırın. Biri 14K altın kaplama ve birkaç dolar değerinde. Diğeri 14K katı altın ve maliyeti 7.000 doların üzerinde. Hangisinin hangisi olduğunu söyleyebilir misin?

2- Altın elektrokaplama işlemi nedir?
Mücevheratın altınla kaplanması kolay bir işlemdir, ancak birkaç adım gerektirir. Takı parçası önce iyice temizlenmeli ve tüm kirleticilerden arındırılmalıdır. Ana metal üzerindeki kir ve yağ, altın tabakanın düzgün bir şekilde yapışmasını önleyeceğinden bu çok önemlidir. Buharlı temizleme, ultrasonik temizleme ve elektro temizleme, en iyi sonuçları elde etmek için ana metali temizlemek için kullanılan yöntemlerdir.

Daha sonra, baz metal üzerine ince bir yüksek kaliteli nikel tabakası kaplanır. Bu, altın tabakayı ana metalden etkilenen herhangi bir şeyden korumak içindir. Aşağıda tartışacağımız gibi, bu metaller altın katmana doğru sülük eğilimindedir. Nikel katman ayrıca baz metalin kaplama işlemi için kullanılan kaplardaki altın sıvıyı kirletmesini önler.

Son kat için, mücevher altınla kaplara daldırılır ve altını ana metale birleştirmek için pozitif bir elektrik yükü kullanılır. Altın kaplama kalınlığı tatmin edildikten sonra mücevher kurumaya bırakılır. Altın kaplama işlemini çalışırken görmek istiyorsanız bu kapsamlı videoyu kontrol edin.

3- Hangi metaller altın kaplanabilir?
Altın kaplama nikel, pirinç, paslanmaz çelik, gümüş ve bakır gibi çoğu metal üzerinde yapılabilir. Tungsten ve titanyum gibi modern endüstriyel metaller de sıklıkla altın kaplamadır. Bunlardan en çok kullanılan gümüş ve bakırdır.

4- Altın kaplama gerçek altın mı?
Evet, altın kaplama gerçek altındır, ancak ne kadar az altın kullanıldığından, bu mücevher altın değerini tutmaz.

Altın kaplamada kullanılan altının saflığı, katı altın gibi değişir. En düşük saflık genellikle 10K ve en yüksek saflık 24K altındır. Altın kaplama söz konusu olduğunda, bu altın türlerindeki ana fark, değerden ziyade ürettiği renktir. Altının saflığı ne kadar yüksek olursa, renk o kadar altın gibidir. Bununla birlikte, saflık seviyelerinden bağımsız olarak, ne kadar az altın kullanıldığından, değer çok fazla değişmez.

5- Altın kaplama ne kadar kalın olmalı?
Altın kaplama kalınlığı 0,17 ila 2,5 mikron arasında değişebilir.

Yaklaşık 0,17 kalınlığa sahip kaplamaya altın elektroliz veya altın yıkama / parlama denir . Bu son derece ince bir tabakadır (altının yaklaşık% 0.05’i) ve sadece kolye ve küpeler gibi ağır aşınma ve yıpranmaya karşı korunmuş takı parçaları için önerilir. Bu kaplama kalınlığı oldukça hızlı bir şekilde aşınır.

Altın kaplama için ideal kalınlık yaklaşık 0.5 ila 1.0 mikrondur. Bu ince bir tabaka gibi görünse de, yüzük ve bilezik gibi kaba aşınmaya maruz kalan mücevher parçaları için bile yeterlidir.

2.5 mikron işaretinin etrafındaki kaplama oldukça kalındır ve ağır altın kaplama olarak bilinir. Bununla birlikte, bu altın kaplama miktarı bile değer açısından hala çok incedir ve ana faydası, kaplama daha kalın olduğunda daha uzun süre dayanmasıdır.

6- Altın kaplama mücevher her şeye değer mi?
Çoğu mücevherdeki altın kaplama çok ince olduğundan, altından herhangi birini kurtarmak zor olabilir. Altın rafinerileri için, genellikle altını kaplama mücevherlerden çıkarma girişimine değmez ve kar marjları çok düşüktür.

Yukarıda bahsettiğim gibi, altın kaplama parçalarda çok az gerçek altın var. Karatage ne kadar yüksek olursa, parçanın o kadar fazla altın içerdiği doğrudur. Bununla birlikte, bu hala toplam önemsiz miktarda altın anlamına gelir ve parçaya fazla değer katmaz. Altın kaplamanın çoğu zaman yeniden satış değeri çok azdır veya hiç yoktur ve parasal olarak düşünülmemelidir. Altın dolgulu gerçek altın içeriği açısından çok daha iyi bir seçenektir.

7- Altın kaplama soluyor ve kararıyor mu?
Altın kaplama zamanla solmaya ve kararmaya başlayabilir, ilk parlaklığını ve parlaklığını kaybedebilir. Bu yaygındır ve parçanın kalitesinden bağımsız olarak gerçekleşebilir. Ancak, birçok insan neden altın kaplama mücevher lekelerinin olduğunu merak ediyor. Sonuçta, altın paslanmayan veya paslanmayan atıl bir metal değil mi?

Sorun genellikle kaplamanın kendisiyle değil, aşınmaya ve oksitlenmeye eğilimli ana metalle ilgilidir. Zamanla, baz metalin molekülleri nihayetinde altın tabakasına hareket ederek görünümünü etkiler. Altın kaplama çok inceyse, renk değiştirir ve çabuk kararmaya başlar.

Yukarıda belirtildiği gibi, takı ilk önce nikel ile kaplanırsa, bu ana sülük, alt metallerin altının görünümünü etkilemesini önler. Kaplama işlemi sırasında bu yapılırsa, altının lekelenme veya yüzleşme olasılığı düşüktür.

8- Altın kaplama ne kadar sürer?
Altın kaplama kalıcı olmak içindir, ancak tüm kaplama türleri gibi kaba maruziyeti iyi idare etmez. Altın kaplama zamanla yıpranır ve alttaki ana metali açığa çıkararak pul pul dökülebilir. Ayrıca parlaklığını kaybeder ve zamanla kaybolur. Genel olarak, kaplama uygun bakım ile iki yıla kadar sürebilir.

Kararmış parçalarla başa çıkmanın en iyi yolu, gerektiğinde parçanın değiştirilmesidir. Bunu ne sıklıkta yapmanız gerektiği kaplamanın kalınlığına, parçanın kalitesine, ana metalin rengine ve parçanın ne kadar aşınma ve yıpranmaya bağlı olduğuna bağlıdır.

9- Altın kaplama takılara nasıl bakarım ve geri yüklerim?
Altın kaplama mücevherlere özen göstererek ömrünü uzatabilir ve parlak ve güzel tutabilirsiniz. İşte atmanız gereken bazı adımlar:

Altın kaplama mücevherleri kimyasallardan, yağlardan ve makyajdan uzak tutun. Makyaj, saç spreyi ve parfümleri uyguladıktan sonra her zaman kaplama mücevherlerinizi takmak iyi bir fikirdir. Ev işleri yaparken, sabunlar, deterjanlar ve temizleyicilerdeki kimyasallar kaplamayı etkileyebileceğinden altın kaplama mücevherleri çıkarın.
Altın kaplama mücevherlerle uğraşırken ellerinizi temiz tutmak iyi bir fikirdir, bu nedenle mücevherlerinizi takmadan ve çıkarmadan önce yıkamayı deneyin.
Altın kaplama mücevherleri klorlu veya tuzlu suya maruz bırakmayın. Bu, mücevherleri havuzlarda, spa küvetlerinde veya denizde yüzmeden önce çıkarmak anlamına gelir.
Vücut yağları ve ter altın kaplamayı etkileyebilir. Buna karşı koymak için, mücevheri silin veya bu kirleticilerden kurtulmak için sık sık temizleyin.
Altın kaplama mücevherlerinizi düzenli olarak temizlemek, ömrünü uzatmak için önemlidir. Yumuşak bir sıvı sabun ya da profesyonel bir takı temizleme solüsyonu kullanarak bu gibi saat bunu yaparken ve sıcak su. Sert kimyasallardan veya aşındırıcı temizleyicilerden kaçının. Kaplanmış mücevherleri fırçalamaktan veya ovalamaktan kaçının, çünkü bu, aşağıdaki metali açığa çıkararak pul haline getirebilir.
Altın kaplama mücevherleri sürtünme ve sürtünmeden koruyun çünkü bu, parçanın hızlı bir şekilde aşınmasına ve pul pul dökülmesine neden olur. Bu, altın kaplama mücevherleri katmanladığınızda ve birbirlerine sürtüntüğünde gerçekleşebilir. Mücevher parçasını tek başına giymek en iyisidir.
10- Takılarımın altın kaplamalı olup olmadığını nasıl anlarım?
Kuyumcunuz altının kaplandığını belirtmelidir. Ancak, kendiniz için tanımlamanın bazı yolları şunlardır:

Altın kaplama parçalar söz konusu olduğunda, fiyat genellikle bir hediyedir. Altın kaplama takılar genellikle çok uygun fiyatlı ve neredeyse hiç 50 $ işaretinin üzerine çıkmıyor.
Bir ayırt edici özellik arayın. Altın kaplama takılar için en yaygın kullanılan pullar:
GP – altın kaplama

GEP – altın elektrolizle kaplanmış

HGE – ağır altın elektrolizle kaplamak

HGP – ağır altın plaka

Bununla birlikte, altın kaplama mücevherlerin damgalanması gerektiğine dair sert ve hızlı bir kural yoktur. Hiçbir ayırt edici özelliği olmayan birçok parça bulacaksınız.

Altın kaplama takılar genellikle 22K veya 24K altın ile kaplanır, bu da çok parlak bir altın görünüm verir. Katı altın takılar genellikle daha az altın rengindedir çünkü saflık seviyeleri genellikle 18K’nın altındadır.
Mücevherinizde düzensiz renk tonu varsa veya parçada biraz dökülme varsa, kaplandığını varsayabilirsiniz.
Sahte altından gerçek altının nasıl anlatılacağını özetleyen bu videoyu izleyin.

11- Altın plaka hipoalerjenik midir?
Bu, altının kalınlığına ve parçanın nikel, çinko ve kobalt gibi alerjiye neden olan metaller içerip içermediğine bağlıdır.

Genel olarak, altın kaplama hipoalerjenik değildir ve metal alerjisi olan kişiler için cilt reaksiyonlarına neden olabilir. Bunun nedeni parçadaki nikel içeriğidir. Altın tabaka aşındığında veya pul pul dökünce, mücevherdeki nikel cildinizle temas ederek reaksiyonlara neden olur.

Altın kaplama takılar satın almadan önce, parçadaki metal alaşımlarını kontrol edin. Metal alerjiniz varsa metal alerjenlerinden kaçının.

12- Evde altın kaplama kiti kullanmalı mıyım?
Ana altın kaplama kitleri bunun gibi genellikle eğlenceli ve kolay kullanımı ile vardır. Altın kaplama işlemini anlamak ve kendi parçalarınızı altın kaplama denemek için iyi bir yoldur. Çok fazla altın kaplama mücevheriniz varsa, bu onları sürekli olarak parlak ve parlak tutmak için iyi bir yol olabilir.

13- Altın kaplama takıları nereden alabilirim?
Altın kaplama mücevher bulmak için en iyi seçim kostüm mücevher mağazalarında kontrol etmektir. Bunlar uygun fiyatlı mücevher seçenekleri ve yakınınızda birkaç fiziksel mağaza olması gerekiyor. Ancak, çevrimiçi arama yapıyorsanız, Amazon mükemmel bir altın kaplama mücevher koleksiyonuna sahiptir. Bunlar uygun fiyatlı ve çeşitli stillerde geliyor.

Nikel Gümüş nedir?

Nikel gümüş, bazen kostüm takılarının yapımında kullanılan bir metaldir. Gümüş olarak adlandırılmasına rağmen, aslında bileşiminde gümüş içermez. Bu durumda ‘gümüş’ kelimesi, içerikten ziyade metalin rengini ifade eder. Bu nedenle, nikel gümüşü, gümüş alaşımı olduğunu düşünebilecek alıcılar için genellikle karışıklığa neden olur.

İşte nikel gümüşünün ne olduğunu, artılarını ve eksilerini özetleyen hızlı bir rehber.

Nikel Gümüş
Nikel gümüşü tipik olarak% 60 bakır,% 20 nikel ve% 20 çinko kullanılarak yapılır. Metal birçok isme sahiptir ve Alman gümüşü, Alpaka gümüşü, Argentan gümüşü veya nikel pirinç olarak da bilinir. Nikel gümüş, müzik aletleri, sanat ve heykeller ve kostüm takılarının yapımı da dahil olmak üzere birçok kullanıma sahiptir.

Bu metalde gerçek bir gümüş olmasa da, bazen gümüş kaplamadır, bu durumda gümüş içeriği dış yüzeyindeki ince kaplamada bulunur. Bu genellikle Elektro Levha Nikel Gümüş anlamına gelen EPNS damgası ile tanımlanır.

Nikel Gümüş Avantajları
Nikel gümüş, dayanıklı ancak dövülebilir ve karmaşık tasarımlara dönüştürülmesi kolay olduğu için kostüm takıları yapmak için idealdir. Çekiç, dokulu, kesilmiş ve lehimlenebilir ve ilginç dokular ve desenler oluşturmak için çeşitli şekillerde kullanılabilir.

Nikel gümüş de ucuzdur, bu sadece alıcı için değil, aynı zamanda takı yapımı yapmak isteyen kuyumcular için de mükemmeldir. Daha pahalı olan gümüş üzerinde pratik yapmak yerine, tam olarak gümüş gibi görünen bu ucuz metali kullanabilirler. Alıcılar için gümüşe ucuz bir alternatif.

Nikel Gümüş Dezavantajları
Metal alerjiniz yoksa nikel gümüşü ile ilgili yanlış bir şey yoktur, bu durumda tamamen önlemek en iyisidir.

Dikkat edilmesi gereken bir şey, nikel gümüşünün etiketlenmesidir. Nikel gümüşünün, metalin nikel içerdiğini göstermeden, diğer birçok isminden biri (Alman gümüşü favori gibi görünüyor) altında satılması yaygındır. Kuyumcular, metalin nikel içerdiğini ve gümüş alaşımından farklı olarak bir nikel alaşımı olduğunu açıkça belirtmelidir .

Dikkat edilmesi gereken başka bir şey, nikel gümüşü gümüş olarak geçiren vicdansız satıcılardır. Şüphesiz alıcılar, metalin görünümü ve daha değerli metale benzerliği nedeniyle aldanabilir. Alıcılar sadece yüz değeri üzerinde nikel gümüş adını kabul edebilir ve gerçek gümüş olduğunu düşünebilir. Gümüşün çok daha değerli olduğunu unutmayın.

Nikel gümüşün avantajları olsa da, daha yüksek fiyatlar ödeyerek sökülmemelisiniz. Şüphe duyduğunuzda, kuyumcuya her zaman metalin özelliklerini sorun ve size ‘nikel gümüşünün’ gerçek gümüşün bir formu olduğunu söylerse, yanlış ya da tamamen yalan söylediklerini anlayacaksınız.

Sonuç olarak …

Nikel gümüş kostüm takı için iyi bir metal seçimdir. Sadece satın aldığınızda metalin ne olduğunu bildiğinizden emin olun ve nikel alerjiniz varsa kaçının.

Gümüş Nikel Var mı?

Bu, nikel alerjisi olan birçok kişinin sorduğu bir soru ama orada çelişkili bilgiler var. Bazıları gümüşün sadece nikel eser elementlerine sahip olduğunu ve alerjiye neden olamayacağını söylerken, diğerleri gümüşten uzak durduğunu söylüyor.

Gümüş takarken cilt reaksiyonlarınız varsa, gümüşünüzün nikel olup olmadığını bilmek önemlidir.

Nikel Alerjisi Nedir?
Nikel alerjisi, nikel cildinizle temas ettiğinde ortaya çıkan bir dermatit türüdür. Bu, hafif kaşıntıdan tıbbi bakım gerektiren irin dolu enfeksiyonlara kadar kişiye bağlı olarak ciddiyetinde değişebilir .

Nikel alerjisi olan çoğu insan, bileklerinde, kulaklarında ve bazen boynunda tahriş veya rahatsızlık hisseder. Delinmiş kulaklar özellikle kulak delikleri etkilenirse tahrişe karşı hassastır. Nikel içeren kolyeler bazen boynun etrafında döküntüler bırakabilir.

Saf Gümüş Alerjiye Neden Olur mu?
Gümüşün kendisi alerjiye neden olmaz. Saf gümüş, aynı zamanda ince gümüş olarak da bilinir,% 99,9 saf olan gümüş anlamına gelir. Hipoalerjeniktir ve nikel içermez. Bu nedenle, nikele karşı son derece hassassanız, bu sizin için mükemmel bir seçenektir. Saf gümüşün yumuşak, dövülebilir bir metal olduğunu ve kolayca şekil kaybedebileceğini unutmayın, bu yüzden takı yapımında nadiren kullanılır.

Saf gümüşün yumuşak olması nedeniyle, genellikle güç ve dayanıklılık eklemek ve mücevher yaparken kullanılmasını sağlamak için diğer metallerle birleştirilir. Diğer metallerle alaşımlı gümüş, gümüş olarak bilinir.

Gümüş Nikel Var mı?
Gümüş% 92.5 saf gümüş, diğer% 7.5 alaşım ise farklı bakırlardan, tipik olarak bakırdan yapılmıştır. Bununla birlikte, bazen alaşımda nikel kullanılır ve bu bazı insanlar için cilt reaksiyonlarına neden olabilir. İnsanlar gümüşe karşı alerjileri olduğunu söylediklerinde, alerjinin gümüşün kendisinden ziyade gümüşteki nikele karşı olması daha olasıdır.

Satın aldığınız mücevherin nikel içerip içermediğini daima kuyumcuya danışın. Size bu bilgileri verebilmelidirler.

Gümüşü Nikel ile Güvenle Takmak İçin İpuçları
Zaten reaksiyonlara neden olur gümüş takı var, ancak henüz onlardan kurtulmak için henüz hazır değilseniz, net oje ya da benzeri bir profesyonel takı dolgu macunu ile cildinize temas bölümleri kaplama deneyebilirsiniz bu bir alerjileri önler.

Ayrıca cildiniz ve metal arasında bir tampon görevi görmek için gümüş üzerine petrol jeli uygulamayı deneyebilirsiniz. Bunun birkaç saatte bir yeniden uygulanması gerekir, ancak kızarıklıktan kurtulmaktan korkuyorsanız iyi çalışır. Kısacası, gümüş her zaman çoğu insan için oldukça güvenlidir, çünkü alaşımlarda her zaman nikel kullanılmaz. Bununla birlikte, nikele karşı ciddi reaksiyonlarınız varsa, satın almadan önce kuyumcuya danışın.

Kaynak:https://www.consumer.ftc.gov/

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.