Dünyanın En Güzel 8 Eşsiz Stadyumu

Dünyada dolu bir stadyumdan daha güzel bir manzara olmadığını iddia edenler var. Açık havada bir spor olayı veya konser izlemek için binlerce ve bazen onbinlerce insan, çok fazla eşit olmayan eşsiz bir atmosfer yaratır.

Dünyada, mimarinin gerçek harikaları olan oldukça az sayıda stadyum var ve bir futbol hayranı olmasanız bile, yakınlarınızdayken onları tanımalı ve hatta ziyaret etmelisiniz. Dünyadaki çok sayıda stadyum arasında en güzel 8 tanesini seçtik ve sizi biraz daha fazla tanımak ve içte ve dışta benzersiz görünümlerine bir göz atmaya davet ediyoruz.


Allianz Arena, Münih, Almanya

Allianz Arena, Münih, Almanya

Bavyera’daki bu güzel stadyum, hem Almanya’ya hem de Avrupa futbolunun en ünlü takımlarından Bayern Münih’e ev sahipliği yapıyor. Bir yıl sonra gerçekleşen Almanya’daki Dünya Kupası öncesinde, 2005 yılında resmi olarak açılan Allianz Arena’nın büyük salonları arasında yaklaşık 70.000 kişi rahatlayabilir. Avrupa’nın en renkli stadyumlarından biridir – yaklaşık 3.000 renk değiştiren elektrik paneli Arena’nın dışını oluşturur ve kıtadaki renklerini oynayan ekibin renklerine göre değiştirebilen tek stadyum haline gelir.

Marina Bay, Singapur’da Şamandıra

Marina Bay, Singapur’da Şamandıra

Bu stadyumun neden bu kadar özel olduğunu anlamak için çok fazla açıklamaya ihtiyacınız yok – ne zaman körfez suları üzerinde yüzen böyle bir alan gördünüz mü? 2007 yılında Singapur’da açılan stadyum, dünyadaki türünün en büyüğüdür: Yüzen saha 120 metre x 83 metre genişliğindedir ve yaklaşık 9.000 kişiye eşdeğer 1.070 tona kadar ağırlık taşıyabilir! Karadaki standlarda, 30.000 kişi birlikte kalabalık olabilir ve futbol oyunları, araba yarışları, konserler ve müzik performansları ve hatta ara sıra havai fişekler de dahil olmak üzere burada meydana gelen çeşitli etkinlikleri izleyebilir.

Soccer City Stadyumu, Johannesburg, Güney Afrika

Soccer City Stadyumu, Johannesburg, Güney Afrika

Soccer City stadyumu ilk kez 1989’da açıldı, ancak 2010 yılında Güney Afrika’daki Dünya Kupası’ndan önce, 90.000’den fazla koltukla Afrika kıtasındaki en büyük stadyum haline getiren benzeri görülmemiş bir yenileme ve facelift geçirdi! Korkunç boyutu mekana ihtişamını vermekle kalmaz – geleneksel bir Afrika tenceresi şeklindeki muhteşem tasarımı, benzersizliğine katkıda bulunur. Dünya Kupası oyunlarının ötesinde, saygın Güney Afrikalı lider Nelson Mandela’nın cenaze töreninin burada yapıldığı 2013 yılında tüm dünyanın gözleri bir kez daha sahneye çıktı.

Bird’s Nest Stadyumu, Pekin, Çin

Bird’s Nest Stadyumu, Pekin, Çin

Kuşların civcivleri için ağaçların tepesine koydukları küçük, samimi yuva, Çin versiyonunda, 2008 yılında Pekin Olimpiyatları’nda açılan büyük bir 90.000 koltuklu stadyum haline geldi. O zamandan beri kapasitesi “ ”80.000, ancak benzersiz şekli hiç ödün vermedi. Etkileyici yapısı, adını veren çelik kirişlerle ön plana çıkan Çinlilere yaklaşık 450 milyon dolara mal oldu. Stadyum, sadece Çin’in prestijini yükseltmeye hizmet eden bir dizi üst düzey uluslararası etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Ulusal Stadyum, Kaohsiung, Tayvan

Çin’in komşusu Tayvan, rakiplerinin kuşlarını kıskanıyor ve planlama ve tasarım kayıtlarını kıracak bir stadyum inşa etmeye karar verdi. Dünya Oyunları Stadyumu olarak da bilinen Ulusal Stadyum, Çin stadyumunun yaklaşık yarısı kapasitesinde sadece 40.000 koltuk içeriyor, ancak özgün tasarımı – müthiş bir ejderha şeklinde – benzersizliğini veren şey. Yeşil inşaat prensiplerine göre inşa edilmiştir – oluşturmak için kullanılan hammaddeler geri dönüştürülebilir ve çalıştırmak için gerekli tüm elektrik enerjisi sadece güneş ışığından üretilir.

Maracanã Stadyumu, Rio de Janeiro, Brezilya

Özellikle Rio’nun ve genel olarak Brezilya’nın gururu olan bu klasik stadyumu içermeden dünyanın en güzel stadyumlarının listesini oluşturmak imkansız. Bu eski stadyum günlerinde ne görmemişti? 1950’de açıldığında, Brezilya ve Uruguay arasındaki Dünya Kupası finalinde neredeyse tamamı doldurulan ve şimdiye kadar düzenlenen en büyük futbol etkinliği haline gelen astronomik sayıda 200.000 koltuk içeriyordu.

İlk Dünya Kupası finalleri, 2014 Dünya Kupası, Rio Olimpiyatları 2016, Frank Sinatra ve Paul McCartney’in muazzam performansları – hepsi şimdi sadece 80.000 koltuk bulunan ve şu anda ev sahibi olan bu harika stadyumda ağırlandı. Brezilya takımı.

Wembley Stadyumu, Londra, İngiltere

Futbol anavatanı birkaç büyük stadyumla kutsanmıştır, ancak İngiliz futbol takımına ev sahipliği yapan bu Londra stadyumu diğer her şeyi geride bırakmaktadır. Bu geniş bina 90.000 sandalyeye sahip ve onu Avrupa’nın bir bütün olarak en büyük ikinci stadyumu haline getiriyor! Wembley’in görkemli bir tarihi var, bu sırada bir dizi enkarnasyon geçirdi – 1923’te stadyum ilk olarak, “kutsal çim” olarak adlandırılan Kral George V’un kutsamasıyla inşa edildi.

2000 yılında, yıllarca süren faaliyetlerden sonra ve sayısız tarihi futbol oyununa ve büyük müzik performanslarına ev sahipliği yapan eski Wembley tamamen yok edildi ve bugün olduğu gibi stadyumun yeni ve etkileyici reenkarnasyonu yıkıldı – yükselen büyük kemer dahil üstünde, yaklaşık 134 metre yüksekliğindedir.

Camp Nou Stadyumu, Barselona, ​​İspanya

Camp Nou’nun çimleri 1958’de açıldığından beri oynandı, dünyanın en iyi oyuncuları şimdiye kadarki en popüler ve başarılı olan yerel takımın üniformasını giydi. Bunu, 99.354 koltuk içeren kalabalık dolu standların önünde yaparlar ve Camp Nou’yu Avrupa’nın en büyük stadyumu yaparlar!

Yeri dinin futbol olduğu ve Leo Messi’nin Tanrı olduğu bir tür modern tapınak olarak tanımlayanlar var – ama inanan olmasanız bile, bu atmosferi sadece emmek için kesinlikle görülmeye değer.

Kaynak:ba-bamail.com

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.