Google Ofislerinin Başarısı

Google’la birlikte moda haline gelen ofiste kaydırak ya da ping pong masası kullanımı çalışma şartlarını kötü etkileyebiliyor.

Ofis Tasarımı Danışmanı Jeremy Myerson’a göre, Google’la birlikte moda haline gelen ofiste kaydırak ya da ping pong masası kullanımı çalışma şartlarını kötü etkileyebiliyor.

 


Google Tel Aviv Ofisi

 

Teknoloji devi tarafından yaratılan bu akımın, “iyi” ofis tasarımı mantığıyla örtüşmediğini dile getiren  Myerson, ofislerin birer oyun parkına dönüştürülmesi fikrinin çok da parlak olmadığını savunuyor. Ayrıca her kurumun Google gibi olmasına çalışmak da son derece anlamsız” diyor tasarım danışmanı ve ekliyor:  “Google ofislerini birer oyun alanına dönüştürerek çalışanlarını da bir anlamda çocuksulaştırmış oluyor. Bu belki Google için uygun olabilir ama diğer kurumlar markayı taklit etmeden önce iyi düşünmeliler.” Myerson her kuruluşun kendine özgü bir organizasyon kültürü olduğunu ve ofis tasarımının da bu kültürü yansıtacak biçimde oluşturulması gerektiğini vurguluyor.

 


Google Londra Ofisi

 

‘Oyuncaklı’ ofis temasının teknoloji devi Google’la yaygınlaştığı ve moda olduğu bir gerçek. Markanın Tel Aviv’deki merkez ofisinde hem yapma bir kumsala, hem de bir kaydırağa yer verilmiş. Londra ofislerinde ise çarpışan arabalardan tutun da sahil kabini şeklinde tasarlanmış toplantı odalarına kadar birçok ilginç fikre rastlamak mümkün. Tasarımcılar bu trendin her firma için uygun olmayabileceğinin altını çizerek oyun alanına dönüşen bu tarz  ortamların çalışanlar üzerinde negatif bir etki yaratabileceği konusunda uyarıda bulunuyorlar.

 


Google Londra Ofisi

 

Geçen ay Cape Town’da gerçekleşen Design Indaba konferansına konuşmacı olarak katılan İşveçli grafik tasarım stüdyosu Snask’tan Fredrik Öst de benzer görüşleri paylaşıyor ve Kaliforniya Google kampüsündeki ünlü kaydırakların çalışanlar tarafından hiç beğenilmediğini sözlerine ekliyor.  “Bu kaydıraklar kimsenin hoşuna gitmiyor çünkü kıyafetlerinize zarar veriyor” diyor ders vermek üzere kampüsü bir kez ziyaret eden Öst ve ekliyor: “İlk gün bir kez kayıyor, sonra da asla bir daha kaymak istemiyorsunuz. Eğer bir de kaydırakların bulunduğu bölüme yakın çalışıyorsanız turistlerin bağrışlarına maruz kalmanız da cabası.”
Kaynak

Yazar Hakkında:

. Twitter / Facebook üzerinden takip et.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir