Engelli Rampa ve Korkuluk Standartları

Rampa Korkulukları

Engelli Rampa ve Korkuluk Standartları ,Duvara monte rampa korkulukları, koşunun bir veya iki yanındaki duvarlardan oluşan erişilebilir bir rampa boyunca kullanılan korkuluklardır. Duvarlar rampa yüzeyine sürekli bağlıysa bordür gerekmez. Bir rampanın her iki tarafı boyunca tırabzanlar, 15,2 cm’den daha yüksek veya 182,9 cm’den daha fazla yatay bir çalışma olan herhangi bir rampa sisteminde gereklidir. Herhangi bir rampa küpeştesinin üst kıskaçlanabilir yüzeyi, rampa yüzeyinin 34 ”-38” (86.4-96.5 cm) üzerinde bir yüksekliğe ayarlanmalı ve korkuluklar arasında minimum 36 ”(91.4 cm) net genişlik sağlanmalıdır. Bir geri dönüş veya döndürülmüş rampadaki iç korkuluklar her zaman sürekli olmalıdır.

Küpeşte bir duvara tutturulduğunda, küpeşte ve duvar yüzeyi arasında sürekli olarak en az 1,5 ”(3,8 cm) bir kayma boşluğu bırakılmalıdır. Bir tırabzanın sürekli olmadığı durumlarda, tırabzanlar rampa inişinin düz yüzeyine paralel olarak en az 12,5 (30,5 cm) daha uzatılmalıdır.

Küpeşte 

Küpeşte ve duvar arasında ne kadar boşluk bırakılmalıdır?

En az 1,5 ”boşluk | Küpeşte ve duvar arasında 38 mm olmalıdır.

Bir rampa küpeşte yüksekliği nedir?

Rampa korkuluklarının üst yüzeyleri 34 ”-38” arasında ayarlanmalıdır | Rampa yüzeyinin 86.4-96.5 cm üzerinde.

Sürekli olmayan korkuluklar inişlerde ne kadar uzanmalıdır?

Korkuluklar sürekli değilse, en az 12 ”daha uzatmalıdırlar | Rampa inişinin düz yüzeyine 30.5 cm paralel.

Rampalar

Rampalar, bir alanın farklı seviyelerine katılan eğimli yüzeylerdir. Genel olarak bina girişlerinde seviye değişimlerini karşılamak için kullanılan rampalar, tekerlekli sandalye kullanıcılarına bina erişimi sağlar. Bir rampanın maksimum eğimi, binaya rahat ve kolay erişim sağlamak için hesaplanır.

https://acikders.ankara.edu.tr/pluginfile.php/9260/mod_resource/content/0/engelliler-icin-evrensel-standartlar-kilavuzu.pdf

Halı
Kalın, minder veya gevşek halı, özellikle tekerlekli sandalye manevraları gibi erişilebilirliği olumsuz etkiler. Standartlar, maksimum kazık yüksekliğini (sırt, yastık veya ped ile ölçülen 1/2 ”) ve dokuyu (düz veya dokulu halka, düz kesim havsı veya düz kesim / kesilmemiş hav) belirler ve sağlam bir destek gerektirir. Yastıklar veya pedler de sağlam olmalı veya daha fazla sıkılık sağlamak için önlenebilir.

burkulma halı üzerinde tekerlekli sandalye haddeleme
Halı, tekerlekli trafiğe kaymayacak veya bükülmeyecek şekilde sıkıca takılmalıdır. Minder veya pedler, kullanılıyorsa, harekete direnç göstermesi için uygun şekilde sabitlenmelidir. Halı düzgün bir şekilde sabitlenmediğinde ve tekerlekli sandalyenin manevra yapmasını zorlaştırdığında yuvarlanma veya burkulma meydana gelir.
Açıkta kalan kenarlar açıkta kalan kenarın tüm uzunluğu boyunca kenarlara sahip olmalı ve kıvrılmayı önlemek için zemine sabitlenmelidir. Döşeme, yükseklik ¼ inç’i aştığında eğimli kenarlar için gereksinimler de dahil olmak üzere, seviye değişiklikleri spesifikasyonlarını karşılamalıdır. Maksimum yükseklik ½ inç’tir.

Halı Kenarı
Halı Karo Geçişi

KORKULUK

Korkuluk

KORKULUK DİKEY

KORKULUK DİKEY

KÜPEŞTE

KÜPEŞTE

RAMPA DÜZ

RAMPA DÜZ

RAMPA GERİ DÖNÜŞ

RAMPA GERİ DÖNÜŞ

RAMPA DÖNÜŞ

RAMPA DÖNÜŞ

RAMPA EĞİMLERİ

RAMPA EĞİMLERİ

RAMPA GENİŞLİKLERİ

RAMPA GENİŞLİKLERİ

Kaynak:dimensions.guide

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.