Engellileri Engelleyen Mekanlar

Tekerlekli sandalyeyi merdivenlerden yukarı kaldırmanın beş adımı.

  1. Yardımcıları yerinde olarak tekerlekli sandalyeyi merdivenlerin uçuşuna geri götürün, en güçlü kişi tekerlekli sandalyenin arkasında ve öndeki diğer yardımcıda olmalıdır.
  2. Arka yardımcı, ayakları ile kaldırmaya hazır olarak yukarıdaki adımda bir ayakla durur, önce tutamak tutamaklarının çıkmadığından emin olun. Diğer yardımcı tekerlekli sandalyenin önünde durur ve ön tekerleklerin hemen üzerindeki çerçevesine tutulur. Çıkarılabilir hiçbir parçayı tutmayın.
  3. Her iki yardımcı da, arka tekerleklerin yerde olduğu denge eğim noktasını bulmak için tekerlekli sandalyeyi arkaya yatırmalıdır.
  4. Yardımcılar birlikte tekerlekli sandalyeyi bir sonraki adıma kaldırmalı ve yuvarlamalıdır. Her adımdan sonra yardımcılar kendilerini sabit tutmalı ve denge adımını bir sonraki adım için tekrar gitmeye hazır bulmalıdır.
  5. Üst adımı okuduğunuzda, tüm tekerlekler üst basamak kenarından güvenli bir şekilde temizlenene kadar tekerlekli sandalyeyi geriye doğru yatırın. Dört tekerleğin hepsi yerde olacak şekilde tekerlekli sandalyeyi yavaşça indirin.

Merdivenlerden aşağıya güvenli bir şekilde tekerlekli sandalye almak için yapmanız gereken beş işlem.

Daha güçlü olan kişi tekerlekli sandalyenin arkasında ve öndeki diğer yardımcıda olmalıdır.

  1. Tekerlekli sandalyeyi üst basamakta hizalayın. Arka yardımcı gidonu tutar – gidon tutamaklarının çıkmayacağından emin olun  , diğer yardımcıya tekerlekli sandalyenin önünde durmalı ve çerçeveyi hemen ön tekerleklerin etrafında tutmalıdır. Yine, tekerlekli sandalyenin sökülebilir olan herhangi bir parçasını tutmaya çalışmayın.
  2. Her iki yardımcı da, sadece arka tekerleklerin yere değdiği denge noktasını bulmak için tekerlekli sandalyeyi arkaya doğru eğmelidir.
  3. Tekerlekli sandalyeyi her adımda yavaşça aşağı doğru döndürün.
  4. Yardımcılar hem kendilerini sabit tutmalı hem de her iniş arasındaki konumlarını kontrol etmelidir. Tekerlekli sandalyenin önündeki kişi, bir basamağı indirirken yüze çarpmamak için tekerlekli sandalyenin önüne çok yaklaşmamaya dikkat etmelidir.
  5. Sandalye merdivenlerin altındayken, yardımcılar koltuğu dört tekerleğe de indirmelidir.

Taşınabilir Tekerlekli Sandalye Rampaları

Sadece tekerlekli sandalyeye sahip olmak, genellikle engellilerin karşılaştığı hareketlilik ve rahatlık sorunlarının çözümü değildir. Tekerlekli sandalye kullananlar, merdiven çıkma, uzun bir arabaya binme veya herhangi bir yüksek yüzeye çıkma, özellikle de böyle bir engelle karşılaştıklarında onlara yardım etmek için birini rahatsız etmek istemedikleri durumlarda mücadele etmelidir.

Bu gibi durumlardan kaçınmak için, tekerlekli sandalyeler için yanınızda taşınabilir bir rampa bulundurmak, kendinizi bu tür sıkıntılardan kurtarmanıza yardımcı olabilir ve nereye giderseniz gidin, binaya girip çıkmanıza veya herhangi bir yüksek yüzeye çıkmanıza ve aşağıya inmenize yardımcı olacaktır. yaygara. Sadece katlayabilir ve normal bir bagaj parçası gibi taşıyabilir ve yaşam kalitenizin her zamankinden daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak, kendinizi bağımsız hissedecek ve erişim sorunlarıyla karşılaşmayacaksınız.

Portatif Tekerlekli Sandalye Rampası Nedir
Portatif tekerlekli sandalye rampaları, merdivenler, yüksek yükselen araçlar vb.Gibi engelleri geçmelerine yardımcı olarak, herhangi bir karışıklık veya rahatsızlık olmadan tekerlekli sandalyelerde engelli kişilere yardımcı olan ürünlerdir. (Ayrıca bkz . Araba için tekerlekli sandalye taşıyıcı )

Piyasadaki en iyi taşınabilir tekerlekli sandalye rampaları, tekerlekli sandalyelere bağımlı engelli insanlara harika bir şekilde yardımcı olur.

Yaşam kalitelerini artırmalarına yardımcı olurlar ve ayrıca yerel hareketliliğinizde veya iş veya eğlence gezilerinizde bir yerde bina olsun, gelişmiş hareketlilik ve hemen hemen tüm yerlere erişim sağlayarak onları daha bağımsız hale getirirler.

Bu rampalar sadece tekerlekli sandalyeler için sınırlı değildir, aynı zamanda yürüteçlere , bebek arabalarına ve scooterlara hizmet etmek için özelliklerinde de genişletilmiştir .

Yürüteçler için taşınabilir rampalar, yüksek merdivenlere, özellikle merdivenlere ulaşmak veya inmek için pürüzsüz ve kaymaya dayanıklı eğimli bir yüzeye ihtiyaç duyan yürüteçlere bağımlı olan insanları kolaylaştırır. Bu rampaların hem iç mekanlarda hem de dış mekanlarda kullanımı son derece kolaydır ve yerleştirilmesi son derece kolaydır.

Kullandığınız rampa türüne bağlı olarak sadece bir veya iki kez açılmaları gerekir ve yapmanız gereken tek şey iki ucu iki düz yüzeye yerleştirmektir ve gitmekte fayda var. Tekerlekli sandalye için portatif rampa veya yürüteç için portatif rampa kullansanız da bu rampaları saklamak da çok kolaydır. Sadece katlamanız gerekiyor ve dolabınızda veya herhangi bir küçük depolama alanında saklanacak kadar kompakt olacak. Ayrıca yer kazanmak için yetişkinler ve dar yürüyüşe için yuvarlanmak yatak açılır bakın .

Merdivenler için En İyi Tekerlekli Sandalye Rampası Nasıl Seçilir
Piyasada karşılaştığınız en iyi portatif tekerlekli sandalye rampaları olduğunu iddia eden birçok üretici var. Bununla birlikte, yüzlerce üretici ve iddiaları göz önüne alındığında, kime inanmanız gerektiğine ve kime inanmamanıza karar vermek asla kolay değildir.

Burada, hayatınızın önceliklerine ve gereksinimlerinize göre merdivenler için en iyi portatif tekerlekli sandalye rampalarını almanıza yardımcı olacak bir satın alma rehberi bulabilirsiniz. Seçiminizi rampada bulunmasını istediğiniz özelliklere göre yapmalısınız. Tekerlekli sandalyeler için portatif rampa çeşitli stiller, malzemeler ve boyutlarda gelir.

Dikkate almanız gereken ilk şey, rampanın yapıldığı malzemenin kalitesidir. Taşınabilir, taşınabilir bir şeye ihtiyacınız olduğu için güçlü, uzun ömürlü ve en önemlisi hafif bir malzeme olmalıdır, bu nedenle onu taşımak için kaslarda kolay olmalıdır. Bu rampaların yapıldığı malzemeler genellikle hafif alüminyum, karbon fiber, fiberglas içerir ve iki katlanır, çapraz katlanır veya katlanmaz. Hafif taşıma tekerlekli sandalyesi için önerilerimize de bakın .

Ancak, kullanılmadığında dolabınıza veya küçük bir depolama alanına sığabilecek kadar küçük olabilen katlar için portatif bir tekerlekli sandalye rampası almayı düşünmek , gelecekte sizin için çok daha verimli ve kullanışlı olabilir. . Dahası, rampanın katlanmasını, açılmasını ve taşınmasını yeterince uygun hale getirmek için rampanın doğru yerlere sahip olması sağlanmalıdır, çünkü herkes ne iddia ederse etsin, sizin için en iyi taşınabilir tekerlekli sandalye rampası ihtiyaçlarınızı karşılayacak olan olacaktır. tam kararında.

Buna ek olarak, kolayca kullanılabilen tekerlekli sandalyeler için portatif bir rampa arıyorsanız , rampanın sadece engelin katlanması ve yerleştirilmesi gerektirdiğinden ve kurulum gerektirmediğinden emin olun. Kurulum için küçük bir çaba gerektiren bir şey arıyorsanız, bu küçük çaba gelecekte sizin için büyük bir rahatsızlık yaratacaktır.

Ana odak noktanız merdivenler için portatif bir tekerlekli sandalye rampası almak olsa bile, günlük yaşamınızda karşılaştığınız her türlü engel üzerinde kolay bir hareket yolu sağlayabilen rampa boyutunu seçmek de büyük önem taşımaktadır, girişler ve çıkışlar, bordürler, vanlar, SUV’lar ve kamyonetler gibi yüksek araçlar gibi uzun veya kısa olsun, en küçük iki ayak ve en uzun 12 ayak olacak şekilde çeşitli boyutlarda gelirler.

Maksimum güvenlik için rampamızın boyutu seçilirken ADA tarafından sağlanan yönergelere uyulmalıdır, bu da en güvenli oranın bir inçlik her artış için uzunluk olarak bir ayak uzunluğunda bir artış olması gerektiğini belirtir. Dahası, bu rampaların çeşitli insanların tercihlerine göre çeşitli yüzey malzemeleri, örneğin olağanüstü dayanıklılık ve kavrama isteyenler için yükseltilmiş düğme malzemeleri, kalite ve ayrılık üzerinde güvenliği tercih edenler için zımpara kaymaz yüzey bunlardan oldukça fazla alüminyum yüzey seçeneği de var.

Engellileri Engelleyen Mekanlar

Engelli Hakları Forumu, geçtiğimiz yıl 7 Temmuz gününü Erişilebilirlik İçin Mücadele Günü ilan etmişti. Temmuz 2005’te yürürlüğe giren Engelliler Kanunu’na göre kamuya açık alanların, binaların ve toplu taşıma araçlarının 7 yıl içinde engelliler için erişilebilir hale gelmesi gerekiyordu. Ancak, kentte hakça yaşamın önünde temel engellerden biri olan erişilebilirlik problemi yasaya rağmen hala çözülebilmiş değil. Engelleyen mekanlar kataloğunda, kentte sıkça karşılaşılan fiziksel erişim problemlerini sıralıyoruz.

Kaldırıma park etmiş araçlar

Engelli rampası olmayan otobüsler

İçeriye açılan engelli tuvaleti kapısı

Yanlış döşenen engelli yolu

Yanlış eğimli rampa — Doğru eğimli rampa

Durağa yanaşmayan, yol ortasında yolcu indiren — bindiren otobüs

Metrobüs duraklarında peronların dar olması

Kaldırımların dar olması ve işgal edilmesi

Üst geçitlerde asansörün ve yürüyen merdivenlerin bulunmaması

Vapura biniş sıkıntısı

Raylı ulaşımda vagon ile durak arasında derin boşluklar ve yükseklik farklılıkları

Engelli park yerinin işgal edilmesi

Sesli betimleme bulunmayan trafik ışıkları

Kaynak:beyond.istanbul/mobilitywithlove.com

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.