Yatay Giden Asansör! Hayaldi Gerçek Oldu :)

ThyssenKrupp, 160 yıldır kullanılan halatlı dikey asansörlerin yerine yatay ve dikey hareket edebilen yeni asansör sistemi geliştirdi. Yatay giden asansör sisteminin mimariyi etkilemesi bekleniyor.

Johnny Depp’in oynadığı Charlie’nin Çikolata Fabrikası filmindeki yatay ve dikey giden asansörler gerçek oldu. Dünya Gazetesi’nden Leyla İlhan’ın haberine göre, Almanya merkezli ThyssenKrupp firması, filmden esinlenerek geliştirdiği yeni nesil kablosuz yatay ve dikey giden asansörleri piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bugüne kadar dikey yönde yükselen asansörler dünyada mimarinin şekillenmesinde etkili olurken, hem yatay hem de dikey de gidebilen yeni asansör sistemlerinin, mimaride yeni bir devrim daha açması bekleniyor.

 

ThyssenKrupp Asansör Türkiye CEO’su Turgay Şarlı, bugüne kadar sadece dikeyde çıkabilen asansörlerle binaların yükselmesi sağlanırken, ThyssenKrupp’un, kablosuz ve yatay gidebilen “Multi” adlı asansörüyle binalarda mimarinin yeniden şekilleneceğin kaydetti. Asansörlerin 1854 yılından bu yana hep aynı şekilde kullanıldığını ifade eden Turgay Şarlı, “Multi adlı asansör sistemimiz halatsız olduğu için dikey asansör sistemlerinde olduğu gibi kuyular açmaya gerek kalmayacak. Duvara yapıştırılan bu sistemle binalar istenildiği gibi yapılabilecek. Asansörde düşme olayını bitirecek olan yeni sistemle ilgili üniversitedeki mimarlarla konuştuğumuzda 20 yıl içinde halatla çalışan asansörlerin yerine yeni nesil asansör sisteminin kullanılmaya başlamasıyla, alıştığımız mimariden farklı yeni bina modelleri ortaya çıkacağını söylediler” dedi. Asansörün şu anda 246 metrelik bir kulede test edildiğini belirten Şarlı, 2017 yılında ise satışlara başlanacağını duyurdu.

 

Yazar Hakkında:

. Twitter / Facebook üzerinden takip et.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir