Mekanik ve Otomatik Park sistemleri

Mevcut alanı etkin bir şekilde kullanmak için, mekanik ve otomatik park sistemleri sadece ilgili araç boyutları ve belirli bir rezerv için tasarlanmıştır. Mekanik ve otomatik park sistemlerinin kullanımı, sürücü eğitimi ve mümkün olduğunca güvenli bir şekilde çalışan sezgisel kullanıcı rehberliği gerektirir. Mekanik ve otomatik park sistemleri bu nedenle sabit bir kullanıcı grubu için tercih edilir ve Almanya’da kamu kullanımı nadirdir. Gerekirse, uzman desteği bulunmalıdır (otopark görevlisi, garaj yöneticisi, resepsiyon vb.).

Mekanik park sistemleri

Mekanik park sistemleri durumunda, park işlemi mekanik destekle gerçekleştirilir. Aşağıdaki sistemler çoğunlukla kullanılır:

Park aşamaları
(çift ve asansör gibi Pop-Parker)
çözümü bir park alanı tabanında veya birbirinden bağımsız olarak park 2 veya 3 araçlık bağlıdır. Yatay olarak erişilebilir platformlara sahip park platformlarına, daha kolay erişilebilirlik nedeniyle daha fazla çaba gösterilmesine rağmen eğimli erişilebilir platformlar (Kipp-Parker olarak adlandırılır) tercih edilmelidir.

Basit bir çift parkere bağımlı park – nadiren uygun, örneğin mevsimlik bir aracın veya araç gazilerinin uzun süreli park edilmesi için

Her iki platforma da bağımsız erişim ile birbiri üstüne 2 araba park etmek için yatay olarak erişilebilir platformlara sahip çift park (asansör parkeri)

Eğimli parkörler özellikle kompakt park etme imkanı sağlar, ancak kullanım kolaylığını önemli ölçüde sınırlar ve yalnızca üst platformda düşük arkaya sahip araçlara izin verir

Yer altında 2 araba ve muhtemelen bir avluda, yer üstünde başka bir araba için batık otopark

Hareketli
paletler Konvansiyonel park tesislerindeki diğer park alanlarının önüne park etmek için geniş tramvayların kullanımına yönelik mekanik platformlar

Bir garajın tramvay hattında ek park yerleri oluşturmak için kayar paletler (solda) veya arka arkaya ek park yerleri için (sağda)

Özellikle kapalı alanlarda park etmeyi veya açmayı önemli ölçüde destekleyebilen çeşitli mekanik yardımcı cihazlar da vardır:

Döner plakaları (göbekleri)
Park asansörleri (araba asansörleri)
Çeşitli mekanik park yardımcıları.

Mekanik park yardımcıları için uygulama örnekleri: bir yeraltı otoparkında (solda) çok dar 180 ° eğride manevra yardımı olarak döner tabla, özellikle dar bireysel garajlar (orta ve sağ) için giriş yardımcıları olarak kayar paletler

Yarı otomatik park sistemleri
Mekanik ve otomatik park sistemleri tam olarak sınırlandırılamaz. Daha önce bu (EAR’da olmayan) olarak adlandırılan yarı otomatik park sistemleri grubunda, park etme işleminin bir kısmı, en az iki konveyör işleminden bir işlem sırasında mekanik destekle gerçekleştirilir. Ayrı bir transfer kabini yoktur. Sürücü, aracını doğrudan bir park paletindeki depolama sistemine sürüyor, müteakip kaldırma ve taşıma işlemleri otomatik olarak gerçekleşiyor. Yarı otomatik park sistemleri şunları içerir:

Sürgülü
paletli park platformları Sürgülü paletli park platformlarında, giriş seviyesindeki park paletlerinin her biri yatay ve enine giriş yönüne hareket ettirilebilir. Yukarıdaki veya altındaki park yerlerindeki park paletleri, giriş seviyesine dikey olarak getirilebilir. Bu nedenle, giriş düzeyinde boş bir alan bulunmalıdır. Park etme işlemleri, park seviyesinin ilgili dikey ızgarası üzerinden yapılır.

Sürgülü paletli park platformları (6 ızgara x 3 park alanı – 1 boş alan = 17 park alanı)

sistemlerini park otomatik park sistemlerinin göre, diğer özellikleri vardır, ancak hiçbir aktarım kabin ve / veya ölü adam kontrole sahip.

Otomatik park sistemleri
Otomatik park sistemleri, bir aktarma kabininde kendi gücüyle tahrik edilen bir aracı alan ve oraya park etmek için bir saklama bölmesine (park alanı, park alanı) taşıyan konveyör sistemli park tesisleridir. Diğer park etme ve park etme işlemleri otomatik olarak yapılır.

Depolama alanı statik veya dinamik olabilir. Statik depolamada, park edilmiş araç tüm park süresi boyunca aynı yerde kalırken dinamik depolama ile diğer araçlar içeri veya dışarı park edildiğinde yeniden konumlandırılabilir.

Otomatik park sistemlerinin aşağıdaki ana grupları:

Park rafları
Park rafları, park edilecek araçların konveyör teknolojisi kullanılarak bir raf bölmesine park edildiği, ağırlıklı olarak statik depolama prensibine sahip otomatik park sistemleridir. Kaldırma ve döndürme hareketlerinin kontrolü otomatik olarak gerçekleşir. Araçlar, park yerlerinin ayarlandığı ilgili şaftlar ve dar sokaklarda taşınır. Park rafları, depolama ve alma birimi (RBG) olan yüksek raflı bir depodaki park sistemlerini, mekik kaldırma teknolojisine sahip park sistemlerini ve dikdörtgen veya yuvarlak kat planına sahip kule sistemlerini ve merkezi bir dikey konveyörü içerir. Depolama genellikle bir ila üç kat daha derindir. Sisteme bağlı olarak, park yerlerinin düzenlenmesi, tramvay hattına veya konveyörün şaftına göre radyal veya teğetsel olarak dik açılarda paraleldir.

Transfer kabininde kontrol ünitesi ve döner cihazlı park rafı

Animasyon mekik kaldırma sistemi

Park rafları ile çeşitli zemin alanları yapılandırılabilir. Ancak, her kombinasyon mantıklı ve mümkün değildir ve bir proje içerisinde yalnızca sistemle ilgili konfigürasyonlar seçilmelidir.

Sadece bir sıra raflı dikey park rafı durumunda, park edilecek araçlar, ilgili park seviyesine taşındıktan sonra dikey konveyörün hemen yanındaki park alanında saklanır. Bu sistem, yeraltı veya yer üstü inşaatlarında özellikle yerden tasarruf sağlayan bir sistem tasarımına izin verir ve iyi modülerdir.

Merkezi konveyörlü ve doğrudan erişimli veya üç kata kadar derin depolamaya sahip kule, şaft ve karışık yapıda farklı park rafları

Araba bayileri için sunum pikap ile animasyon dikey park rafı

Park rafları, park paletleri olsun veya olmasın tasarlanabilir. Park paletli sistemlerde araç, konveyör teknolojisi için sisteme özgü saldırı noktaları sağlayan bir palete park edilir. Sistem boyutuna ve gerekli sistem dinamiklerine bağlı olarak, boş park paletlerinin (palet değiştirici, palet depolama) sağlanması veya depolanmasının lojistiğini geliştirmek için çeşitli çözümler kullanılır. Palet sistemlerine alternatif olarak, boş park paletlerinin kullanımını ortadan kaldıran paletsiz sistemler de kullanılır. Tarak sistemi, çeşitli rulo tutucu sistemleri ve rulo, kayış ve bağlantı bant konveyörleri teknik çözümler olarak bilinir.

Relokasyon parkörleri (palet kaydırma sistemleri )

Relokasyon parkörleri, ücretsiz bir park paletini veya transfer kabinine park edilecek aracı getirmek için park paletlerinin tamamının veya bir kısmının sistem içinde hareket ettirildiği dinamik bir depolama prensibine sahiptir. Genellikle birkaç park paletinin taşınması gerekir. Park paletlerinin kaydırılması genellikle tek tek park seviyelerinde, devir ve / veya bloklar halinde veya karşılık gelen iki seviye veya sıra arasında periyodik olarak yeniden konumlandırılarak gerçekleştirilir.

4 kademeli dikey yer değiştirme parkuru ve her yerde kullanılabilen bir transfer kabini
Transfer kabininde 2 kademeli yatay yerleştirme parkeri ve döner cihaz

Animasyon dikey otopark

Sirkülasyon
parkörleri Sirkülasyon parkörleri (yatay paternoster) artık Almanya’daki yeni tesisler için yer değiştirme parkörleri ile değiştirildi. Almanya’da dikey paternoster şeklinde otopark sistemlerinin kullanımı pratikte gerçekleşmedi. Bunun arka planı büyük hareketli kütleler ve ilişkili karmaşık mekanik yapılardır.

Burada ek bir dikey konveyör ve aktarma kabini olan devridaim parkörleri (yatay paternoster) genellikle ayrı bir aktarma kabini olmadan doğrudan erişilebilir park platformlarıyla donatıldı ve daha sonra sadece yarı otomatik park sistemleri olarak kabul edildi.

Çok kompakt tasarımları nedeniyle , binanın işlevselliği ve konumu için gerekli olan veya bina yönetmeliklerinin gerektirdiği park alanlarının geleneksel bir tasarımda gerçekleştirilememesi durumunda otomatik park sistemlerinin kullanımı her zaman mantıklıdır . Diğer avantajların ne ölçüde uygulanabileceği ve ne kadar önemli oldukları, farklı park teknolojilerinin yerel karşılaştırmasından elde edilebilir.

Otomatik park sistemlerinin aşağıdaki avantajlarından sıkça bahsedilmektedir , ancak bunlardan bazıları iyi geleneksel park yapıları ile de elde edilebilir:

Kapalı alandan ve yerleşim alanından tasarruf,
Yüksek kaliteli kentsel planlama entegrasyonu ve yeni bir kentliliğin oluşturulması, kentsel alanların iyileştirilmesi,
İyi sosyal kontrole sahip geniş, parlak transfer kabinlerinde konforlu ve güvenli park etme ve çıkış yapma,
Yetkisiz kişiler tarafından erişilemeyen ve hava şartlarından korunan odalara park etmek ve böylece çarpışmalara, vandalizme ve hırsızlığa karşı daha fazla koruma,
Kirletici emisyonları ve yakıt tüketimi açısından özellikle kritik öneme sahip konvansiyonel park yapıları içinde, düşük kısmi yükte ve enerji tasarrufu sağlayan elektrikli tahrikli konveyörler ile soğuk çalıştırmadan sonra önemli ölçüde yer değiştirme,
Park binalarında aydınlatma ve havalandırma için enerji gereksinimlerinin en aza indirilmesi,
Otopark aramalarının azaltılması,

Kaynak:https://www.givt.de/

One Response

  1. Sebat yıldırım

Yorum Ekle

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.