Ev yapımı kumaş maske

Uzmanlarca,sosyal mesafelendirme önlemlerinin zor olduğu kamusal ortamlarda, cerrahi maskelerin kullanılması önerilmekte,ayrıca, virüsün yayılmasını yavaşlatmak ve virüsün başkalarına bulaşmasını engellemek, insanlara yardımcı olmak için basit ev yapımı kumaş maskesinin kullanılması tavsiye edilmekte. Ev eşyalarından şekillendirilmiş veya evde düşük maliyetle ortak malzemelerden yapılmış kumaş maskeleri,acil halk sağlığı önlemi olarak kullanılabilir.

ev yapımı kumaş maske

Kumaş maskeleri, 2 yaşın altındaki küçük çocuklara, nefes almada zorluk çeken veya bilinçsiz, aciz veya başka bir şekilde maskeyi yardım almadan çıkaramayan kişilere takılmamalıdır.

Tavsiye edilen bez maskeleri cerrahi maske veya N-95 solunum cihazı değildir. Bunlar, sağlık uzmanlarının,doktorların önerdiği gibi, sağlık çalışanları ve diğer tıbbi müdahale ekipleri için cerrahi veya N-95 maske ayrılmaya devam etmesi gereken kritik malzemelerdir.

Kumaş maskeleri düzenli olarak yıkanmalı mı yoksa başka bir şekilde temizlenmeli mi? Ne kadar düzenli?
Evet. Kullanım sıklığına bağlı olarak rutin olarak yıkanmalıdırlar.

Kumaş maskesi nasıl güvenli bir şekilde sterilize edilir / temizlenir?
Bir çamaşır makinesi, Kumaş maskesi uygun şekilde yıkanması için yeterli olmalıdır.

Kullanılmış Kumaş maskesi nasıl güvenli bir şekilde kaldırılır?
Bireyler, Kullanılmış Kumaş maskesini çıkarırken gözlerine, burnuna ve ağzına dokunmamaya ve çıkarıldıktan hemen sonra ellerinizi yıkamaya dikkat etmelidir.

Dikişli Kumaş Maske
Kumaş maske oluşturmak için gereken sarf malzemeleri görüntülenir. Resimde verilen malzemeler şunlardır:

Malzemeler

 • İki adet 10 ”x6” dikdörtgen pamuklu kumaş
 • İki adet 6 ”parça elastik (veya lastik bantlar, ip, kumaş şeritler veya saç bağları)
 • İğne ve iplik
 • Makas
 • Dikiş makinesi

Eğitimi

1. İki adet 10 x 6 inç (25×15)cm pamuklu kumaş dikdörtgeni kesin. Kapitone kumaş veya pamuklu çarşaf gibi sıkı dokunmuş pamuk kullanın. T-shirt kumaş birlikte çalışacaktır. İki dikdörtgeni üst üste koyun ; maskeyi sanki tek bir kumaş parçası gibi dikeceksiniz.Kumaş yüz kaplaması yapmak için gerekli olan iki dikdörtgen kumaş parçasının yakından gösterimi. Bu bez parçaları bir makas kullanarak kesildi. Her bir kumaş parçası on inç genişliğinde ve altı inç uzunluğundadır.

2. Uzun kenarları ¼ inç (1cm) ve kenara katlayın. Ardından, çift kumaş tabakasını kısa kenarlar boyunca ½ inç yarım cm üzerine katlayın ve dikiş yapın.Üst şema, her iki tarafa hizalanarak üst üste istiflenmiş iki dikdörtgen kumaş parçasını göstermektedir. Düz duran dikdörtgen, on inçlik iki kenar dikdörtgenin üstü ve altı olacak şekilde konumlandırılırken, altı inçlik iki kenar dikdörtgenin sol ve sağ tarafıdır. Üst şemada, kumaş dikdörtgenin iki uzun kenarı katlanmış ve dikdörtgenin üst ve altının tüm genişliği boyunca dörtte biri inçlik bir kenar oluşturmak için yerine dikilmiş olarak gösterilmiştir. Alt diyagram, kumaş dikdörtgenin iki kısa kenarının katlandığını ve yüz kaplamasının sağ ve sol taraflarının tüm uzunluğu boyunca yarım inçlik bir etek oluşturmak için yerine dikildiğini göstermektedir.

3. Maskenin her iki tarafındaki geniş kenar boyunca 6 inç (15cm )uzunluğunda 1/8 inç genişliğinde elastik bir şerit geçirin. Bunlar kulak halkaları olacak. İçine iplik geçirmek için büyük bir iğne kullanın. Uçları sıkıca bağlayın.
Elastik değil mi? Saç bağları veya elastik kafa bantları kullanın, bağları daha uzun hale getirebilir ve maskeyi başınızın arkasına bağlayabilirsiniz.Dikdörtgenin sol ve sağ tarafında oluşturulan açık yarım inçlik kenarlardan iki altı inçlik elastik veya ip parçası geçirilir. Daha sonra, elastik veya ipin iki ucu birlikte bir düğüm haline getirilir.

4. Lastikleri hafifçe çekin, böylece düğümler eteklerin içine sıkışır. Maskenin kenarlarını lastik üzerinde toplayın ve maske yüzünüze uyacak şekilde ayarlayın. Sonra kaymasını önlemek için lastiği yerine sağlam bir şekilde dikin.

Diyagram, elastik iplerin düğümlerinin maskenin sol ve sağ kenarlarının içine sıkıştığı ve artık görünmediği tamamlanmış bir yüz kaplamasını gösterir. Kumaş sol ve sağ taraflarında hafifçe toplanır ve toplanan kumaş dikdörtgenin dört köşesine, kumaşın ve elastik veya ipin bu köşelerde üst üste geldiği noktalara ek dikiş eklenir.

T-shirt Maske (dikiş yok)

Malzemeler

 • Tişört
 • Makas

Eğitimi

Bir tişörtün önden görünümü gösterilir. Tişörtün beline paralel olarak tişörtün tüm genişliği boyunca düz, yatay bir çizgi kesilir. Bir makas kullanarak, kesim belden yaklaşık yedi ila sekiz inç yukarıda yapılır. Tişörtün hem ön hem de arka katmanı aynı anda kesilir.
Tişörtün alt kısmından kesilmiş dikdörtgen kumaş parçası düz olarak gösterilmektedir. Dikdörtgen, gömleğin tüm genişliği boyunca yapılan kesim dikdörtgenin üst tarafı olacak, Tişörtün orijinal bel kısmı dikdörtgenin alt tarafı olacak şekilde konumlandırılmıştır. Dikdörtgenin sağ üst köşesinden makas, dikdörtgenin sağ kenarlı tarafı boyunca yaklaşık yarım inç aşağı doğru hareket ettirilir. Bu noktadan itibaren, dikdörtgenin üst kısmına paralel olarak, kumaşın hem ön hem de arka tarafından altı ila yedi inçlik bir yatay kesim yapılır. Daha sonra makas, dikdörtgenin sol tarafına paralel olan dikey bir çizgi, aşağı doğru kesmek için doksan derece döndürür; bu kesim dikdörtgenin tabanından yaklaşık yarım inç yüksekliğe ulaşana kadar aşağı doğru devam eder. Daha sonra makas doksan dereceyi döndürerek dikdörtgenin altına paralel, gömleğin sağına, kıvrımlı tarafına doğru ilerleyen ve sağ kenarlı tarafını kesen başka bir altı ila yedi inçlik yatay kesim oluşturmak için dikdörtgen. Bu yeni kesilmiş kumaş parçası yana yatırılır. Kravat şeritlerini kesmek için, dikdörtgenin sağ tarafının kalan iki şeridi etek boyunca dikey olarak kesilir.
Son kumaş parçası bir kişi tarafından açılır ve giyilir. Kumaş parçasının ortası burun ve ağız bölgesini kaplayacak şekilde konumlandırılmıştır. Dört ince kumaş parçası, kumaşın yüzünü yerinde tutmak için bağlantı ipleri olarak işlev görür. Boynun etrafındaki, daha sonra başın üstündeki ipler düğümlere bağlanır.

Bandana Yüz Maskesi (dikiş yok)

Malzemeler

 • Bandana (veya kare pamuklu kumaş yaklaşık 20 ”x20”) (50×50 cm)
 • Lastik bantlar (veya saç bağları)
 • Makas (kendi kumaşınızı kesiyorsanız)

Eğitimi

Kavisli kenarı üstte olacak şekilde düz bir şekilde tek bir kahve filtresi gösterilir. Kahve filtresini yatay bir çizgi ile ikiye kesin.
Kare bandana düz dururken gösterilmiştir. Daha sonra bandana ikiye katlanır ve bandana üst kenarını bandana alt kenarına ulaştırır.
Kahve filtresinin üst yarısı, kavisli kenarı üstte olacak şekilde, katlanmış bandana'nın ortasına yerleştirilir. Ardından, katlanmış bandana ortasına filtre katlayın. Yukarıdan aşağıya katlayın. Filtreyi tamamen örtmek için aşağıdan yukarıya katlayın.
Katlanmış bandanayı filtre içeride olacak şekilde iki lastik bandın veya saç bağlarının ortasından geçirin. Lastik bantları veya saç bağlarını yaklaşık 6 inç arayla yerleştirin.
Bandana'nın sol tarafını ve sağ tarafını alın ve her iki tarafı ortaya doğru katlayın ve yanlarını birbirine sokun.
Bandana artık sol ve sağ taraflar birbirine tutturulduğu için sürekli bir bez halkası olmalıdır.

Kaynak:www.cdc.gov

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.