Konutlarda Yangın Merdiveni Aranma Şartı

Konutlar 

(1) Bodrum katlar dâhil 4 katı geçmeyen konutlar ile, tek evler, ikiz evler ve sıra evler gibi konutlar ve tek bir kullanıma hizmet veren bir yapıda veya yapının ayrılmış bir bölümünde kaçışlar; kaçış mesafesi aranmaksızın normal merdivenlerle sağlanabilir. Bu merdivenlerde başka herhangi bir özellik aranmaz. 

(2) Birinci fıkrada belirtilenler dışındaki konutlarda, konut içindeki herhangi bir noktadan çıkış kapısına kadar olan uzaklığın 20 m’yi geçmemesi gerekir. İkiden çok ara kat bulunmayan apartman dairelerinde tek kapı bulunması hâlinde, bu kapı üst katta düzenlenemez. Üstteki katın döşeme alanı, bu kat için ayrı bir çıkış sağlanmadıkça 70 m2’yi aşamaz.

(3) Konut birimlerinden bütün çıkışların, kaçış merdivenlerine veya güvenli bir açık alana doğrudan erişim imkânı sağlayacak şekilde olması gerekir.

(4) Kaçış uzaklığı, apartman dairelerinin kapısından başlanarak ölçülür. Bir apartman dairesi için aynı kat düzeyinde iki kapı gerektiğinde, yalnızca tek doğrultuda kaçış veya tek bir kaçış merdiveni sağlanıyor ise, kaçış uzaklığı en uzaktaki kapıdan başlanarak ve iki ayrı doğrultuda kaçış imkânı sağlanabiliyor ise, kaçış uzaklığı her bir kapıdan başlanarak ölçülür.

(5) Kaçış mesafeleri uygun olmak şartıyla, sadece konut olarak kullanılan binalarda kaçış merdivenleri aşağıdaki şekilde düzenlenir:

a) Yapı yüksekliği 21.50 m’nin altındaki konutlarda korunumsuz normal merdiven kaçış yolu olarak kabul edilir ve ikinci çıkış aranmaz.

b) Yapı yüksekliği 21.50 m’den fazla ve 30.50 m’den az olan konutlarda, en az 2 merdiven düzenlenmesi, merdivenlerden en az birisinin korunumlu olması ve her daireden korunumlu merdivene ulaşılması gerekir.

c) Yapı yüksekliği 30.50 m’den fazla ve 51.50 m’den az olan konutlarda, birbirlerine alternatif, her ikisi de korunumlu ve en az birinde yangın güvenlik holü düzenlenmiş veya basınçlandırma uygulanmış 2 kaçış merdiveni yapılması mecburidir.

ç) Yapı yüksekliği 51.50 m’den yüksek olan konutlarda, birbirlerine alternatif ve yangın güvenlik holü olan ve basınçlandırılan en az 2 adet kaçış merdiveni yapılması şarttır.

(6) Konut yapılarının, farklı amaçla kullanılan bodrum katlarında ortak merdivenlerin ve kaçış merdivenlerinin önüne yangın güvenlik hacmi düzenlenmesi gerekir.

Yazar Hakkında:

. Twitter / Facebook üzerinden takip et.

35 comments on “Konutlarda Yangın Merdiveni Aranma Şartı

 1. sayın osman bey bir konuda yardımınızı rica ediyorum.oturduğum bina 5 kat ve zemin kattan oluşmakta.Binanın yangın merdiveni ise binanın içinde 4 tarafı betonla kapalı sadece katlarda çıkış kapısı var dışarıylada hiç bir bağlantısı yok.Yani 5. kattan 1. kata kadar iniyor ve 1. katta son buluyor .buradan ise yürüyerek zemine inmek ve zemindende 15 metre yürüyerek dışarı çıkılabiliyor.birde mevdivenlerin dışarıdan ışık alması gerekmiyormu.sizce yangın merdiveninin bina içinde olması yangın yönetmeliğine uygunmudur.eğer değilse bu binaya yangın raporu verenler hakkında suç duyurusunda bulunabilirmiyiz.yardımcı olmanız dileğiyle.
  cengiz uzun

 2. Bina dört katlı özel dershane yagınçıkış kapılarınıçamdanverilmş yangın çıkışkapılarınıneşiksizolarak kapıolmasınsistedim doğrumudur

 3. Yapı yüksekliği 21.5 mt.den yüksek yapılarda ikinci bir merdiven şartı var.Sorum şu:Yapı yüksekliğinden kasıt nedir?
  Bodrum katlar bu yüksekliğe dahil midir?Acil cevaplarsanız seviniriz.Teşekkürler.

  • Sayın Ahmet Reyhanoğlu

   Yapı yüksekliği temel üst kotundan saçak üst kotu arasındaki mesafedir.Saygılarımla..

   • Kamu binalarında bina yüksekliği 18 metre, yapı yüksekliği 20 metre yangın merdivenine gerek varmı?

 4. sayın osman bey; düzce metek köyde yapılan toki konutlarında binamız zemin+3 kat ve bodrumla beraber neredeyse 5 kat oluyor.Burada saadece apartmanın merdiveni var,yangın merdiveni yok.Ara katlarda bir yangın çıkması durumunda ve merdivenin kullanılıamıyacağı bir durumda insanlar nasıl çıkış sağlıyabilecekler?
  Bu durumda tokinin yaptığı binada yangın merdiveni gerekli değil mi?

  • Sayın Mehmet
   Bodrum kat dahil h:21.50 mt. yüksekliği geçmiyorsa yangın merdivenine ihtiyaç yoktur.Saygılarımla..

   • Osman Bey, selamlar. Bodrum kattan kasıt iskan edilmiş bodrum kat mıdır, sığınaklar sayılır mı? Örn. h=15.50 olan imara göre kot 2 izni verilmişse ve bina kot 2 +zemin+3 normal + 1 dubleks kat ise yangın merdiveni şart mıdır?

    • SN.NACİ ELMALI

     Bodrum katların iskanlı olup, olmadığı önemli değil.En düşük Bodrum kat taban döşemesinden itibaren (temel üstü) katlar yüksekliği 21.50mt. yi geçerse(saçak üst kotu) yangın merdiveni gerekir.Saygılarımla..

 5. merhaba
  benimde bir sorum olacak lütfen yanıtlayabilir misiniz.
  8 kat ve her katta 4 daire olan bir projem var.
  normal katlarda güvenlik holü(min ölçüleri nedir acaba)olan bir yangın merdivenimiz var fakat zemin katta bina giriş holüne bağlanıyor.sorum şu yangın merdiveni çıkışı giriş holüne açılabilir mi? yoksa güvenli bir holle direk dışarımı açılmalı?

  değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.

  • Sayın Burhan İnam
   Yangın güvenlik hollerinin taban alanı, 3 m²’den az, 6 m2’den fazla ve kaçış yönündeki boyutu ise 1.8 m’den az olamaz. Acil durum asansörü önünde yapılacak yangın güvenlik holü alanı, 6 m2’den az, 10 m2’den çok ve herhangi bir boyutu 2 m’den daha az olamaz. Kaçış uzaklığı, apartman dairelerinin kapısından başlanarak ölçülür. Bir apartman dairesi için aynı kat düzeyinde iki kapı gerektiğinde, yalnızca tek doğrultuda kaçış veya tek bir kaçış merdiveni sağlanıyor ise, kaçış uzaklığı en uzaktaki kapıdan başlanarak ve iki ayrı doğrultuda kaçış imkânı sağlanabiliyor ise, kaçış uzaklığı her bir kapıdan başlanarak ölçülür.Konut içindeki herhangi bir noktadan çıkış kapısına kadar olan uzaklığın 20 m’yi geçmemesi gerekir. yangın merdiveni çıkışı yangın güvenlik holü yapılmak ve çıkış kapısına kadar olan uzaklığın 20 m’yi geçmemesi gerekir. Bu durumda giriş holüne açılabilir .Selamlar..

 6. osman bey size ulaşmaya çalışıyorum telefonunuza veya adresinize ulaşamadım lütfen yardımcı ulurmusunuz

 7. Osman bey4708 saayılı yapı denetim hakkındaki kanuna göre ruhsat alan inşaatlarda gürültü ve ses izolasyonu yapılması zorunluluğu varmıdır? şayet var ise bu sınır kaç desibeldir?

  • Sayın Ali DAVUT

   Konut Alanları Desibel
   Yatak odaları (şehir içinde) 40 Gece süresince
   Yatak odaları (şehir dışında) 35 Gece süresince
   Oturma odaları (şehir içinde) 55 Gündüz-akşam süresince
   Oturma odaları (şehir dışı) 40 Gündüz-akşam süresince
   Oturma odaları (şehir kenarı) 45 Gündüz-akşam süresince
   Servis bölümleri (mutfak)
   (şehir içi, dışı ve şehir kenarı) 60 Faaliyet süresince

   Binalarda Ses ve gürültü yalıtımı yapılmakta ayrıca enerji yalıtımıda 2011 yılı itibarıyla başlanmıştır.Binanın bulunduğu yer ve kullanımı vede çevresel etkiler desibeli etkilemektedir.Selamlar

 8. Bohçalama yöntemi uygulanan temel izolasyonlarında yapının zemine uyguladığı basınç ( 0,10- 0,20, 0,30 )m Pa nasıl belirlenir? e_posta başvuru no: 1657

 9. Osman Bey 4708 sayılı yapı denetim yönetmeliğine göre sobalı ısıtma tasarlanan bir binaya projeden farklı olarak kalorifer tesisatı monte edilirse binanın yapı kullanım iznini alma aşamasında sorun yaşanırmı.
  Değerli bilgileriniz için teşekkürler.

 10. Osman bey yukarıda yapı yüksekliği olarak temel üst kotu ile saçak arası olarak belirtmişsiniz. fakat yangın yönetmeliğinde çatı arası piyesleride kapsadığını belirtiyo. Yani yapı yüksekliği temel üst kotu ile çatının mahyası mı? yoksa saçak kotu mu? olduğunu kanunun hangi maddesine göre olduğunu belirtirseniz sevinirim

 11. biz dairemizi 2011 yılında bina inşaattan yeni çıkmış olarak satın aldık. bina projesinin onaylanması 1999 muş ama yapımına başlanması 2009 veya 2010 olması gerekiyor.bina zemin hariç 9 kat 20 daireden oluşuyor.
  1. binada yangın merdiveni olması gerekir mi?
  2. bina proje ruhsatı tarihi 1999 da alındı diye örneğin bu sene başlanan inşaatlarda bu zorunluluk kalkıyor mu?

  cevap verirseniz sevinirim.

  • Sayın Ahmet Atar

   Ruhsat tarihinden itibaren iki yıl içinde yapımına başlanmayan veya başlanıp da başlama müddetiyle birlikte beş yıl içinde bitirilemeyen ve süresi içinde ilgili idareye başvurarak ruhsat yenilemesi yapalmayan yapılar ,ruhsatsız yapı olarak değerlendirilir,bu durumda yeniden ruhsat alınması mecburidir.Ancak sizin ruhsat tarihi ile inşaata başlama tarihleri arasında farklılıklar var anlaşılamadı..
   Yapı yüksekliği temel üst kotundan itibaren saçak üst kotuna kadar 21.50 m nin altındaki konutlarda korunumsuz normal merdiven kaçış yolu olarak kabul edilir ve ikinci çıkış aranmaz.Ancak yapı yüksekliği 21.50 m den fazla ve 30.50 m den az olan konutlarda en az iki yangın merdiveni düzenlenmesi merdivenlerden en az birisinin korunumlu olması ve her daireden 2 merdivene de ulaşılması gerekir bugünkü yönetmelikte saygılarımla.

 12. Osman Bey merhaba,
  Yangın yönetmeliğinde Madde 42’de Dış Kaçış merdiveni ile ilgiili olarak; “Bina yüksekliği 21.50 m’den fazla olan binalarda, bina dışında açık merdivenlere izin verilmez.” denmektedir.
  Konutlar;
  Madde 48 b)bendinde ise; “Yapı yüksekliği 21.50 m’den fazla ve 30.50 m’den az olan konutlarda, en az 2 merdiven düzenlenmesi,
  merdivenlerden en az birisinin korunumlu olması ve her daireden korunumlu merdivene ulaşılması gerekir.” denmektedir.

  bu iki madde kıyaslanınca Konutlarda yapı yüksekliği 21.50 m’den büyük ve 30.50 m’den az olan yerlerde dış kaçış merdiveni yapılabilir mi? Madde 48’e göre korunumlu olmasına gerek yok Madde 42’ye göre olmalı.

  Bu iki maddeyi yorumlamada yardımcı olur musunuz?
  Saygılarımla

 13. yaptığım inşaatta yangın merdiveninde projede pencere yok dört tarafı kapalı yanlız kapı var.pencere koyabilirmiyim.itfayenin şartları nasıl?

  • Sayın Musa Kahraman
   Mimari projenizde olmayan bir pencereyi açamazsınız.Merdiven kovasında merdiven kulesinde merdiven alanının yüzde 10 nu kadar yangın duman menfezi açılabilir.Ancak Belediyece onaylı mimari projede gösterilerek İtfaiye müdürlüğünce onaylanması halinde uygunsa pencere ve menfez açılabilir.Saygılarımla.

 14. Osman Bey,Katlardaki yangın merdiveni kapıları,yangın merdivenine doğrumu açılır,asansör holüne doğrumu açılır?

  • Sayın Ahmet Uğurlu
   Katlardaki yangın merdiveni kapıları,yangın merdivenine doğru yani kaçış yönüne açılır.saygılarımla.

 15. Merhabalar osman bey… 7 katlı konut amaçlı bir bina yaptım….. son katta etrafı çevrili içi boş bi alanım var burasını müştemilat olarak gösterdiğimde belediyemiz yangın merdiveni istemiyor… konut olarak gösterdiğimde ise belediye yangın merdiveni istemektedir… burasını depo gösterir isem yangın merdivenine gerek var mı….kaynak göstererek yardımcı olursanız sevinirim….. yangın merdiveni yapmadan buranın depo olarak tapusunu almak istiyorum….

  • SN ARC MİM

   Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmeliğe göre konut binalarında bodrum katlar dahil temel üst kotundan saçak üstüne kadar 7 katı geçmeyen veya 21.50 mt.yi geçmeyen konut binalarında yangın merdiveni gerekmez.Sizin bahsettiğiniz katı depo olarak kullanmak istediğinizi söylüyorsunuz ve tapusu olsun diyorsunuz.Bir yerin tapusu varsa buranın bir bağımsız numarası olacaktır.Ne olursa olsun kattan sayılır.Buna rağmen yukarıdaki şartları sağlar ve depo göstereceğiniz kat bu yükseklik içinde ise yangın merdiveni aranmaz Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmeliğe göre,Saygılarımla..

 16. Satın almayı düşündüğüm dairenin içinden yangın merdivenine direk çıkış yok. daire kapısından çıkınca apartmanın ortak kullanım alanından yangın merdivenine ulaşılıyor. iskan alınma aşamasında sorun oluşturur mu?

 17. OSMAN BEY MERHABA, YANGIN GÜVENLİK HOLÜ APARTMANLARDA KAÇ METRE YÜKSEKLİKTEN SONRA ŞARTTIR ?
  TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Sn.MELTEM ÇÖMLEKÇİLER

   Yangın güvenlik holü apartman bodrum katlarında ana merdivenden ortak alanlara çıkışlarda yapılır.Otopark ,sığınak gibi.Alanı 3.0 m2-6.0 m2 arasındadır.Ayrıca gerekli yangın merdiveni önünde de yapılır.Sayglarımla.

 18. OSMAN BEY MERHABA, 9 KATLI BİR BİNANIN 9. KATINI ALDIM ŞAHISTAN ALDIM.BİNA %80 ALINMIŞ SİĞORTA EKSİĞİ VAR DEDİLER SİĞORTA EKSİĞİNİ TAMAMLAYIP YATIRDIM.BELEDİYE YE OTURUM İÇİN MÜRACAT ETTİM GELEN GÖREVLİ YANGIN MERDİVENİ OLMADIĞINDAN BAHİSLE OTURUM RUHSATINI VERMEYECEKLERİNİ SÖYLEDİLER ANCAK 26 DAİRELİK BİNADA OTURUM RUHSATINI ALAN EN AZ 10 DAİRE VAR BEN KENDİELERİNE DURUMU İLETTİĞİMDE BUNDAN SONRA VERMEYECEKLERİNİ MÜTAHİTİN YANGIN MERDİVENİNİ YAPTIRMASI HALİNDE ONAYLAYACAKLARINI SÖYLEDİLER BENDE KENDİLERİNE BENİM VE APARTMANIN MENFAATİNE OLAN YANGIN MERDİVENİNİN ELBETTE OLMASI GEREKTİĞİNİ ANCAK MADEM ÖYLE DİĞERLERİNE NEDEN VERDİKLERİ SORUSUNU YÖNELTTİM BU DURUMDA NE YAPMAMI TAVSİYE EDERSİNİZ MAHKEMEYE VERİP DİĞERLERİNİ EMSAL GÖSTEREBİLİRMİYİM TEŞEKKÜR EDERİM.

 19. merhabalar osman bey şu an 2 daireli 8 katlı bir konut projesinde yüksekliğim 21.50 de nfala dolayısıyla kapalı bir yangın merdiveni yapmam gerekiyor ama çok dar bir alanım var dolayısıyla kapalı olarak yapacağım yangın merdivenini 12.50m olan arka bahçeye mesafesi içinde yapılabilirmiş acaba bunu kaç metreyi geçmemek kaydesi ile yapabilrim yani arka bahçeye nekadar taşabilirim sadece yangın merdiveni için onu mevzuatlarda bulamadım yardımcı olursanız saygılar

 20. Osman bey iyi günler,

  İzmir Sasalı’da 88 adet 1+1dairelik bir projemiz var… Tek blok halinde tasarlanmasını planladığımız bu bina 4 kattan oluşmakta olup her katta 22 daire bulunuyor… Acaba bu binada yangın merdiveni şart mı?

 21. Merhabalar Osman Bey,
  kat yükseklği 51.50 yi geçen binalarda yangın merdiveni genişliği ve kova genişliği ne olmalıdır?
  Teşekkürler…

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir