Koronavirüsde 50 yaşın üzerindeki erkeklerin riski nedir?

Koronavirüs hastalarının çoğu, semptomların alınmasından yaklaşık bir hafta içinde iyileşir ve tıbbi bakıma ihtiyaç duymaz.Ancak bazı insanların hastanede tedavi edilmesi gerekecektir, nefes almasına yardımcı olmak için Oksijen almak için bir ventilatör makinesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Hangi insanlar hastalanabilir?
Bazı insanlar daha yüksek komplikasyon riski altındadır.

Bu, tıbbi bir duruma sahip olup olmadıklarına bakılmaksızın 70 yaşın üzerindeki insanları ve kalp hastalığı gibi altta yatan sağlık koşullarına sahip herhangi bir yaştaki insanları içerir .

Birleşik Krallık’ta, koronavirüsü yakalarlarsa hastane tedavisine ihtiyaç duyma riski en fazla olan 1,5 milyondan fazla insan var.

Bu, kemoterapi gören kanserli kişileri içerir ve kendilerinden virüsten korunmaları için her zaman evde kalmaları istenir .

Coronavirüs ayrıca yüksek risk grubu olarak seçilmemelerine rağmen, 50’li ve 60’lı yaşlarındaki erkekleri belirli bir dereceye kadar orantısız olarak etkilemektedir. Ama o kadar net değil. Korelasyon mutlaka sebep olmak zorunda değildir.

Neden yaşlı erkekler?
Bilim adamları emin değiller.

Yoğun bakım hastane servislerinden alınan Birleşik Krallık verileri , kritik hastalığı olan ortalama bir hastanın 60 yaşında olduğunu göstermektedir. Çoğu erkek ve birçoğunun kalp problemleri ve obezite gibi riskleri artırabilecek başka sağlık koşulları vardır.

27 Mart tarihinde sona eren haftaya kadar İngiltere ve Galler’deki Ulusal İstatistik Ofisi tarafından kaydedilen 647 koronavirüs ile ilgili ölümden 44’ü 45-65 yaşları arasındaydı – toplamın yaklaşık% 7’si.

Ölüm oranları hem erkeklerde hem de kadınlarda yaşla birlikte artar, ancak erkekler çağlar boyunca kadınları geride bırakma eğilimindedir.

Pandeminin başladığı Çin’den gelen veriler , erkeklerin kadınlardan daha fazla risk altında olduğunu gösteriyor, ancak uzmanlar, sigara alışkanlıkları gibi bağlantıyı açıklayabilecek cinsiyetten başka faktörler olabileceğine dikkat ediyor.

Nottingham Üniversitesi Moleküler Tıp Profesörü Prof Ian Hall şunları söyledi: “Bunun erkeklerde şiddetli hastalık riskini tamamen açıkladığına ikna olmadım, bu yüzden rol oynayan henüz tanımlanmamış bir faktör olabilir.”

Erkeklerin kadınlardan kalp hastalığı, diyabet ve kronik akciğer hastalığı olma olasılığı daha yüksektir.

Bazıları genlerin ve seks hormonlarının da dahil olabileceğini öne sürdü.

Kadınlar daha mı bağışıktır?
Oxford Üniversitesi’nde immünoloji uzmanı Prof Philip Goulder şunları söyledi: “Erkeklerle kadınlar arasındaki bağışıklık sisteminde önemli farklılıklar olduğu ve bunların çok çeşitli bulaşıcı hastalıkların sonuçları üzerinde önemli etkileri olduğu giderek daha fazla kabul görmektedir.

“Aşılara ve enfeksiyonlara yaşam boyu bağışıklık tepkisi kadınlarda erkeklere göre tipik olarak daha agresif ve etkilidir.”

Bu, X kromozomunun iki kopyasını taşıyan kadınlara, erkeklerin sahip olduğu tek X ve Y’ye kıyasla olabilir.

X kromozomunda bir dizi kritik bağışıklık geni bulunur.

Koronavirüs ölümlere neden oluyor mu?
Her yıl İngiltere’de yaklaşık 600.000 kişi ölüyor. Altta yatan sağlık koşulları olan insanlar ve yaşlılar, tıpkı koronavirüsleri gibi, en fazla risk altındadır.

Gelecek yıl 80 yaşın üzerindeki insanların yaklaşık% 10’u ölecek, Cambridge Üniversitesi’nden Prof Sir David Spiegelhalter, koronavirüs ile enfekte olmaları halinde ölme riskinin neredeyse aynı olduğunu belirtti .

Kendini nasıl koruyabilirsin?
Dengeli bir diyet yaparak ve yiyerek olabildiğince zinde ve sağlıklı kalın.

Eğer sigara içiyorsanız, şimdi bırakmak için iyi bir zaman.

Erkekler kadınlardan daha olasıdır:

Günde daha fazla sigara ve duman ve el haddelenmiş tütün dumanı
çok fazla tuz yemek
çok fazla kırmızı ve işlenmiş et yemek
çok az meyve ve çok az sebze yemek
alkol ve tehlikeli seviyelerde içmek
Coronavirüs, enfekte bir kişi havaya virüsle dolu küçük damlacıkları öksürdüğünde veya hapşırdığında yayılır. Bunlar nefes alabilir veya üzerine düştükleri bir yüzeye, sonra gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunursanız enfeksiyona neden olabilir.

Bu nedenle, öksürmek ve dokulara hapşırmak, yüzünüzü yıkanmamış ellerle dokunmamak ve enfekte kişilerle yakın temastan kaçınmak önemlidir.

Kaynak:bbc.com

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.