Dalgıç Yüzen Köprü

Norveç mühendisleri dünyanın ilk batık yüzen köprüsünü planlıyor

Fiyortların ve dağların bulunduğu ülkede, ülkenin nüfus merkezlerini birbirine bağlayan yollar gerçek bir meydan okumadır. Kristiansand liman kentinden ülkenin üçüncü en büyük şehri olan Trondheim’a yaklaşık 700 mil yol kat ederek arabayla 20 saatte ulaşacaksınız. Bunun nedeni, fiyortların feribotla geçilmesi gerekiyor. Geleneksel köprülerin inşası genelde uygulanabilir değildir, çünkü fiyortların birçoğu çok derin ve çok geniştir.
Bu engelin üstesinden gelmek için Norveç ulaştırma departmanı, E39 güzergahını revize etmek için yeni ve 25 milyar dolarlık yeni bir plan önerdi. Bu, dünyanın ilk önce olacağı 2035 yılına kadar batık dalgalı köprüler kurmayı içerebilir. Bu şehirler arasındaki seyahat süresini yarıya indirirdi.
Üst düzey mühendis Arianna Minoretti’ye göre proje gerçekten o kadar deli değil. 3300ft genişliğinde ve 4300ft derinlikte olan Sognefjord bu tip köprü için ideal olabilir. Köprü, her yönde giden su yüzeyinin 60 ila 100 derecesinin altındaki dört bina uzunluğunda eğimli beton tüplerden oluşacaktı. Bu tüpler, pontonlarla ayakta tutulur ve kafesler vasıtasıyla bağlanır. Ek istikrarı sağlamak için ana kayaya bağlanmış olacaklar.
Şu anda bu alanlardaki sakinler feribotlara güveniyor ve fırtınalı hava koşullarıyla engellenebilir. Bu yapılar aslında su altındaki tünellerde yüzen gibi olmalı ve kötü havaya karşı bağışık olmalıdır. Minoretti ayrıca “Bu bağlantıya sahip olmak insanların orada bir helikopterin hastaneye gitmesini beklemek zorunda kalmadığı anlamına geliyor” diye ekliyor.
Askı köprüleri ve kayan köprüler de ayrıca düşünülüyor, ancak zaman zaman fiyortlarda eğitim gören Donanma gemilerini potansiyel olarak engelleyebilirler. Estetik kaygılar da vardır ve bu yapılar fiyortların ünlü doğal manzarasında göze batmayabilir. Geleneksel bir tünel de pratik olamaz, çünkü fiyortlar bir mil derinliğe kadar uzayabilir.
Fikir, açık deniz köprüleri, tünellerin yanı sıra açık deniz petrol platformlarında kullanılan bağlama yöntemleri gibi mevcut teknikler üzerine kuruludur. Bu dalgalı batık köprülerin yapımı, köprüler veya tünel gibi konvansiyonel alternatiflerden daha fazla maliyetlendirilmemelidir.

Teknik zorlukların üstesinden gelmek

Proje hala erken planlama aşamalarında ve mühendislerin dalgaların ve rüzgarların yapıyı nasıl etkileyeceği konusunda daha fazla bilgi edinmesi gerekiyor. Ayrıca ana kayanın, dalgıç köprüyü istikrara kavuşturmak için gerekli gerdanlığı destekleyecek kadar güçlü olup olmadığı henüz belli değil. Buna ek olarak, dikkate alınması gereken bakım ve acil boşaltma planlaması gibi konular bulunmaktadır.
Mühendisler yapıyı inşa etmenin tüm teknik yönlerini çözdükten sonra politikacılar dünyanın ilk batık köprüyü inşa edip etmeyeceğine ya da daha sıkıcı ve konvansiyonel seçeneklerden biriyle gideceklerine karar verecekler.


Kaynak:stumbleupon

 

Yazar Hakkında:

. Twitter / Facebook üzerinden takip et.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir