Koronavirüsden hasta olan birine bakarken kendinizi nasıl korumalısın?

COVID-19, birileri konuştuğunda, öksürdüğünde veya hapşırdığında ortaya çıkan solunum damlacıkları ile yakın temas halinde olan kişiler (yaklaşık 6 fit içinde) arasında yayılır.Koronavirüsden hasta olan birine bakarken kendinizi nasıl korumalısın?

hasta odası

Bakıcı , mümkünse COVID-19 den şiddetli yüksek riskli hastalığı olan birisi olmamalıdır .
Ayrı bir yatak odası ve banyo kullanın: Mümkünse, hasta olan kişiyi kendi “hasta odasında” veya alanında ve diğerlerinden uzak bir yerde bulundurun. Mümkünse, hasta olan kişiden ayrı bir banyo kullanmasını isteyin.
Paylaşılan alan: Alan paylaşmanız gerekiyorsa, odanın iyi hava akışına sahip olduğundan emin olun.
Pencereyi açın ve hava sirkülasyonunu artırmak için bir fanı (mümkünse) açın.
Havalandırmanın iyileştirilmesi, solunum damlacıklarının havadan temizlenmesine yardımcı olur.
Ziyaretçilerden kaçının : Gereksiz ziyaretçi, özellikle de ağır hastalık riski taşıyan kişilerin ziyaretlerinden kaçının .

Ayrı odalarda veya bölgelerde yemek
Ayrı kal: Hasta olan kişi mümkünse odasında yemek yemeli (veya beslenmelidir).
Bulaşıkları ve eşyaları eldiven ve sıcak su kullanarak yıkayın: Hasta tarafından kullanılan bulaşıkları, bardakları veya gümüş eşyaları eldiven kullanarak sabun ve sıcak su ile veya bulaşık makinesinde yıkayın.
Eldivenleri çıkardıktan veya kullanılmış eşyaları kullandıktan sonra ellerinizi temizleyin.

A pretty nurse bringing her senior patient a meal as he recovers in hospital

Kişisel öğeleri paylaşmaktan kaçının
Paylaşmayın: Hasta olanlarla bulaşık, bardak, gümüş eşya, havlu, yatak takımı veya elektronik eşya paylaşmayın.
Ne zaman maske veyaAlo 184 giyilmelidir
Hasta kişi:
Hasta olan kişi, evde ve dışarıda başkalarının yanındayken (bir doktor ofisine girmeden önce dahil olmak üzere) bir maske takmalıdır .
Maske, hasta olan bir kişinin virüsü başkalarına yaymasını önlemeye yardımcı olur. Solunum damlacıklarını içeride tutar ve diğer insanlara ulaşmasını önler.
Maske, 2 yaşın altındaki küçük çocuklara, nefes almada zorluk çeken veya yardım almadan maskeyi çıkaramayan kimselere takılmamalıdır.
BAKICI:
Kan, dışkı veya tükürük, mukus, kusma ve idrar gibi vücut sıvılarıyla temasına karşı mutlaka eldiven takmalı. Eldivenleri tersine çıkartarak bir yere değmeden çöp kutusuna atın.
Bir bakıcı , hasta olan bir kişiye bakarken maske takabilir , ancak koruyucu etkiler (kumaş yüz kaplamasının sağlıklı insanları virüsten nefes almasını ne kadar iyi koruduğu) bilinmemektedir.
Hastalanmayı önlemek için, günlük önleyici eylemleri uyguladığınızdan emin olun : elleri sık sık temizleyin, gözlerinize, ağzınıza, burnunuza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının, sıklıkla temizleyin ve dezenfekte edin.
Not : COVID-19 salgını sırasında, tıbbi sınıf yüz maskeleri sağlık çalışanları ve bazı ilk müdahale ekipleri için ayrılmıştır. Bir eşarp veya bandana kullanarak bir bez yüz örtüsünü evde gerekirse takabilirsiniz.

Ellerinizi sık sık temizleyin
Ellerinizi yıkayın: Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın. Evdeki herkese, özellikle hasta olan kişinin yanında olduktan sonra, aynı şeyi yapmasını söyleyin.
El dezenfektanı: Sabun ve su hazır değilse, en az% 60 alkol içeren bir el dezenfektanı kullanın. Ellerinizin tüm yüzeylerini örtün ve kuruyana kadar birbirine sürün.
Eller kapalı: Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
Temizleyin ve sonra dezenfekte edin
Evin etrafında

“Yüksek dokunuşlu” yüzeyleri ve öğeleri her gün temizleyin ve dezenfekte edin: Masalar, kapı kolları, ışık anahtarları, tutamaklar, tuvaletler, musluklar, lavabolar ve elektronikler.
Kirlenmişse alanı veya ürünü sabun ve suyla temizleyin. Ardından, bir ev dezenfektanı kullanın .
Ürünün güvenli ve etkili kullanımını sağlamak için etiketteki talimatları izlediğinizden emin olun . Birçok ürün mikropları öldürmek için yüzeyi birkaç dakika ıslak tutmanızı önerir. Birçoğu ayrıca eldiven takmanızı, iyi hava akışına sahip olduğunuzdan emin olmanızı ve kullanımdan sonra ürünü silmenizi veya durulamayı önerir.
Çoğu ev dezenfektanının etkili olması gerekir.
Elektroniği temizlemek için, tüm temizlik ve dezenfeksiyon ürünleri için üreticinin talimatlarını izleyin. Bu talimatlar mevcut değilse, alkol bazlı mendiller veya en az% 70 alkol içeren sprey kullanın.
Yatak Odası ve Banyo

Ayrı bir yatak odası ve banyo kullanıyorsanız : Alan kirlendiğinde olduğu gibi yalnızca hasta olan kişinin etrafındaki alanı temizleyin. Bu, hasta kişiyle iletişiminizi sınırlamanıza yardımcı olacaktır.
Eğer bunu hissederse, hasta olan kişi kendi alanını temizleyebilir. Hasta olan kişiye mendil, kağıt havlu gibi temizleyiciler ve dezenfektanlar verin.
Banyo paylaşıyorsanız : Hasta olan kişi her kullanımdan sonra temizlemeli ve sonra dezenfekte etmelidir. Bu mümkün değilse, bakıcı ve ev halkı tuvalete girmeden önce mümkün olduğunca beklemeli (en az 30 dakika) ve kullanmadan önce banyoyu temizlemeli ve dezenfekte etmelidir.
Yıkama ve kuru çamaşırlar
Kirli çamaşırları saklamayın.
Kirli çamaşırları tutarken tek kullanımlık eldiven giyin.
Hasta olan bir kişinin kirli çamaşırları, diğer insanların çamaşırlarıyla yıkanabilir.
Etiketleri talimatlara göre yıkayın. Mümkün olan en sıcak su ayarını kullanın.(60-90 derece gibi)
Eldivenleri çıkarın ve elleri hemen yıkayın.
Çamaşırları, mümkünse sıcakta, tamamen kurutun.
Çamaşırları kurutma makinesine koyduktan sonra ellerinizi yıkayın.
Temiz çamaşırları temizleyin ve dezenfekte edin. Sonra yıkayın.
Hastaya ait olduğunu belirleyen renkli veya Çizgili çöp kovası kullanın
Kullanılmış tek kullanımlık eldivenleri ve diğer kontamine ürünleri çöp poşeti ile çöp kutusuna yerleştirin.
Çöp torbalarını çıkarırken ve çöpleri tutarken ve imha ederken eldiven kullanın. Daha sonra ellerinizi yıkayın.
Kullanılmış tek kullanımlık eldivenleri, yüz maskelerini ve diğer kontamine öğeleri çöp poşeti ile çöp kutusuna yerleştirin.
Mümkünse, hasta olan kişiye renkli veya çizgili bir çöp kovası verin.

Evcil hayvanlarına dikkat edin ve hasta olan kişi ile evcil hayvanları arasında mümkün olduğunca teması sınırlandırın.

Hasta olan kişinin çok fazla sıvı içtiğinden ve dinlendiğinden emin olun.
Kendi sağlığınızı takip edin
Bakıcılar ve yakın temasları olanlar COVID-19 semptomları için sağlıklarını izlemelidir.
Yaygın semptomlar ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Solunum problemi, tıbbi müdahaleye ihtiyacınız olan daha ciddi bir uyarı işaretidir.

Bakıcılar için tavsiyeler
Sağlık hizmeti olmayan ortamlarda COVID-19 olan birisine bakıyorsanız, kendinizi ve başkalarını korumak için bu tavsiyeye uyun. Birisi COVID-19 semptomları olduğunda veya birine virüs teşhisi konduğunda ne yapacağınızı öğrenin. Bu bilgi aynı zamanda pozitif test eden ancak semptom göstermeyen kişiler için de geçerlidir.

Not: Yaşlı yetişkinler ve kronik akciğer hastalığı, ciddi kalp rahatsızlıkları veya diyabet gibi altta yatan ciddi tıbbi rahatsızlıkları olan herhangi bir yaştaki insanlar, COVID-19’dan daha ciddi hastalık geliştirme riski daha yüksektir. Şiddetli hastalık riski daha yüksek olan kişiler, semptomlar başlar başlamaz doktorlarını aramalıdır .

Not:
Uygun tıbbi bakım konusunda karar vermenize yardımcı olması için Koronavirüs hakkında “Alo 184” hattı arayın,yada
Doktorunuzu veya acil servisinizi arayın ve içeri girmeden önce belirtilerinizi söyleyin. Size ne yapmanız gerektiğini söyleyeceklerdir.

Bu bilgiler bilgi amaçlıdır,öncelikle doktorunuzun bakım ve tıp talimatları için söyleyeceklerine uyun!

Kaynak:www.cdc.gov

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.