Bambu Bisiklet; Bambike

Bambu insanların en çok işine yarayan bitkilerden birisidir. Bambu türleri Asya’da, Güney ve Kuzey Amerika’da ve Afrika’da bulunurlar. En büyük bambu türleri 80 cm kalınlığa ve 38 metre uzunluğa kadar varabilir. Filipinler’de üretilen Bambike bisikletleri, sosyo ekolojik girişimin en iyi örneklerinden.

Filipinlerin yağmur ormanlarında yetişen bambu kamışları adeta bisiklet iskeletine dönüştürülmek için yaratılmış. Çünkü buradaki tür, ülkeyi kasıp kavuran güçlü tayfunlara ve rüzgarlara direnip yaşamaya devam edecek kadar kuvvetli. Bambike marka bambu bisikletlerinin yaratıcısı 32 yaşındaki Connecticut doğumlu Bryan Benitez McClelland da projeyi geliştirirken bu özellikten yola çıkmış.

 

 

 

2010 yılında sadece 20 bin Euro’luk bir sermaye ile kurulan Bambike, tamamıyla sosyo ekolojik bir girişim. Böyle tanımlanmasının tek nedeni ürünün bambu, abaca lifi ve reçine gibi doğal malzemelerden üretilmesi değil, yapımında çalışan işçilerin aynı zamanda Gawad Kalinga’dan geliyor olması. Gawad Kalinga, çocuklara çeşitli burslar veren, haftalık beslenme programı sunan ve ilkokul öğretmenlerine sponsor olan Filipinli bir toplumsal kalkınma örgütü. Tüm bunların yanı sıra Bambike, bambu bitkisinin yeniden ağaçlandırılması (bambu ağacı 3 ila 5 yıl gibi kısa bir sürede büyüyebiliyor) için yatırım yapıyor. Bambunun diğer bitkilere oranla atmosfere daha fazla oksijen kazandırdığı ve daha fazla karbondioksit emilimi yaptığı herkes tarafından bilinen bir gerçek.

 

 

Bir Bambike bisikletinin fiyatı, tekerlekler de dahil olmak üzere 1.700 Dolar. Ancak iskeletinin çelik versiyonu kadar dayanıklı olduğu ve uzun yol bisikletlerinin EN 14781 standardını karşıladığı belirtiliyor.

 

 

2014 yılında tarihi şehir Manila’ya Bambike eko turlarını düzenlemeye başlayan McClelland bu yıl, bambu bisikletlerinin Amerika ve Avrupa’ya dağıtımını gerçekleştirecek bir pazarlama stratejisi üzerinde çalışıyor.

Kaynak

Yazar Hakkında:

. Twitter / Facebook üzerinden takip et.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir