2008 Pekin Olimpiyatları Mucize Yapılar

Çin’de yapılacak olan 2008 yılı olimpiyatları aynı zamanda mimarlık camiası için de önemli bir gündem oldu. Çin, Olimpiyat Oyunları’nın yapılacağı bölgeler başta olmak üzere, sıradışı bir mimari hareketlilik içinde. Yakında dünyanın en büyük havaalanına, ilk tümüyle sürdürülebilir kentine, kısa bir süreliğine bile olsa en yüksek yapısına ve daha pek çok "en"ine sahip olacak. "En"ler mimarlıkta pek önemli olmasa da, Çin’in dışa dönük yüzü için bu devirde vazgeçilmez görünüyor. 

Bu hareketlilik, ülke ekonomisinin son dönemlerdeki hızıyla bağlantılı, hatta bu hızı bizzat yansıtma işlevini üstlenmiş durumda. İnşaat sektöründe ise yıllık ortalama %7’lik bir büyüme gözleniyor. Dünyanın bu en kalabalık ülkesi, dev bir inşaat şantiyesine benzetilse yeridir. Öte yandan bu süratin içinde mimari titizlik ciddi bir şekilde sorgulanabilir bir duruma gelmiş vaziyette. Ancak yine de kimi tekil örnekler mimarlık camisının son dönemki gözdeleri oluverdi.

Pekin ve Şangay bu yapım patlamasından en fazla nasibini alan kentler olmakla birlikte, etkinin buralarla sınırlı olduğu düşünülmemeli. Yine de gezegenin dört bir yanından gelen mimarların bu kentlerde buluştuğu söylenebilir. Hollanda’dan Rem Koolhaas, İsviçre’den Herzog&de Meuron, İngiltere’den Foster&Partners çarpıcı yapıların mimarlarından bir kaçı.

Son yıllarda, büyük bütçeli projelerin pek çoğunun Çin’de gerçekleştirilmiş olması bir tesadüf değil. Yeni bir imaj çizmenin yanı sıra mimarlık, ülkenin "reklam"ının yapılmasında da önemli bir rol oynuyor. Ancak bu durumun yenilikçi mimarlığın önünü açtığı da eklenmeli. Kentsel bütünlük içinde nereye oturdukları ciddi biçimde sorgulanabilecek olan bu hareketliliğin ürünleri, teker teker değerlendirildiklerinde oldukça ilginç mimari buluşları da içeriyor.

 Büyük Ulusal Tiyatro, Pekin.
Paul Andreu ve ADP.

 

 

Casino of Macau, China 

pekin olimpiyat stadyumu

 

 

 

pekin olimpiyat stadyumu

Gökyüzüne uzanan eğilmiş demir ve kablolar ile kocaman delikler ve gün ışığı ile yarı geçirgen hale gelen gelişigüzel biçimler.

Pekin’in yeni Olimpiyat Stadı karmakarışık formların biraradalığında tasarlanmış bir süperstürüktürden oluşuyor. Biraz uzaklaştığınızda anlaşılmaz formlar bir araya gelmeye başlıyorlar ve işte karşınızda 100,000 kişilik stadyum; “Kuş Yuvası”.

birdsnest mantigi ile yola cikarilmis stadyum fakat olcek geregi cok ufak ama sonuclari cok pahaliya patlayan bir hata yapilarak, stadyumu olusturan her celik eleman inanilmaz derecede extra buyuk uretilmistir. tasarim sureci meshur catia adli parametric software ile bir gunde tamamlanmistir, hemen yaninda duran yakisikli watercube ise generative components adli parametric software ile tasarlanmistir. watercube, bu yapinin tam tersine gerek butce gerek structural efficiency adina daha basarilidir. arup tarafindan yazilan extra bir genetic algorithm ile toplamda 12.000 farkli baglanti detay elemani ihtiyac duyan bu yapi,4 farkli baglanti detayina indirgenmistir.ortalama 70 bin metre karelik structure kolonsoz self-support ozelligi ile ayakta durmaktadir.

Yeni Çin’in Son On Harikası

Pekin Uluslararası Havaalanı,

The Commune, Pekin.
12 önde gelen Asyalı mimarın ortak projesi.

Şangay/Yangshan Adası.
China Zhongtie Major Bridge Engineering Group, Shanghai # 2 Engineering Co., Shanghai Urban Construction Group.

Dongtan Eco City, Dongtan
Masterplan: Arup, for the Shanghai Industrial Investment Corp.

Olimpik Stadyum, Pekin.
Herzog & de Meuron. 

Linked Hybrid, Pekin
Steven Holl Architects; Li Hu, proje mimarı.

Büyük Ulusal Tiyatro, Pekin.
Paul Andreu ve ADP.

Central Chinese Television CCTV, Pekin.
OMA/Ole Scheeren ve Rem Koolhaas.

World Financial Center,Şangay.
Kohn Pederson Fox Architects.

National Swimming Center, Pekin.
PTW ve Ove Arup.

Kaynak: yapi.com.tr

 

 

Yazar Hakkında:

. Twitter / Facebook üzerinden takip et.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir