Bisikletçiler ve araçları için trafik kuralları ve yönetmelikleri

Bisikletçiler için geçerli olan trafikle ilgili kurallar ve düzenlemeler, araç düzenlemelerine , bisiklet kasklarının kullanımına ilişkin düzenlemelere ve trafik kurallarına ayrılabilir .

bisiklet yolu

Araç yönetmelikleri

Viyana Konvansiyonuna göre, bir döngü, sadece pedallar veya el krankları vasıtasıyla, yalnızca o araçta binen kişinin kas enerjisi ile itilen en az iki tekerleği olan bir araçtır. Ayrıca Sözleşme, bir döngünün: a) verimli bir frene sahip olacağını, b) yeterli bir mesafede duyulabilen bir zil ile donatılacağını ve başka bir sesli uyarı cihazı taşımayacağını ve c) kırmızı bir yansıtma ile donatılacağını belirtir. bisikletin önünde beyaz veya sarı ışık ve arkada kırmızı ışık göstermesini sağlayan cihazlar [55] .

Yukarıda belirtilen “çevrimlerin uluslararası trafiğe kabul edilmesine ilişkin koşullara” ek olarak, Almanya ve Hollanda gibi bazı ülkelerde bisikletçilerin görünürlüğünü sağlamak için zorunlu ekipmanlarla ilgili ek düzenlemeler bulunmaktadır. Örnekler:

  • Önden görünen bir beyaz yansıtıcı cihaz.
  • Önden ve arkadan görünen turuncu pedal reflektörleri.
  • İki turuncu, her bir tekerlek üzerinde reflektörler konuşan bir 180 açıda düzenlenmiş tekerlek monte edilmiş o ve görünür taraftan, veya lastik veya ön ve arka tekerlekler konuşmacı sürekli beyaz dairesel retro reflektör şeritler.
  • Arka tarafta bir adet ek kırmızı geniş yüzeyli reflektör.
  • Çamurların ışıkların ve reflektörlerin görünürlüğünü azaltmasını önlemek için çamurluklar.

Bazı ülkelerde (örneğin Hollanda), çocuk bisiklet koltukları gibi aksesuarlar için standartlar oluşturulmuştur. Bu standartlar, koltuk bağlantısı, boyutlar, ayak dayamaları ve jant teli ile temas eden ayaklara karşı koruma ile ilgili gereklilikleri ve önerileri içerir [16] .

bisiklet kaskı

Bisiklet kaskı mevzuatı

Bazı Avrupa ülkelerinde, son birkaç yıldır bisiklet kaskı zorunlu hale gelmiştir. Malta’da, çevrim kask İsveç’te Nisan 2004’te tüm bisikletçiler için zorunlu hale geldi döngüsü kask 1 Ocak tarihinde 15 yaşından çocuklar kadar zorunlu hale st 2005. bisikletçiler aynı grup Slovenya ve Çek Cumhuriyeti’nde kask giymek zorunda . İspanya’da, bisikletçiler yokuş yukarı gitmeleri dışında kentsel alanların dışında kask takmak zorundadır [22] .

Kaskların etkinliğinin garanti edilemediği kesin standartların tanımı, kaskların takılmasına ilişkin herhangi bir düzenleme için bir ön koşuldur. Bazı ülkeler zaten bu tür normlar oluşturmuştur. Kişisel koruyucu ekipmanlarla ilgili 89/686 / EC sayılı Avrupa Yönergesi bisikletçilerin kaskları için kabul edilebilecek standartları belirlemektedir. Bununla birlikte, çocuk kaskları için hükümlerin hala karara bağlanması gerekmektedir [16] .

bisiklet

Bisikletçiler için trafik kuralları

Normalde tüm kamu karayolu kullanıcıları için geçerli olan kurallara ek olarak ve Viyana Sözleşmesi uyarınca, bisikletçiler güvenli ve kolay bir şekilde seyahat edebilmelerini sağlamak için ulusal mevzuatlarında tanımlanan belirli kurallara tabidir:

  • Bisikletçiler gidonları en az bir elle tutmadan sürmemeli, başka bir araçla çekilmelerine izin vermemeli ve bisikletlerini engelleyen veya diğer yol kullanıcılarını tehlikeye sokan nesneleri taşımamalı, çekmemeli veya itmemelidir.
  • Karayolunun sağında (Birleşik Krallık ve İrlanda’da solda) kalmalı ve dönmek istediklerinde uygun bir kol sinyali vermelidirler.
  • Prensip olarak, bisikletçiler birden fazla yan yana binemezler. Ancak bazı ülkeler bu kurala istisna getirmiştir; örneğin, bisikletçiler, anayolun yeterince geniş olduğu, bisiklet trafiğinin yoğun olduğu, bisiklet yollarındaki vb.
  • Bisiklet şeritleri ve parkurları kullanmaları gerekir. Ancak otoyolları ve benzeri yolları kullanamazlar.
  • Yürürken ve bisikletlerini yürüyerek iterken, bisikletliler yaya olarak sınıflandırılır ve bu nedenle kaldırımı kullanabilir [16] .

Viyana Sözleşmesi , yolcuların bisikletle taşınmasını yasaklamakta , ancak tingkit Tarafların istisnaları onaylamasına imkan tanımaktadır. Bazı ülkelerde, bir yolcunun taşınmasına ancak yasal yaş sınırı (örneğin Fransa’da 14 yaş) olması ve bisikletlinin kendisinin asgari yaşı olması durumunda izin verilir [16] .

bisiklet

Almanya son zamanlarda bisikletçiler için trafik koduna yeni unsurlar ekledi. O zamandan beri, bisikletçilerin seçilen tek yönlü sokaklarda yeniden yarışmasına izin verilir ve bisiklet sokakları olarak adlandırılan bisikletçiler tüm caddeden yararlanabilirken, arabalar bisikletçilerin arkasında kalmak zorundadır. Bazı İskandinav ülkelerinde olduğu gibi, Almanya’daki bisiklet yolları sadece uygun minimum kalite standardını karşılamaları koşuluyla zorunlu hale getirilebilir, aksi takdirde bisikletçiler bisiklet yolları kullanmamayı tercih edebilirler [60] .

Bazı ulusal mevzuat, bisikletçilerin yalnızca belirli bir yaştan sonra yollarda gidebilmelerini sağlar. İsviçre’de, bir bisikletçinin yola çıkmadan önce okula gitmek için en az yasal yaşları olmalıdır. Danimarka’da, 6 yaşın altındaki çocukların 15 yaşında veya daha büyük bir kişi tarafından refakat edilmedikleri sürece bisikletle gitmelerine izin verilmez. Almanya’da, çocuklar Danimarka’dakiyle aynı hükümlerle en az 8 yaşında olmalıdır. Polonya’da, 10 yaşın üzerindeki çocuklar yolda izin alabilmek için bir testi geçmiş olmalıdır [16] .

Kaynak:europa.eu

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.