Restoran ve Diğer İşletmelerde Sosyal Mesafe Ne Olmalıdır?

Restoran sahiplerinin ve işletmecilerinin sosyal mesafeyi korurken müşterilerini güvende ve hoş karşılamanın bazı yolları nelerdir?Restoran ve Diğer İşletmelerde Sosyal Mesafe Ne Olmalıdır?

Coronavirus krizi devam ettikçe veya COVID-19 da restoranlar, yiyecek teslimatı ve toplama siparişi üzerindeki algıları ve etkileri etrafında değişmesi bekleniyor. Bulgular arasında:

sosyal mesafe

Bir araştırmaya göre,Çoğunlukla akşam yemeği aşırı derecede fazla , yüzde 57’si yemek davranışlarında değişiklik yapmıyor.Ancak, katılımcıların yüzde 20’si maalesef restoran yemeklerinden tamamen kaçındıklarını ,Yüzde 17’si sadece yemek yemekten kaçındıklarını , yüzde 10’u ise sadece Alım Siparişi’ne doğru eğildiğini ,Katılımcıların yüzde 34’ü evde daha fazla yemek hazırlamayı planladıklarını söyledi.

F & Co Kurucusu / CEO’su Susie Fogelson, “Büyük ve küçük – restoranlar için zorlu bir zaman ve restoranların sizden ve bugün çoğunun dile getirdiği sosyal mesafe kaygılarını gidermek için atabileceği bazı pratik adımlar olduğuna inanıyoruz.” Dedi . “İlk ve en önemlisi, lokal kamu görevlileri tarafından uygulanan yoğunluk ve kısıtlamalar, temizlik ve güvenlik ve katılım konusunda bariz noktalara değinmek gerekiyor.Bunun da restoranlar için bir fırsat anı olduğunu söyledi.

Masaları aralık bırakmanın ötesinde, varsa açık alandan yararlanın. Daha ılıman bir havamız varken bu salgının yaşandığı için bazı şeyleri öğrendik şanslıyız ve insanlar açık havada kendilerini daha rahat hissedeceklerdir. Bu yüzden sezonun erken saatlerinde, veranda ve kaldırım alanını açın.
Mümkün olduğunca, insanların daha güvenli hissedebilecekleri alanlar yaratın, çünkü hava akışı vardır ve penceresiz veya açık penceresiz bir alanda sınırlı değildirler. Bir pencereyi kırın, panjurları açın, mekanın açık ve havadar hissetmesini sağlamak için elinizden geleni yapın.
Restoranın hijyen ve temizlik standartlarını yükseltin: her rezervasyondan sonra masaları, menüleri ve sandalyeleri tamamen dezenfekte edin. Bu sadece temizliği korumakla kalmaz, aynı zamanda restorana tanık olan diğer müşteriler için konfor sağlayacaktır.
Eylem planınızı hem müşterilere hem de çalışanlara açıkça anlatmaya devam edin. Güvende ve rahat olduğu sürece açık kalacağınızı, ancak yüksek hijyen ve temizlik standartlarıyla güvence altına alın.
“Felaket zamanlarında restoranların her zaman toplum için bir toplanma yeri olarak hizmet ettiğini hatırlamak önemlidir.” “Restoran işletmecileri olarak insanlar endişe duyduğunda sıcak ve rahatlatıcı bir ortam yaratmak bize kalmış.”

Belediyelerin ve hükümetlerin yerel yasalarını değiştirmeleri gerektiğini düşünüyor, böylece restoranlar kapalı alanlarının sınırları dışında çalışabiliyor olmalı.(izin verilmeyenler için) ).

Dış mekanlara sahip restoranlar ve diğer işletmeler bu yıl bir koronavirüs krizinde hayatta kalma şansına sahip olacaklar ve geri kalanı için Plan B’ye dönmeleri gerekebilir. Bu, belirli yönetmelikleri ve yerel yasaları açık bir diyalog ile değiştirmeli. Sosyal uzaklaştırma önlemleri oluştururken hazırlığın önemli olduğu ve restoranların özelleştirilmiş planlar yapabilmelerine müsade edilmelidir.

Diğer tavsiyeler:

Başkalarına dokunmaktan kaçınmak için bir masa sipariş sistemi uygulayın.

Müşterileriniz gelmeden önce siparişlerini aramaya teşvik etmenizi önerir,Sosyal mesafe 10 dakikadan fazla yakın temas önermez. Kimse oturmayacak şekilde tüm sandalyeleri kaldırın veya istifleyin yada masalar arasında sosyal mesafeyi koruyun.Masaları kaldıramıyorsan sandalye üzerine yada masa üzerine X işaret koyarak sosyal mesafeyi koruyun.Müşteriler siparişleri almaya geldiğinde, birbirlerinden altı fit (2 m) uzakta beklemelerini sağlayın. Ön kapıda veya sayaçta bu gereksinimi uyaran bir işaret koymanız ve zeminde 2 metrelik aralıkları işaretlemeyi düşünmeniz gerekebilir.Müşteriler sosyal mesafeleri koruyabilmeleri için dışarıdaki araçlarında beklemelerini sağlayın ve siparişleri hazır olduğunda arayabilirsiniz.

Dükkan veya marketlerde girişlere mutlaka dezenfekte ve ateş ölçer konulmalı,gerekirse masalara da konulabilir,yada büyük dükkanlar,alışveriş merkezleri ( A.V.M.) ne, Kamu binalarına bina girişlerine dezenfekte kabinleri konulabilir.tek kullanımlık sayfalara basılmış günün menüleri yazılarak günbegün değiştirilmeli.

Dükkanda sosyal mesafeyi gösteren video Linki tıklayınız.

https://video.repubblica.it/dossier/l-italia-riparte/fase-2-come-sara-il-pasto-con-i-divisori-in-plexiglass-il-vetro-come-alle-poste-ai-clienti-piace/359949/360502?ref=RHPPTP-BS-I253430426-C12-P5-S3.4-T1

Masaları sık sık sildiğinizden emin olun.Kasiyerin tezgah önüne şeffaf bariyer konulmalı.Gıda Tezgahtarları mutlaka siperlikli maske kullanmalı, hem müşteriler için hemde gıdalar için.Konuşurken ağızdan çıkan zerrecikler gıdalara bulaşmamış olur.
Karşılayıcının misafirlere masasının nerede olduğunu bildirdiği bir sistem kullanın . Daha sonra, iki adım geri gidebilir ve konukların masaya oturmasına izin verebilirler.
Garsonların içecekleri masanın önünde bırakmasını ve konukların onları almasını sağlayın.
Menü listelerini götürmek yerine masaya bırakmayı düşünmelidirler.
Nakit ve kredi kartlarına dokunma sayısını sınırlamayı garsonlara açıklayın ve temassız kart kullanmayı sağlayın.
“Sosyal uzaklaşma etkili olabilir, ancak restoran yönetimi ihtiyaçlarını da dikkatli almalıdır.

Önceden, restoran yada cafede oturmaktan çok, daha az rezervasyon yaptırmayı ve müşterilerin evlerinde yemek yiyebilmeleri için bu yerlere “gitmeme” seçeneklerini artırmayı düşünün.
Restoran yönetimi personel toplantılarını durdurmalı; bunun yerine, tüm personelin aynı iletileri alması için grup sohbeti veya video yoluyla iletişimi kurun.
Aile yemekleri açık büfe tarzında olmalıdır – (bir masa etrafında oturan herkes.)
Birçok çalışan vardiyalarından sonra – ya barda ya da başka yerlerde – sosyalleşir. Lütfen şu anda bu durumdan vazgeçin veya sınırlama önerin.
Mutfaklarda genellikle personelin özellikle hazırlık alanlarında birlikte çalıştığı sıkı çalışma alanları vardır. Fiziksel olarak da temasta bulunabilir.
“Yöneticilerin ,çalışanları pozitif olup olmadığını test etmeye, hasta olanların karantinaya alınmalı , ancak sosyal uzaklaşma birçok durumda kontrol edilebilecek ve aktarımı engellemeye yardımcı olacak bir şey. “4×4 =16 m2 gibi bir alan 1 kişinin alanı olduğu düşünülmeli ona göre müşteri sayısı düzenlenmeli..yada

“Yüzde 70 dolu restoranlar boş görünüyor ve yüzde 50’ye ayarlanmalı (Oturma kapasitesini yüzde 50 ile sınırlamak, uygundur.)

Birçok restoranın çok titiz temizlik uygulamalarına sahip olmalı.

Oteller

Oteller konuklardan yerel restoranlardan odalarına teslimat için yemek sipariş etmelerini isteyin.

Personel üyelerinizle şahsen görüşmeniz gerekiyorsa, personel arasındaki mesafeyi arttırmak, video konferans, telefon yoluyla toplantı yapmak veya e-posta yoluyla mesaj göndermek için geniş alanlarda toplanın.

Her zaman olduğu gibi, otel genelinde titiz sağlık standartlarını koruyun.

Her yerde sosyal bir ortamdasınız .

Sosyal ortamların Seçimleri konusunda akıllı olun.

Hollandalı stüdyo Shift Architecture Urbanism , sokak gıda pazarı için insanların koronavirüs pandemisi sırasında birbirleriyle temas etmeden taze ürünler alabilecekleri bir model geliştirdi .

Hyperlocal Micro Markets, müşterilerin koronavirüs yayılımı riski olmadan meyve ve sebze, süt ürünleri, et ve balık satın alabileceği bir kamu pazarları ağı konsepti.

Tasarım, herhangi bir kasaba veya şehrin halka açık meydanlarında kolayca kurulabilen, insanların sosyal alışveriş kurallarını uygularken yerel alışveriş yapmasına izin veren 16 kare ızgaralardan oluşur.

“Ama aynı zamanda açık kalan süpermarketlerde de durum böyle.” “Sosyal mesafe kurallarını kontrol etmek çok zor ve birçok insan aynı ürünlere dokunuyor.”

Mimarlara göre bir başka konu, herkesin tüm yiyeceklerini süpermarketten satın alamayacağıdır.

“Birçok hane temel gıda ihtiyaçları için açık hava pazarına bağımlı” diyorlar. “Piyasaların kapatılması onları daha pahalı süpermarketlere geçmeye zorlayarak, bu daha savunmasız gruplara daha fazla finansal baskı uygulamaktadır.”Bir seferde sadece altı kişinin alana girmesine izin verilir, ancak serbestçe dolaşabilirler. Tek kural, aynı anda yalnızca bir kişinin ızgara üzerinde bir kare işgal edebilmesidir.

Her mikro pazar, aynı anda en fazla altı kişiye erişilebilen üç tezgahtan oluşur

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.