Çalışma Alanı Ofis tasarımı

Japonya’da işyerindeki son evrimi anlatan bir makale..

Yer tasarrufu, açıklık ve etkileşim talepleri batı işyeri evriminin son on yılını yönlendirdi. Kablolama ve armatürler verimlilik ve esneklik sunarken bu talepleri karşıladığı için daha popüler hale geldi. Bu nedenle Batılı işletmeler, personelin bölümler olmadan sıralarda oturduğu geleneksel Japon ofisine çok benzeyen açık bir plan düzeni için odalarını terk ediyorlar. Japon modeli yer tasarrufu sağlar ve özellikle yönetici masasından açık görüşü korur.

Kişisel konfor ve mahremiyet ile örgütsel şeffaflık arasındaki ödünleşmeler zor bir dengeleme eylemi olabilir. Kültürel faktörler daha fazla karmaşıklık yaratır. Bu durum verimlilik açısından, daha az dikkat dağıtıcı , kulak misafiri ,telefon ve ofis görüşmeleri ve daha geniş bir ortak amaç duygusu ile daha özgür bir fikir akışı arasında uzlaşmayı gerektirir.

Masa boyutu, düzen ve gizliliğin doğru kombinasyonu, eldeki iş tarafından belirlenir. Örneğin, bir çağrı merkezi çalışanının alan ve gizlilik ihtiyaçları, birlikte çalışan bir pazarlama ekibinin gereksinimlerinden farklıdır. Hareketlilik de bir faktördür. Bir dizüstü bilgisayarla sık sık dışarıda olan bir satış görevlisinin, raporlar yazan, arama yapan ve evrak işlerini dosyalayan bir masa üstü analistten daha az iş alması gerekir.

Doğru masa sistemi, bir dizi kullanıcıya uyum sağlamak için boyut, düzen ve bölümleme esnekliği sunmanın yanı sıra gelecekteki büyüme ve değişen ihtiyaçları karşılamak için genişletilebilir ve yeniden yapılandırılabilir olmalıdır. Ne yazık ki, bazı büyük Japon üreticilerinin ofis mobilyaları pazarındaki hakimiyeti onları şikayetçi hale getirdi. Şaşırtıcı derecede pahalı ürünleri, bazı yabancı rakiplerin Japonya’da sunduğu kalite, tasarım yetenekleri ve yenilikçi esneklikten yoksundur.

Artan oturma yoğunluğu ve açıklığı, çalışanların iş istasyonlarından uzakta kullanmaları için ortak alanlara eşlik etmelidir. Dinlenme odaları ve dinlenme salonları gibi gayrı resmi toplantı alanları, spontane sohbetler için uygun alanlar sağlar.

Ofis Çalışma Odası ,Benzer şekilde, özel kutsal alanlar – örneğin küçük toplantı odaları veya çalışma kabinleri – hassas telefon görüşmeleri yapmak, ticaret literatürünü okumak veya barış içinde raporlar oluşturmak için sessiz yerler sunar. Bu alanların ne zaman kullanılması gerektiğine dair protokoller, ortak bir anlayışı güçlendirir ve dikkat dağıtıcı unsurları azaltır.

Büro-Resepsiyon,Herhangi bir personel ile konuşmadan önce ziyaretçiler, buluşmayı beklerken şirket hakkındaki ilk izlenimlerini (değerleri, uygulamaları ve refahı) oluştururlar. Resepsiyon / bekleme odası aslında sürükleyici bir markalaşma fırsatı, ama sadece şirket logosu ve renklerini içerir. Ziyaretçilerin kendilerini karşılama, değerli ve rahat hissetmeleri gereken bir ortam olmalı.

Office Etkin Koridoru, koridorlar A noktasından B noktasına işlevsel yollar olmak zorunda değildir. Şehir sokaklarında olduğu gibi trafiği de taşırlar ve değişen görüşler ve şans karşılaşmaları sunmalıdırlar. Her ne pahasına olursa olsun çıkmaz sokaklardan kaçınılmalıdır. Tabela ve açık görüş çizgileri ziyaretçilerin yönlendirmesine yardımcı olur. Aydınlatma ve renk kontrastları, navigasyonu güçlendirebilir, varış duygusu oluşturabilir ve aksi halde ölü boşlukta enerji iletebilir.

Açık Yönetim Kurulu Toplantı Salonu,Toplantı odalarını planlarken, boyutlarını ve açıklık derecelerini (kısmen veya tamamen kapalı, sırlı veya tamamen açık) dikkate almak önemlidir. Bu faktörler farklı toplantı türlerini içerecek şekilde değişebilir: resmi veya gayri resmi, planlanmış veya spontan, özel veya açık vb.

Müstakil toplantı odaları için uygun atmosferi yaratmak özellikle dikkate alınmalıdır. Farklı renkler, dokular, sanat eserleri ve aydınlatma elverişli bir ruh hali yaratmaya yardımcı olur. Atmosfer ve mobilya karışımı, her biri ziyaretçi üzerinde unutulmaz bir izlenim bırakan bir dizi deneyim yaratabilir.

Office Lounge Çalışma Alanları,Çalışma alanının çevresindeki toplantı alanları, başkalarını rahatsız etmeden veya bir toplantı odasını ayırmanın formalitesinden geçmeden hazırlıksız görüşmeler yapmak isteyen işçiler için bir bırakma vanasıdır. Açık oturma alanları, mobil çalışanlar ve danışmanlar için geçici çalışma alanı olarak ikiye katlanabilir.

Daimi Buluşma Noktası,Japon şirketleri, çoğu zaman net bir sonuca ulaşmadan, uzun iç toplantılar yapmayı, fikirleri sonsuz bir şekilde tartışmayı sever. Daimi toplantılar bir panzehir sunar (hepimizin tek bir yerde ne kadar dayanabileceğimiz konusunda bir eşik vardır). Sık yapılan kısa toplantılar, katılımcıların konsantrasyonlarını sürdürmelerine ve bir sonuca varmaya odaklanmalarına izin verebilir. Bir buluşma noktası tipik olarak ekiplerin, etraflarında oturanları rahatsız etmeden fikirleri tartışmak için kendiliğinden toplanabilecekleri merkezi bir bar yüksekliği sayacıdır.

Ofis Dinlenme Odası,Japon ofislerinin çoğunda çay ve kahve demlemek ve yemekleri yeniden ısıtmak için küçük bir mutfak vardır, ancak öğle yemeği genellikle masada yenir. Hoş ve çekici bir mola alanı, personeli şirket içinde hareket etmeye, mola vermeye ve şirket içinde diğerleriyle içsel olarak sosyalleşmeye teşvik eder. Bir personel kantinden daha fazlası olan mola alanı, öğle saatinden önce ve sonra toplantılara ve çoklu işlevlere ev sahipliği yapabilir. Mobil çalışanlar burada yiyebilir; ziyaretçiler bir fincan kahve için rahatça bekleyebilir ve buluşabilirler; ve tüm ofis işyeri kutlamaları için toplanabilir.

Faks makinelerinin hâlâ ortak bir görüşme olduğu Japonya, kağıda bağımlıdır. yazılar, masa üstlerini ve mevcut herhangi bir yüzeyi dağınık hale getirir. Hem masada hem de merkezi dolaplarda yeterli dosyalama alanı sağlamak, iyi yönetilen ve düzenli bir işi tasvir etmenin anahtarıdır. Genellikle, dosyalama üniteleri duvarlara entegre edilebilir veya gizlilik bölücüleri, hatta oturma yerleri olarak iki katına çıkarılabilir.

AlaTown-Büro-Locker-Room,Bir pelerin odası bir hoşgörü gibi görünebilir, ancak personelin kışlık montları, takım elbise ceketlerini, ekstra bağları, vb. Pratik temizlik protokolleri oluşturmak, alanın kullanılmasını ve işyerinin düzenli kalmasını sağlayacaktır.

Ofisin, asma tavan döşemeleri genellikle mekanik ekipmanı, kabloları ve boruları gizler. Ayrıca, alan duygusunu arttırmak için serbest bırakılabilen önemli miktarda tavan boşluğunu da gizliyorlar. Tokyo çevresindeki pek çok perakende alanı gibi, açıkta kalan borular ve kanallar da daha iyi hava sirkülasyonu olmadan küçük bir ofis sayesinde ofise daha az tıkalı bir hava verir. Aşağıya asılı olan armatürlerden gelen ışık, çalışma alanını dağınık aydınlatma ve parlama olmadan eşit olarak ışıtarak açık tavandan yansıtılabilir.

İyi tasarlanmış bir ofiste, çalışma, toplantı ve destek alanları birbirini dışlamaz ve işlevleri bulanıklaşabilir ve çakışabilir. Japonya’nın yüksek ofis kiralarından en yüksek değeri elde etmek için yöneticiler, alanın esnek kullanımını yaratıcı bir şekilde düşünüp teşvik edebilir ve alan tasarruflarını dengelemek için cazip olanaklar sağlayabilir. Daha dinamik bir ofis, daha fazla seçenek ve bireysellik sunarak personel moralini ve alıkoyma oranlarını artırır. Tasarım ofis hayatını ve hatta şirketinizin kârlılığını artırabilir.

Kaynak:www.alatown.com/

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.