Görülmesi Gereken 6 Tasarım ve Mimarlık Müzesi

İlham verici seyahatler için Milano, Londra ve Berlin’den Kanada’ya, sizin için derlediğimiz dünya çapındaki bu önemli tasarım ve mimarlık müzelerini gezi ajandanıza not edin.

Vitra Design Museum, Weil am Rhein

 

1989 yılında kurulan Vitra Design Museum, daha çok mobilya ve iç mekan tasarımı sergilerine odaklanmasına rağmen diğer disiplinlerden bazı çalışmaların yer aldığı sergilere de ev sahipliği yapıyor. Yılda iki geçici serginin gerçekleştirildiği, ilginç mimarisiyle dikkat çeken ana müze binasının tasarımı ünlü mimar Frank Gehry’ye ait.

 

vitra design museum

 

vitra campusVitra Design Museum’un kalıcı koleksiyonuna ev sahipliği yapan yeni Schaudepot binası ise İsviçreli mimarlık ofisi Herzog & de Meuron tarafından tasarlandı. Vitra Design Museum’un koleksiyonuna ait 100 ikon tasarıma online olarak buradan ulaşabilirsiniz.

Triennale Design Museum, Milano

 

triennale-milanoMilano’nun ilk tasarım müzesi Triennale Design Museum, yemyeşil bir park ile çevrili Palace of Art’ın içinde yer alıyor. Müze, şehir planlaması da dahil olmak üzere çağdaş İtalyan sanatını ve mimarisini yansıtan güncel sergilere ev sahipliği yapıyor.

 

Alvar Aalto Museo, Helsinki

 

aalto museo
Alvar Aalto Museo

 

studio aalto
Studio Aalto

 

Alvar Aalto Müzesi, Jyväskylä ve Helsinki olmak üzere iki şehirde birden hizmet veriyor. Mimarlık ve tasarım üzerine odaklanan Jyväskylä’deki müze, Aalto’nun hem yerel, hem de uluslararası bilgi merkezi konumunda. Alvar Aalto Akademisi ve Alvar Aalto Müzesi Mimarlık Mirası Departmanı ise Helsinki’deki Aalto Studio Binası’nda yer alıyor.

 

 

Het Nieuwe Instituut, Rotterdam

 

hetneueHet Nieuwe Instituut, 1 Ocak 2013’te Hollanda’nın en önemli 3 kültür kurumunun; Netherlands Architecture Institude, Premsela Netherlands Institude for Design and Fashion ve bir e-kültür bilgi enstitüsü olan Virtueel Platform’un aynı çatı altında bir araya gelmesiyle kurulmuş. Teknolojik, ekonomi, kültürel ve toplumsal değişimlerin radikal bir biçimde yaşandığı çağımızda Het Nieuwe Instituut, tasarım alanını kapsayan konuları tartışmaya açmayı amaçlıyor. Enstitünün etkinlikleri tasarım ve inovasyon prensipleri üzerinde temelleniyor.

 

 

Deutsches Architekturmuseum, Frankfurt 

 

DAM

 

DAMFritz Geldmacher tarafından 1912 yılında Neoklasik tarzda inşa edilen villanın renove edilerek bir mimarlık müzesine dönüştürülmesine 1979 yılında karar verilmiş.  Mimar Oswald Mathias Ungers tarafından “bina içinde bina” mantığında yeniden ele alınan yapının renovasyonu ise 1984 yılında tamamlanmış. DAM kendini işlevsel bir müze olarak tanımlamak yerine strüktürü okuyabilenler için ‘anlam yüklü’ bir yapı olarak ortaya koyuyor. Bu aynı zamanda Ungers’in dönüşümsel morfoloji teorisinin de bir yansıması. Müze, her yıl yurtdışından sadece sergileri izlemeye değil, binanın kendisini görmeye gelen birçok ziyaretçinin akınına uğruyor.

Designmuseum Danmark, Kopenhag

 

designmuseumdanmark

 

designmuseum2

Designmuseum Danmark endüstriyel tasarım ve uygulamalı sanatlar alanında Danimarka’nın ve hatta tüm İskandinavyanın en büyük tasarım müzelerinden biri. Müzenin koleksiyonları, arşivi ve kütüphanesi; araştırma ve tasarım tarihi çalışmaları için en kapsamlı bilgi kaynağı olarak gösteriliyor.

Kaynak

Yazar Hakkında:

. Twitter / Facebook üzerinden takip et.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir