Yüz Maskeleri Sizi 2019 Coronavirüsünden Koruyabilir mi? Hangi Türler, Ne Zaman ve Nasıl Kullanılır

2019’un sonlarında Çin’de yeni bir koronavirüs ortaya çıktı. O zamandan beri hızla tüm dünyaya yayıldı. Bu yeni koronavirüs SARS-CoV-2, neden olduğu hastalığa COVID-19 denir .Yüz Maskeleri Sizi 2019 Coronavirüsünden Koruyabilir mi? Hangi Türler, Ne Zaman ve Nasıl Kullanılır


COVID-19’lu bazı kişilerde hafif bir hastalık olsa da, diğerleri nefes darlığı , zatürree ve hatta solunum yetmezliği yaşayabilir . Yaşlı bireyler ve altta yatan sağlık koşulları olanlaren fazla risk altında Güvenilir Kaynak ciddi hastalık için.

Son zamanlarda enfeksiyonu önlemek için yüz maskeleri kullanma hakkında çok şey duymuş olabilirsiniz. Aslında,son bir çalışma Güvenilir Kaynak ülkenin ilk ithal davasını takiben Tayvan’da yüz maskeleriyle ilgili aramaların Tayvan’da artış gösterdiğini tespit etti.

Peki, yüz maskeleri etkili midir ve eğer öyleyse, ne zaman takmalısınız? Bu sorunun yanıtlarını ve daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

COVID-19 önleme için yüz maskeleri duyduğunuzda, genellikle iki tiptir:

N95

ameliyat maskesi
N95 maskesi
Her birini aşağıda biraz daha ayrıntılı olarak inceleyelim.

Cerrahi maskeler
Cerrahi maskeler, burnunuzu, ağzınızı ve çenenizi kaplayan tek kullanımlık, gevşek oturan yüz maskeleridir. Genellikle aşağıdakiler için kullanılır:

kullanıcıyı spreylerden, sıçramalardan ve büyük parçacık damlacıklarından koruyun
potansiyel olarak enfeksiyöz solunum salgılarının kullanıcıdan başkalarına yayılmasını önlemek
Cerrahi maskeler tasarımda değişiklik gösterebilir, ancak maskenin kendisi genellikle düz ve dikdörtgen şeklinde kıvrımlı veya kıvrımlıdır. Maskenin üstünde burnunuzda oluşabilecek metal bir şerit bulunur.

Elastik bantlar veya uzun, düz bağlar, giyerken cerrahi maskeyi yerinde tutmaya yardımcı olur. Bunlar kulaklarınızın arkasında ya da başınızın arkasında bağlanabilir.

N95 solunum maskeleri
Bir N95 maskesi daha sıkı oturan bir yüz maskesi. Sıçramalara, spreylere ve büyük damlacıklara ek olarak, bu solunum cihazı da filtreleyebilirYüzde 95 Güvenilir Kaynakçok küçük parçacıkların. Buna virüsler ve bakteriler dahildir.

Maskenin kendisi genellikle dairesel veya oval şekildedir ve yüzünüze sıkı bir sızdırmazlık sağlamak için tasarlanmıştır. Elastik bantlar, yüzünüze sıkıca tutmanıza yardımcı olur. Bazı tiplerde nefes verme ve ısı ve nem birikmesine yardımcı olabilecek bir ekshalasyon valfi adı verilen bir ek olabilir.

N95 maskeleri tek bedene uygun değildir. Uygun bir sızdırmazlığın oluştuğundan emin olmak için kullanımdan önce uygun testler yapılmalıdır. Maske yüzünüze etkili bir şekilde yapışmazsa, uygun korumayı alamazsınız.

Uygunluk testinden sonra, N95 solunum cihazı kullanıcıları her taktıklarında bir mühür kontrolü yapmaya devam etmelidir. Bazı gruplarda sıkı bir mühür sağlanamayacağına dikkat etmek de önemlidir. Bunlar çocukları ve sakalları olan insanları içerir.

Ev yapımı yüz maskeleri ne olacak?
Acil yüz maskeleri ihtiyacına yanıt olarak, birçok kişi atkı ve antimikrobiyal yastık kılıfı gibi çeşitli malzemelerden kendi ürünlerini yapmaya başladı.

Bunlar bir dereceye kadar koruma sunsa da, cerrahi maskelerden veya solunum cihazlarından çok daha az koruma sunarlar.

Bir güvenilir kaynak çalışma ev yapımı maskelerin cerrahi maskelerin yarısı kadar etkili ve N95 maskelerinden 50 kat daha az etkili olabileceğini belirtmiştir.
Bir diğeri güvenilir kaynak çalışma ev yapımı maskelere kıyasla, cerrahi maskelerin bir bakteriyel filtrasyon testinde üç kat daha iyi ve öksürük testinde damlacıkların bloke edilmesinde iki kat daha iyi performans gösterdiğini gösterdi.
Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), yüz maskelerinin bulunmadığı ortamlarda, ev yapımı yüz maskelerinin son çare olarak kullanılabileceğini belirtir.

Bu seçeneği göz önünde bulundururken, sağlık uzmanları dikkat etmeli ve tercihen yüzün tüm ön ve yanlarını kaplayan ve çeneye veya altına uzanan bir yüz siperi ile birlikte kullanmalıdır.

Yüz maskesi takmak 2019 koronavirüsüne karşı koruyabilir mi?
SARS-CoV-2 küçük solunum damlacıkları yoluyla kişiden kişiye bulaşır . Bunlar virüsü olan bir kişi nefes verir, öksürür veya hapşırırsa oluşur. Bu damlacıklarda nefes alırsanız virüsü kapatabilirsiniz.

Ek olarak, virüsü içeren solunum damlacıkları çeşitli nesnelere veya yüzeylere inebilir. Kirlenmiş bir nesneye veya yüzeye dokunmak, sonra da gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmak da enfeksiyona neden olabilir.

Cerrahi maskeler SARS-CoV-2 ile enfeksiyona karşı koruma sağlayamaz. Maske sadece daha küçük aerosol partiküllerini filtrelemekle kalmaz, aynı zamanda nefes alırken maskenin yanlarından da hava kaçağı meydana gelir.

N95 maskeleri, SARS-CoV-2 içerenler gibi daha küçük solunum damlacıklarına karşı koruma sağlayabilir. Ancak, şu anda CDCGüvenilir Kaynak önermiyorbunların sağlık ortamları dışında kullanılması. Bunun için çeşitli nedenler vardır:

N95 respiratörlerin uygun şekilde kullanılması için uygunluk testi yapılmalıdır. Zayıf bir mühür sızıntıya neden olarak solunum cihazının etkinliğini azaltabilir.
Sıkı oturmaları nedeniyle, N95 maskeleri rahatsız edici ve tıkalı olabilir, bu da uzun süre giyilmesini zorlaştırır.
Dünya çapında N95 solunum cihazı tedarikimiz sınırlıdır, bu da sağlık çalışanları ve ilk müdahale ekiplerinin bunlara hazır erişimlerini kritik hale getirmektedir.
COVID-19’u önlemenin diğer etkili yolları
COVID-19 ile hastalanmayı önlemek için yüz maskeleri kullanmanın yanı sıra başka etkili yolların olduğunu unutmayın. Bunlar:

Ellerinizi sık sık temizleyin. Kullanım sabun ve su veya bir alkol-bazlı el solüsyonu.
Sosyal mesafeyi uygulama. Hasta olan kişilerle temastan kaçının ve toplumunuzda çok sayıda COVID-19 vakası varsa evde kalın .
Yüzünün farkında olmak. Sadece yüzüne dokunabilir temiz ellerle veya ağız.
2019 koronavirüsünüz varsa cerrahi maske nasıl kullanılır
COVID-19 belirtileriniz varsa , tıbbi bakım almak dışında evde kalın. Başkalarıyla yaşıyorsanız veya bir sağlık uzmanını ziyaret ediyorsanız, varsa cerrahi maske takın.

Cerrahi maskeler SARS-CoV-2 ile enfeksiyona karşı koruma sağlamazken, enfeksiyöz solunum sekresyonlarını yakalamaya yardımcı olabileceğini unutmayın. Bu, virüsün çevrenizdeki diğer insanlara yayılmasını önlemede önemli bir araç olabilir.

Peki, cerrahi maskeyi nasıl düzgün kullanıyorsunuz? Aşağıdaki adımları takip et:

Ellerinizi sabun ve suyla yıkayarak veya alkol bazlı el dezenfektanı kullanarak temizleyin.
Maskeyi takmadan önce herhangi bir yırtık veya delik olup olmadığını kontrol edin.
Maskedeki metal şeridi bulun. Bu maskenin üst kısmı.
Maskeyi, renkli tarafı dışarıya veya sizden uzağa bakacak şekilde yönlendirin.
Maskenin üst kısmını, metal şeridi burnunuzun şekline göre kalıplayarak burnunuzun köprüsüne yerleştirin.
Elastik bantları kulaklarınızın arkasına dikkatlice takın veya uzun, düz bağları başınızın arkasına bağlayın.
Maskenin alt kısmını, burnunuzu, ağzınızı ve çenenizi kapladığından emin olarak aşağı çekin.
Takarken maskeye dokunmaktan kaçının. Maskenize dokunmanız veya ayarlamanız gerekiyorsa, hemen sonra ellerinizi temizlediğinizden emin olun.
Maskeyi çıkarmak için bantları kulaklarınızın arkasından çıkarın veya başınızın arkasındaki bağları sökün. Kirlenmiş olabilecek maskenin önüne dokunmaktan kaçının.
Maskeyi kapalı bir çöp kutusuna hemen atın, daha sonra ellerinizi iyice temizleyin.
Çeşitli eczanelerde veya marketlerde cerrahi maskeler arayabilirsiniz. Bunları çevrimiçi sipariş edebilirsiniz.

COVID-19 zamanında cerrahi maske kullanma
COVID-19 salgını sırasında yüz maskeleri için akılda tutulması gereken bazı en iyi uygulamalar şunlardır :

N95 solunum cihazlarını sağlık çalışanları ve ilk müdahale ekipleri tarafından kullanılmak üzere ayırın.
Ameliyat maskesini sadece COVID-19 hastasıysanız veya evde maske takamayan birine bakıyorsanız takın.
Cerrahi maskeler tek kullanımlıktır. Onları tekrar kullanma.
Hasarlı veya nemli olursa ameliyat maskenizi değiştirin.
Ameliyat maskenizi çıkardıktan sonra daima kapalı bir çöp kutusuna atın.
Ameliyat maskenizi takmadan önce ve çıkardıktan sonra ellerinizi temizleyin. Ayrıca, maskeyi takarken ön kısmına dokunursanız ellerinizi temizleyin.
COVID-19 olan birine bakıyorsam maske takmalı mıyım?
Evde COVID-19 olan birine bakıyorsanız, cerrahi maskeler, eldivenler ve temizlik ile ilgili atabileceğiniz adımlar vardır. Aşağıdakileri yapmayı hedefleyin:

Onları evin ayrı bir alanında diğer insanlardan uzakta izole edin, ideal olarak ayrı bir banyo da sağlayın.
Özellikle başkalarının etrafında olacaklarsa giyebilecekleri cerrahi maskeler bulundurun.
COVID-19 olan bazı insanlar nefes almayı zorlaştırabileceğinden cerrahi maske takamayabilir. Durum buysa,bir Güvenilir Kaynak giymeyi planla aynı odada onlara bakmaya yardım ederken.
Tek kullanımlık eldivenler kullanın kirli çamaşırları tutarken Güvenilir Kaynak. Kullandıktan sonra eldivenleri kapalı bir çöp kutusuna atın ve hemen ellerinizi yıkayın.
Ellerinizi sık sık sabun ve su veya alkol bazlı el dezenfektanı kullanarak temizleyin. Elleriniz temiz değilse gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmamaya çalışın.
Yüksek temas yüzeylerini günlük olarak temizlemeyi unutmayın. Bu tezgahı, kapı tokmağı ve klavyeleri içerir.
Paket servisi
Ameliyat maskesi takmak sizi SARS-CoV-2 ile sözleşme yapmaya karşı koruyamaz. Bununla birlikte, virüsü başkalarına yaymanızı önlemeye yardımcı olabilir.

N95 maskeleri enfeksiyona karşı koruyabilirken, sadece uygun şekilde kullanıldığında bunu yapabilirler. N95 solunum cihazı kullanan kişilerin, solunum cihazının etkili bir şekilde mühürlenmesini sağlamak için uygunluk testi yapılmalıdır.

COVID-19’unuz varsa ve başkalarının yanında olmanız gerekiyorsa, cerrahi maske takın. Ayrıca, evde giyemeyen birini önemsiyorsanız cerrahi maske takmayı planlayın.

Yukarıdaki durumlarda sadece bir yüz maskesi takmanız çok önemlidir. Şu anda cerrahi maske ve solunum sıkıntısı var ve sağlık çalışanları ve ilk müdahale edenlerin acilen onlara ihtiyacı var.

Kullanılmayan cerrahi yüz maskeleriniz varsa, bölgenizdeki hastaneye veya itfaiyeye başvurarak veya eyalet sağlık departmanınıza danışarak bağışta bulunabilirsiniz.

Kaynak:www.healthline.com

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.