Norveç bisiklet kuralları

Bisikletçiler ve sürücüler bisiklet kurallarına yeterince aşina olmadıkları için birçok kaza ve olumsuz olay meydana gelir. Bisiklet kurallarını tanıyın ve yanlış anlamanın neden olduğu bir kazayla sonuçlanmayacaksınız.

Norveç Bisiklet kuralları ve arzu edilen davranışlar sürüş yaptığınız yere göre değişir ve bu nedenle kurallar farklı alanlara özgüdür.

Ekipman gereksinimleri

Kask

Norveç’teki bisikletçiler kask takmak zorunda değildir. Ancak, kendi güvenliğiniz için bu şiddetle tavsiye edilir!

Frenler

Bisikletin birbirinden bağımsız çalışan iki ayrı freni olmalıdır, böylece bisiklet güvenli, verimli ve süratli bir şekilde durdurulabilir. Frenlerden biri ön tekerlek, diğeri arka tekerlek üzerinde çalışmalıdır.

Bisiklet frenlerinin bakımı

Frenlemeye başladığınızda frenler derhal çalışmalıdır. Bu nedenle, fren telini düzenli olarak sıkmak için fren kollarının sıkma vidasını kullanın. Frenler “asılmamalı” veya yavaş çalışmamalı, gerektiğinde dış kasaya biraz yağ koymamalıdır. Ayrıca jant frenlerindeki fren balatalarının doğru yerleştirildiğinden emin olun. Dinlenme konumunda, janttan yaklaşık 2 mm olmalıdır. Fren yaparken jantın ortasına dokunmalı, asla lastiğe dokunmamalıdır. Fren balataları çok aşındığında değiştirilmelidir.

Işıklar, reflektörler ve zil

Bisikletin arka tarafında kırmızı reflektörler ve pedalların her iki tarafında sarı veya beyaz reflektörler bulunmalıdır. Bisikletiniz karanlıkta veya görüş açısı yetersiz havalarda kullanılıyorsa, önünde sarı veya beyaz ışık ve arkada kırmızı ışık olmalıdır. Reflektörler kir ve çamurla kaplanırsa etkisini kaybeder. Bu nedenle, gerekli olduğunu gördüğünüzde refleksleri yıkayın. Bisikletin bir zili de olmalı.

Halka açık yollarda bisiklet sürerken zorunlu ekipman

Elektrikli bisikletler için gerekenler

Elektrikli bisikletler, düzenli bisiklet gerekliliklerine uygun olmalıdır. Ek olarak, yardımcı motorun gücü ve çalışması için ayrı gereksinimler vardır:

  • Yardımcı motorun nominal gücü 0,25 kW’tan yüksek olmamalıdır. İki istisna vardır:
    1. Çalışma ve Refah İdaresi’nden yardım olarak tahsis edilen veya ödünç verilen iki sandalyeli bisikletlerin nominal gücü 0,5 kW’tan fazla olmayabilir.
    2. Üç tekerlekli ve üç veya daha fazla koltuklu bisikletin nominal gücü 0,5 kW olabilir. Bu yönetmeliklere göre değil, Yol Müdürlüğü tarafından alınan genel bir karara bağlıdır.
  • Yardım motoru sadece pedalları çevirirken (veya kollar için kolçaklar kullanırken) güç sağlayabilir.
  • Tek başına motor hala “km yardım” denilen 6 km / s hıza çıkabilir.
  • Bisiklet, pedal çevirmeyi / dokumayı durdurursa, bisiklet 25 km / s veya daha yüksek bir hıza ulaştığında yardımcı motorun bağlantısını kesmelidir.

Elektrikli bisikleti normal bisikletlerle aynı alanlarda kullanabilirsiniz ve bisikleti kaydetmeniz gerekmez. Kask kullanımı gerekli değildir, ancak tüm bisikletçileri bir kask kullanmaya teşvik ediyoruz.

Yolda bisiklet

Yolda bisiklet sürerken, sağdan gelen trafiğe, zebra geçişlerindeki yayalara vb. Yol vermek de dahil olmak üzere motorlu trafik ile aynı hak ve yükümlülüklere sahipsiniz. Bisikletinizdeki yansıtıcı ekipmanlarla kendinizi ve ve bisiklet ışıkları ile.

Kaldırım araçlarından veya yol kenarındaki hendekten yeterli mesafede durun, böylece geçen arabaların gerçek bir sollama manevrası yapması gerekir. Siz geçerken kapıları açılabilen park etmiş arabalara dikkat edin. Park etmiş arabalara yeterli bir mesafe bırakmak en iyisidir. Sürücülerin bunu yapmak zorunda olduğu durumlarda diğer trafiğe yol verin. Bir zebra geçişinde yoldan geçen yayalara yer açın.

Yaya ve bisiklet yollarında bisiklet sürmek

Yaya ve bisiklet yollarındayken, bisikletliler diğer yol kullanıcılarıyla mümkün olan en iyi etkileşimi sağlamaya çalışmalıdır. Bisiklet yolları ve kombine yaya / bisiklet yolları, minimum bir bariyer ile fiziksel olarak sürüş şeridinden ayrılır.

Bir yoldan geçen bir yaya / bisiklet yolunda bisiklet sürerken, bisikletçi olarak diğer tüm motorlu trafiğe (çıkışlar hariç) yol vermelisiniz. Bu, üzerinde bulunduğunuz bisiklet yolu öncelikli bir yolun yanında ilerlerken de geçerlidir. Çoğu zaman, paylaşılan yaya / bisiklet yolları iki yönlü trafik için tasarlanmıştır. Bu yollarda yürüyen birçok kişi olmadığı sürece, sürüş şeridinden ziyade oraya binmeyi seçmelisiniz.

Kaldırımda bisiklet sürmek

Kaldırımlar (yayalara ayrılmış sokaklar ve meydanlar dahil) öncelikle yayalar içindir. Orada az sayıda yürüteç olduğunda kaldırımda bisiklete binebilirsiniz ve bisikletiniz onlar için bir tehlike veya engel değildir. Yürüyenleri güvenli bir mesafede ve neredeyse yürüme hızında geçmelisiniz. Bisiklet zilinizi yayaların size geçmesini istemek için kullanamazsınız.

Bir bisikletçi olarak kaldırımdan geliyorsanız ve sürüş şeridine girmek veya geçmek istiyorsanız, her zaman diğer yol kullanıcılarına yol vermelisiniz. Doğru dönüş yapan otomobiller artık kaldırımdan gelen bisikletlilere yol vermek zorunda değil.

Zebra geçişlerinde bisiklet sürmek

Bir zebra geçişi üzerinde bisiklet sürebilirsiniz, ancak sürücüler size yol vermek zorunda değildir. Yayalarla aynı haklara sahip olmak için, yani arabaların zebra geçişinde size yol vermesi ve durması için bisikletinizden sökmeniz ve tekerleğiniz yapmanız gerekir.

Bisiklet şeritlerinde Bisiklete binme

Bir bisiklet şeridinde bisiklet sürüyorsanız, yani beyaz bir çizgi ile sürüş şeridinden ayrılmış bisikletçiler için bir şerit kullanıyorsanız, sadece yolun sağ tarafında gezebilirsiniz. Trafik işaretleri aksini belirtmedikçe, sağdan gelen trafiğe yol verme kuralı uygulanır.

Bisiklet şeridindeyken, yaya / bisiklet yollarında veya kaldırımda bisiklete binenler için kuralın aksine, arabalar doğru dönüş yaparken size yol vermelidir.

Kavşaklarda bisiklet sürmek

En ciddi bisiklet kazaları kavşaklarda meydana gelir. Bu nedenle, bisikletçilerin burada daha fazla dikkat etmesi çok önemlidir. Diğer yol kullanıcıları tarafından görüldüğünüzden ve ne yapmak istediğinizi açıkça belirttiğinizden emin olmalısınız.

Kavşağın önünde arabaları içeriden geçirebilirsiniz. Bununla birlikte, sürücünün sizi gördüğünden ve ani bir sağ dönüş yapmadığından emin olun! Ayrıca sola dönüş yapan otomobillere de dikkat etmelisiniz. Seni gördüklerinden emin ol ve sana yol ver.

Sola dönüş yapmak istiyorsanız, kavşaktan çok önce sol şeride geçmelisiniz. İleride devam eden araçların sol tarafınızda sollamalarını önlemek için bisiklet sürün. Gelen trafiğe yol verin.

Döner kavşaklarda bisiklet sürmek

Karayolu trafik mevzuatının kavşaklarda bisiklete binmeye ilişkin belirli kuralları yoktur. Bir bisikletçi olarak özellikle dikkatli olmalısınız ve iyi görünür olduğunuzdan ve diğer araçların arkasına saklanmadığınızdan emin olmalısınız. Yaklaşırken ve döner kavşaktayken şeridinizin ortasında kalın. Döner kavşaktan ayrılmak üzereyken sağda açık bir işaret yapın. Döner kavşakların sağ kenarı boyunca bisiklet sürmemelisiniz, çünkü sürücüler orada sizi fark etmeyeceklerdir.

Kavşakları çevreleyen kaldırımda bisiklete binebilir ve sokakları tek tek geçebilirsiniz. Eğer öyleyse, özellikle döner kavşaktan ayrılan araçlara karşı dikkatli olmalısınız. Yayalar ile aynı haklara sahip olabilmek için bisikletinizden söküp tekerleği çekmeniz gerekir. Bisikletinizde kalırsanız, kaldırımdan gelirken diğer araçlara yol vermelisiniz.

Bisiklete binmek yasak

Otoyollarda, otoyollara giden rampalarda ve bazı tünellerde bisiklet sürmek yasaktır. Norveç Kamu Yolları İdaresi tarafından yayınlanan “Bisikletçiler için Tünel Kılavuzu” (1997), kamu karayolu ağında bisikletlilere yasak olan tünelleri listelemektedir. 

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.