Emlakçılık Sertifikası Olmayan Ev Satamayacak

5 Aralık 2019’dan itibaren emlakçılık sertifikası olmayan ev satamayacak. Birinci derecedeki yakının bile taşınmazını satmak için yazı asanlara 10 bin TL para cezası verilecek .

Yetki belgesi olmayan ev satamayacak, ilan veremeyecek!
Emlakçılar için yapılan yeni düzenlemede Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’nde değişik yapılması Ticaret Bakanlığı tarafından onaylandı. Buna göre vatandaş emlak satışı yapamayacak, taşınmaz satışlarını sadece yetki belgesi olan kişiler satışa çıkarabilecek.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa “Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi için Müktesep Hakların kullanılması ile ilgili süre 31.Ağustos 2020 tarhine kadar uzatılmıştır. Bu tarihe kadar müracaat etmeyip Yetki Belgesini almayan meslektaşlarımız yeni yönetmelik hükümlerine tabi olacaklar. Ayrıca Yönetmelikte yapılması düşünülen yeni düzenlemelerde Emlak Ofisi açabilmek için daha ağır şartlar getiriliyor. Özelikle oda üyesi arkadaşlar bir an önce müracaatlarını yapsınlar. Bu şansı da kullanamazlarsa işyerlerini kapatmak zorunda kalabilirler. Ticaret Odası, Emlakçılar Odası ve Esnaf Odalarına kayıtlı üyeler bağlı bulundukları odadan bilgi alabilirler” diyerek söz konusu yeni düzenlemeyi açıklamıştı.

TAŞINMAZ TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİK

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/06/20180605-9.htm

TAŞINMAZ TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/12/20191211-12.htm

Kaynak:resmigazete

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.