Tek Nefeste Dünya Rekorları

Bunca yıl düşünmeden sayısız nefes alıp verdik. Aslında her nefeste bir pinçik yıldız tozu yuttuğumuzu ancak serbest dalış için nefesimizi ciğerlerimize hapsedince gördük. Bir hortum gibi etraftaki bütün yıldız tozlarını dev bir girdapla içimize çekmeyi bize hocamız Memo öğretti. Bu yıldız tozlarının yaptığımız herşeyde bizi ileri götürecek tılsımlar barındırdıklarını da. Her nefes aslında insanı bir müddet yenilmez yapan, karşısında engellerin ve korkuların ufaldığı, insanın potansiyeline ulaşmasını sağlayan sıradışı bir güçmüş.. O nefesi, halı gibi yere serip, üzerinde özensizce yürüyebilir ya da bir uçan halı gibi bizi daha önce ulaşılmaz sandığımız hedeflere taşımasına izin verebilirmişiz. O üzerine basıp geçilen nefes, ışık azaldığında bir meşale gibi yanarmış, üstelik en ıslak ve havasız ortamlarda bile.Tek Nefeste Dünya Rekorları

Şahika’dan Tek Nefeste Dünya Rekoru: 91 Metre!
Şahika Ercümen’in dünya rekorunu kırdığı anların videosu

Dünya serbest dalış rekortmeni Şahika Ercümen, Mersin’deki Gilindere Mağarası’nda rekor dalışı gerçekleştirdi. Ercümen, paletsiz tek nefeste 100 metre suyun altında kalarak, Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandı.

Alexey Molchanov’s World Record Dive to 130m
Yasemin Dalkılıç 106 metre dünya rekoru KAŞ 2010

Şahika Ercümen Dünya Serbest Dalış Rekoru’nu kırmak için, daha önce hiç dalınmamış Salda Gölü’nde nefesini tuttu. Gölün korunarak tanıtılmasına katkı sağlamayı amaçlayan milli sporcu 7 derecelik soğuk suda paletsiz tek nefes ile 65 metreye dalarak Dünya Rekoru’nu kırdı.

Salda Gölü’nde Dünya Dalış Rekoru

Dünya Rekoru’ nu Van Depremi sonrası Van Gölü’nde kırmaya karar veren Şahika Ercümen, yüksek irtifa ve su soğukluğu gibi zorlu şartlara rağmen Dünya Rekoru’ nu kırdı.Dünya Rekoru ile endemik bir tür olan İnci Kefali’ne de dikkat çekti.

Şahika Ercümen Van Gölü’nde Dünya Rekoru kırdı
William Winram 145m Freediving World Record
114m deep FIM dive of William Trubridge
My Limits -185 Mt No Limits – Italian Record

Kaynak:youtube.com

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.