Konteyner Yapı Ofis

Whitaker Studio’nun kurucusu James Whitaker, gemi koyteynerlerini kullanarak Almanya’nın Hechingen bölgesinde düşük maliyetli bir Konteyner Yapı çalışma alanı tasarladı.

2010 yılında James Whitaker, Alman bir reklam ajansı için Hechingen’in hemen dışındaki ormanlık arazi üzerine inşa edilecek, uygun maliyetli ve farklı bir ofis projesi üzerinde çalışmaya başlamıştı. Ancak reklam ajansı projeyi durdurma kararı aldı.

 

james whitaker1

 

james whitaker2

 

Projenin en başında Alman reklam ajansı, projenin maliyetini düşürmek ve küçük metrekareli bir alanda firmanın büyümesini sağlamak adına yapının tasarımında gemi konteynerlerinin kullanılmasını istedi. Whitaker bu veriler doğrultusunda, ofisin tasarımı için 11 adet gemi konteyneri kullanarak merkezden dışarı doğru açılan ışınsal bir form yarattı. Ofisin tasarım sürecinde kristalin büyümesinden ve Hechingen Şatosu’nun kulelerinden ilham alındı. Yukarıdaki yüzünü güneşe dönen konteynerler gökyüzüne doğru yükselirken aşağıdakiler ofisin kalbi olarak kabul edilen ortadaki çalışma alanına açılıyor.

 

james whitaker3

 

james whitaker16

 

2010 yılında mimar, çelik bir binanın yapımını henüz tamamlamış olan Berlin merkezli firma Gardiner & Theobald’la görüşmüş. Firma Whitaker’ı, gemi konteynerlerinin satın alınabileceği Rotterdam’daki firmaya ve Hamburg’daki en iyi metal üreticilerine yönlendirmiş. Üretim sonrasında metal modüller inşaat alanına nakledilmiş ve temelden yukarı doğru yükselen beton kolonlar üzerine oturtulmuş.

 

james whitaker8Fotoğraflar © Whitaker Studio izniyle

 

Yazar Hakkında:

. Twitter / Facebook üzerinden takip et.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir