Engelli Konut Banyoları Standartları

Engelli Konut Banyoları Standartları, tekerlekli sandalye kullananlar için tasarlanmış banyolardır ve tekerlekli sandalyenin dönmesi için yeterli boş alan sağlamalıdır.

180 ° dönüş yapmak için tekerlekli sandalyeye yetecek kadar iç açık zemin alanına sahip olan erişilebilir banyolar, 60 ”(152.5 cm) çapında bir dönüş dairesine veya 60” (152.5 cm) kare içinde yer alan T şeklinde bir dönüş alanına sahip olmalıdır. minimum 36,4 (91,4 cm) genişliğinde kol. Kapılar en az 81,3 cm (32 inç) genişliğe sahip olmalı ve erişilebilir banyonun gerekli boş alanına sallanmamalıdır. Armatürlerdeki ve giriş yollarındaki açık zemin alanlarının tekerlekli sandalye dönüş alanı ile örtüşmesine izin verilir. Diğer banyo tasarımlarına benzer şekilde, erişilebilir banyolar, bölme veya yan armatürlere göre farklılaştırılmış çoklu düzenlere sahiptir ve boyutları, 2.54-2.95 m (8’4 ”-9’8” (2.54-2.95 m) arasındaki minimum uzunluklar ve 5’4 aralığında genişliklerle değişir. ”-6’10” (1.63-2.08 m). Erişilebilirlik gereksinimleri için yerel bina kodlarına bakın.

Banyolar kişisel hijyen için kullanılan odalardır ve lavabolar, tuvaletler, küvetler ve duşlar gibi özel banyo armatürlerini içerir. Banyo mizanpajlarının çeşitleri arasında minimal yardımcı banyolar, tam banyolar, ebeveyn ve jakuzi banyoları bulunmaktadır.

Engelli Konut Banyoları

ENGELLİ BANYO

https://acikders.ankara.edu.tr/pluginfile.php/9260/mod_resource/content/0/engelliler-icin-evrensel-standartlar-kilavuzu.pdf

Yaygın sorular

Banyo düzeni tasarlarken hangi faktörleri göz önünde bulundurmalısınız?

Bir banyo düzeni tasarımı, alanın büyüklüğü ile sınırlandırılacak ve sonuç olarak işlevi öncelik sırasına göre forma yerleştirmelidir. Bir banyonun nasıl yerleştiği tuvalet etrafında, alanın en üst düzeye çıkarılması ve tüm elemanların işlevselliği etrafında dönecektir. Dikkate alınması gereken diğer faktörler şunlardır: düzenli kullanıcı sayısı, yönetmelikler ve standartlar, yeterli aydınlatma, verimli havalandırma ve depolamanın dahil edilmesi.

Küçük bir banyoyu nasıl tasarlarsınız?

Küçük bir banyo tasarlamak için gerekli elemanların doğru tiplerini seçmek en iyi yoldur. Bu küçük alan dostu çeşitler şunlardır: zemin alanını en üst düzeye çıkarmak için bir köşe veya oluk lavabosu, duş-küvet kombinasyonu veya duşakabin ve banyonun daha büyük görünmesini sağlamak için geniş bir ayna. Duvara monte bir makyaj masası, lavabo vb. Banyoyu depolama amacıyla daha fazla raf içerecek şekilde açabilir.

Jack ve Jill banyo düzeni nedir?

Jack ve Jill banyo düzeni, iki yatak odası arasına yerleştirilmiş bir banyo anlamına gelir. Kullanım sırasında gizliliği sağlamak için her iki yatak odasının her iki kapısından da genellikle içte ve dışta kilitlerle girilebilir. Bir banyo / duş ve tuvalet paylaşılacak ve ima edilen iki kullanıcıya göre birden fazla lavabo olabilir.

Köşe duş banyoları

Köşe duş banyoları

FUL BANYO

FUL BANYO

Tam banyo merkez

Tam banyo merkez

YARIM BANYOLAR

YARIM BANYOLAR

SPLİT BANYOLAR

SPLİT BANYOLAR

SPLİT GİRİŞ BANYOLARI

SPLİT GİRİŞ BANYOLARI

Kaynak:dimensionsguide

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.