Çocuk Oyun Alanları Nasıl Olmalı?

ÇOCUK OYUN ALANLARI İÇİN BAZI GÜVENLİK KURALLARI (EN 1176) Güvenlik Güvenlik mesafesi, özgür alan olacak olan oyun alanı malzemelerinden, geri tepmeyi absorbe eden yüzeyin yapılacağı yerdeki oyun alanı malzemelerine kadar olan mesafedir.

Oyun Alanı Ana Kuralları Açıklık: Çocukların kafalarının vücutlarına göre daha büyük olması nedeniyle, 9 ile 23 santimetreye kadar olan tüm açıklıklardan kaçınılacaktır. Çocuklar bedenlerini bir açıklıktan içeri itebilirler ancak bu açıklıkta başları sıkışabilir. Bu önlem bu sıkışmayı önlemek için alınmaktadır.Yuvarlak deliklerde, uygun ölçü 13 ile 23 cm. arasındadır. Koruyucu Yan koruyucuların yüksekliği, platform seviyesinden en az 60 cm. en çok ise 85 cm olacaktır. Ayakta durma noktasının yerden 100 cm. yukarıda olduğu durumlarda, yan koruyucular zorunludur. Düşme Yüzeyi Oyun alanlarındaki çocuk yaralanmalarının en sık karşılaşılan nedeni düşmeden kaynaklanan kazalardır. Bu nedenle bazı materyaller oyun alanının yeri için daha uygundur. Aşağıda belirtilen malzemeler belirtilen miktarlarda bu iş için uygundur. (Bu, maksimum 3 metreden yükseklikten düşmeler için geçerlidir.) Aşağıdaki malzemeler derinliğine yerleştirilmelidir:eğer gevşek malzeme kullanılıyorsa minimum 30+20 cm

kidwalkingonfencemay09

Düşme yüzeyi malzemesi örnekleri: Malzeme Doku miktarı (mm) Ağaç kabuğu 20-80 Talaş 5-30 Kum 0,2-2 Çakıl 2-8 Kafa yaralanması kriterine (HIC) uygun diğer malzemeler Güvenlik Bölgesi Güvenlik bölgesinin her yerinde, yukarıda belirtilen malzemelerle güvenli düşme bölgeleri oluşturulur. Oyun alanı kombinasyonları Güvenlik mesafesi düşme yüksekliği ile yakından ilişkilidir. Düşme yüksekliği, merdivenlerdeki, platformda ki ya da zemindeki çocuğu ağırlığının verildiği basma noktaları göz önünde bulundurularak hesaplanır. Yükseklik 0,6 m – güvenlik alanı = 1,5 m, ancak güvenlik yüzeyi gerekmez, Yükseklik > 0,6 m 1,5 – güvenlik alanı = 1,5 m, Yükseklik > 1,5 m – aşağıdaki formül geçerlidir: x = 2/3y + 0,5m x – güvenlik alanının minimum uzunluğu y – Yükseklik Salıncaklar Salıncağın her iki tarafına, salıncağın genişliğine uygun bir güvenlik alanı kurulur. Salıncak sistemleri için bu 3,5 metre genişlik ve 7,2 metre uzunluktur. Kaydıraklar Kaydırağın her iki yanına 1’er metrelik, bitiş noktasına ise 2 metrelik güvenlik alanları düzenlenir. Atlı Karınca: Atlıkarıncanın her iki yanına 200 cm.lik bir düşme alanı düzenlenir. Kurulum Oyun alanı birimlerinin doğru yerleştirildiğinden emin olmak için, yerleşimi doğru mesafelerde ayarlamak bir avantaj olacaktır. Daha büyük birimlerin kombinasyonunu yaparken, önce ortadaki birimden başlamalı sonra da yanlarına gelecek birimleri yerleştirmelidir. Direkler 60 cm.lik derinliklere yerleştirilmelidir. Yüzey 20/30 cm.lik talaş, çakıl ya da mıcır gibi gevşek malzemeden oluşuyorsa, 60 cm., yüzeydeki bu malzemelerin en alt noktasından itibaren hesaplanmalıdır. Direk çukurlarını mümkün olduğu kadar küçük açın ve mümkün olan her yerde direkleri kalıba alın. Özellikle, bir zemin üzerine kurulumu yapılamayan ve bu şekilde sabitlenemeyen direkleri kalıplamak gerekmektedir. Yüzey gevşek bir madde ile kaplıysa, tüm kalıp malzemeleri yerin 40 cm altında olmalıdır. 

ÇOCUK OYUN ALANI EKİPMANLARI

 Genel güvenlik gereksinimleri ve test metotları.

KAPSAM: Güvenlik gereksinimleri Çocuk Oyun Ekipmanları için genel güvenlik gereksinimleri ile özel birleştirme parçalarına ait özel güvenlik gereksinimleri olarak dağılmaktadır. EN 1176 standartları tamamen 0-3 yaş grubu çocukların ihtiyacı olan güvenlik önlemleri göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur.

YAPISAL BÜTÜNLÜK: Ekipmanlara göre kalıcı veya değişken bir şekilde en kötü şartlar uygulanarak ekipmanın yapısının fiziksel veya hesaplamaya dayalı olarak değerlendirilmesidir.

ompNeqE
Main-Beach-Laguna-Beach-Childrens-Playground-154

KÜPEŞTE, KORKULUK VE BARİYERLER:

Küpeşte: Sabit bir platform üzerinde olmalı ve yüksekliği 600 mm’den az, 850 mm’den fazla olmamalıdır. Korkuluk: Sadece 36 aylığa kadar olan çocukların kolaylıkla erişemiyeceği oyun alanından yüksekliği 2m’den az olan sabit platformlarda kullanılır. Sabit platform üzerinden yüksekliği 650 mm ila 850 mm arasında olmalıdır.

Bariyer: Platform yüksekliği oyun alanı yüzeyinden 600 mm’ye kadar olduğu zaman bariyere 36 aylığa kadar olan ve üzeri çocukların kolay ulaşabilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Platform yüksekliği oyun alanı yüzeyinden 2m ve üzeri ise 36 aylığa kadar olan çocukların bariyere kolay erişebilmeleri tehlike yaratabilir. Bariyerlerin minimum yüksekliği 700 mm olmak zorundadır. Bariyerlerin ortasında yatay veya yataya yakın çubuk olmaması gerekir. Böyle bir çubuk konulması bu çubukların çocuklar tarafından basamak olarak kullanılmasına neden olur.

photos_demandstudios_com_238_234_fotolia_1668799_XS
playground

HALKA VE TUTAMAÇ:

Tutamaçların kesit alanı çaplarının 16 mm ila 45 mm arasında olması gerekmektedir. Halkaların kesit alanı çaplarının 60 mm ‘den geniş olmaması gerekmektedir. Tırmanma ipi olarak kullanılacak ipin çapının 18 mm ila 45 mm arasında olması gerekmektedir. Salıncak ipi olarak kullanılacak ipin çapının 25 mm ila 45 mm arasında olması gerekmektedir.

stars_playground_imagined

TUZAKLARA KARŞI KORUMA: Tüm test çubukları Bölüm 1’deki çaplar kullanılarak yapılmıştır.

Baş ve Boyun: Oyun alanından veya sabit platformdan yüksekliği 600 mm’ye kadar olan açık kenarların düşük uçlarının kısa ve geniş test çubuklarının geçişine izin vermesi gerekmektedir. Her yaştan çocuğun kolaylıkla erişebileceği düşmeye neden olabilecek boşlukların baş parmak kuralına göre 89 mm ila 230 mm arasında olması gerekmektedir. Ekipman 36 aylığa kadar olan çocuklar tarafından kolay erişilemiyorsa boşluklar 110 mm, 120mm ila 230 mm arasında olabilir. Açık kenarlar aşağıya doğru eğimli ve 60 dereceden küçük açıya sahip parçalar ihtiva edemez. Tüm kısmi kenarlar ve V şeklindeki açıklıklarda 600 mm veya daha yüksek olmaları durumunda boyun tuzağına karşı özel bir şablon ve test prosedürü kullanılmalıdır.

Kaplama: Kaydırak, kaydırak kutuplanması ve çatılar için kaplama testi yapılır.

Kids in school playground

Kids in school playground

Bütün Vücut: Tünellerin çap genişliklerinin uzunlukları ve eğimleriyle orantılı olarak hesap edilmesi gerekmektedir. Parmak: Yer seviyesinden 1,2 m ve daha fazla yüksekliklerdeki delik ve boşluk kenarların 8 mm parmak çubuk ve 25 mm parmak çubuğun geçişine izin vermesi gerekmektedir.

BELGELENDİRME: Üretici ve satıcıların düzenli olarak oyun alanı ekipmanları güvenlik standartlarını takip etmeleri ve Avrupa ülkeleri tarafından kabul edilmiş standart uygunluk sertifikalarına haiz olmaları gerekmektedir.

BÖLGELER:

Minimum Boşluk: Minimum boşluk ekipmanın güvenli kullanımı için ihtiyaç duyulan boş alandır. Ekipman tarafından meydana getirilen serbest boşluk ve düşme boşluğunu kapsar.

Serbest Boşluk: Ekipmanın kullanıcı tarafından kullanımı esnasında içerisinde, üstünde ve etrafında oluşan boşluktur. Bu boşluğu bir silindir olarak tanımlarsak oturma ve sabit aktivitelerde silindirin yarıçapı 1 m olmalıdır ve asılma aktivitelerinde bu çap 500 mm olmalıdır. Silindir yüksekliği sabit aktivitelerde 1,8 m, oturma aktivitelerinde 1,5 m ve asılma aktivitelerinde bu değerlere vücut esnemesi olarak 300 mm ilave edilir.

Düşme Boşluğu: Ekipmanın herhangi bir parçası üzerinden kullanıcının düşmesiyle sırasında zarar görmemesi için ekipmanın içerisinde, üstünde ve etrafında olması gereken boş alandır. Geniş bir çarpma alanına gereksinim yoksa düşme boşluğu ekipmandan 1,5 m ilerideki noktaya kadar olan mesafedir.

Çarpma Alanı: Bu alanın EN 1177 standardına tamamıyla uygun çarpmayı absorbe eden oyun alanı yüzeyine sahip olması gerekir. 600 mm ve yukarısındaki tüm düşme yükseklikleri için oluşturulmuş grafiği, gereksinimleri ve gerekli özel ekipmanları aşağıda bulabilirsiniz.

stock-photo-childrens-playground-area-in-city-street-nobody-220629790

Note: EN 1177 standartlarına göre 600 mm’den daha düşük serbest düşme yüksekliklerinde çarpma alanları için daha zayıf bir materyal kullanılabilir. Fakat bu drumlarda kritik yüksekliği bulmaya yönelik yapılmış bir test bulunmamaktadır. Serbest Düşme Yüksekliği: İzin verilen maksimum serbest düşme yüksekliği 3 m’dir. Ekipmanları Ayırma: Düşme ve Serbest boşluklar hiçbir engel ihtiva edemez. Bazı durumlarda düşme boşluklarında üst üste binmeler olabilir. Ama kesinlikle birleşik serbest boşluklar ve düşme boşlukları üst üste bindirilemez çakıştırılamaz. Ekipmanın aktivitelerinden yararlanmak için katedilen yol ile serbest boşluklar asla kesişemez.

SALINCAKLAR

Salıncaklar için ilave özel güvenlik gereksinimleri ve test metodları:

YÜZEY MESAFESİ:

Salıncak bir rotasyonal aks ve bir oturaktan meydana gelmektedir. Salıncak oturağının yerden yüksekliğinin 350 mm olması gerekmektedir. Eğer oturak olarak araba lastiği kullanılıyorsa bu yükseklik 400 mm olmalıdır.

SALINCAK OTURAKLARININ ÇARPMA TESTİ:

Oturaklar standartlara göre test edildiği zaman ivmenin 50g’den daha büyük bir pik değer yapmaması gerekir ve ortalama yüzey basıncının 90 N/m ‘den düşük olması gerekir.

SALINCAK OTURAKLARI ARASINDAKİ MİNİMUM BOŞLUK:

Standartlara göre boşluk miktarı salıncak kiriş yüksekliği ile doğru orantılı olarak geğişmektedir.

SALINCAK EKİPMANI İÇİN DİNAMİK YÜKLEME TESTİ:

Süspansiyon sisteminin bileşenlerinde standartlara göre 100000 devinim sonrasında kırılmaya, deformasyona veya zarar görmeye ve bağlantı gevşekliklerine izin verilmez. YAPI: Bir salıncak setinde birden fazla salıncak oturağı kullanılacaksa salıncak bölmelere ayrılır ve her bölme en fazla 2 salıncak oturağı ihtiva edebilir. 36 aylığa kadar olan çocukların salıncak oturakları ile daha büyük yaşlardaki çocukların salıncak oturakları karışık konulamaz.

KAYDIRAKLAR

Kaydıraklar için ilave özel güvenlik gereksinimleri ve test metodları:

BAŞLANGIÇ BÖLÜMÜ:

Kullanıcının kaydıraktan kayma pozisyonu alabilmesi için her bir kaydıraktan önce minimum 350 mm’lik bir yatay başlangıç bölmesi olması gerekir. Bu kural her bir ilave kaydırak için ayrı ayrı aranır.

KAYDIRAK AÇISI:

Kaydırak bölümünün yatayla yapmış olduğu meyil açısı hiçbir noktada 60 dereceyi ve ortalamada 40 dereceyi geçemez.

KORKULUK: Serbest düşme mesafesi 1 m’den daha yüksek her bir kaydırak için ölçüleri belirlenmiş korkuluklar kullanılmalıdır.

ÇIKIŞ BÖLÜMÜ: İki çeşit çıkış bölmesine izin verilmektedir. Her iki çıkışta kaydırak bölmesinin uzunluğuna göre değişen yatay uzunluğa sahiptir.

n4HjTIc

KAYDIRAK YÜZEYİ:

Kaydırak yüzeyleri için değişik malzemeler kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları pürüzlü bir yüzeye sahip olduğu gibi bazıları da eklemeli birden fazla parçadan oluşur. Her iki tipte de kesici ve zarar verici yüzey yapısı söz konusudur. Tüm bu olumsuzluklara karşı tercih edilen yüzey yapısı yekpare ve pürüzsüz bir yüzeydir.

YUVARLAK SALINCAK

Yuvarlak Salıncaklar için ilave özel güvenlik gereksinimleri ve test metodları:

FRENLEYİCİ:

Yuvarlak Salıncak istasyonlarının maksimum salınım derecesi 45 derece olmalıdır. Ve salınımı frenleyici bir düzenek bulunmalıdır. Kullanıcı salınım için çaba harcamadığı zamanda salınım sönükleşerek durma gerçekleşmelidir.

OTURAK ÇARPMA TESTİ:

Bu test salıncak oturaklarına yapılan testle aynıdır. HIZ: Standartlara göre salınım hızı 7 m/s’yi geçmemelidir.

DÖNER PLATFORM

Döner Platform için ilave özel güvenlik gereksinimleri ve test metotları:

AKS: Döner platformun taşıyıcı aksının dikeyden sapma açısı 5 dereceden fazla olamaz.

PlayEquipComboPlastic_wb

ROTASYON HIZI: Döner platformun normal şartlarda maksimum 5 m/s hıza sahip olacak şekilde dizayn edilmesi gerekmektedir.

YÜZEY MESAFESİ: Eğer flanşlı bağlantı varsa zemin ile döner platform arasındaki dikey boşluk 6 mm’den fazla olmamalıdır. Platform altında flanş yoksa aks montaj uzunluğu 300 mm ila 400 mm arasında olacaktır. Zemin ila platform arasındaki mesafe 60 mm ila 110 mm arasında olabilir. BÖLÜM 6:ZIP ZIP Zıp Zıp için ilave özel güvenlik gereksinimleri ve test metodları:

HAREKET SINIRLANDIRICI: Bütün Zıpzıp ekipmanlarının hareketlerinin sınırlandırılması gerekmektedir. Aksi takdirde ekstrem durumlar olarak tabir edilen aniden durma ve aniden ters hareketler meydana gelebilir. İlaveten Zıpzıplarda minimum zemin yüksekliği 230 mm olmak zorundadır.

TUTACAKLAR: Zıpzıplarda her bir oturak için tutacak kullanmak gerekmektedir. Kullanılacak tutacakların çapları 16 mm ila 45 mm arasında olması gerekmektedir. Zıpzıplar küçük çocukların kolaylıkla erişebileceği yerlerde bulunuyorsa maksimum çap 30 mm alınmalıdır.

HAREKET LİMİTLERİ: Oturma ve durgun pozisyonda serbest düşme yüksekliği 1,5m’yi geçmemelidir. İleri geri eğilme açısı 20 dereceyi geçmemelidir. Serbest halde oturak yüksekliği maksimum 1 m’yi geçmemelidir.

UYGULAMA

Montaj klavuzu, denetleme, bakım ve uygulama:

DENETLEME:

Rutin Görsel Denetleme:

Oyun alanı ekipmanlarının hava şartlarından etkilenmesine ve fiziki özelliklerine bağlı olarak yapılan gözle muayenedir. Uygulamalı Denetleme: Ürünlerin kullanım altında ve stabil halde 1-3 ayda bir muayene edilmesidir. Yıllık Ana Denetleme: Ürün güvenlik ve bileşenlerinin testlerinin 12 ayı geçmeden yapılmasıdır.

Pre-School_Playground_1

BAKIM: Ekipmanın kullanıcı güvenliğini riske atacak şekilde zarar görmesi durumunda gecikmeksizin ekipmanın bakım ve onarımı yapılmalıdır. Bakım ve onarımın imkansız olduğu durumlarda ekipmanının kullanımdan kaldırılması gerekmektedir.

DOKÜMANTASYON: Ürün güvenliğinin takip edilmesi için ürünün üretim aşamasından montaja ve sonrasına ait dokümanlarının güvenlik yönetim birimi tarafından standartlara uygun bir şekilde kayıt altında tutulması gerekmektedir.

Yazar Hakkında:

. Twitter / Facebook üzerinden takip et.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir