Saha Betonu Ruhsata tabi midir?

Saha Betonu Ruhsata tabi midir?

3194 sayılı İmar Kanunu’nun 32. ve 42. maddelerinin konusunu, ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı olan “YAPI” oluşturmaktadır. Bu nedenle, yapı niteliğinde olmayan imalatlar hakkında bu maddeler uyarınca yıkım ve para cezası verilemez.

Türk Ceza Kanunu’nun 184. maddesinde düzenlenen “imar kirliliğine neden olma” suçunun konusunu ise “BİNA” oluşturmaktadır.

saha betonu

Bu nedenle; saha betonu.arazi tesviyesi,grobeton gibi… üzerine herhangi bir yapı,bina yapılmıyacaksa ve 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 32. ve 42. maddelerinin konusunu yapı oluşturduğundan bu tür yerlere yapı tatil tutanağı düzenlenemez.Ancak beton dökümü ve arazinin tesviyesi için amaçın belirlenmesi örneğin: otopark yapımı için UTK kararı alınması arsanın giriş çıkışlarının kroki ile belirlenerek onayı ve Belediyeden çalışma ruhsatı alması gerekir.Belediyeden izin alınarak bilgisi dahilinde yapılması uygun olur.Bazı belediyelerde bu tür yerler için zabıt tutulduğu 3194 sayılı Kanunun 42. maddesine göre para cezası verildiği bilinmektedir.Bu keyfi bir uygulama olup, mahkeme bunu bozacağına inanıyorum.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.