Basketbol Standartları

BASKETBOL;
Oyun sahası, dikdörtgen şekilde, engelsiz sert bir satıh olup, sınır çizgilerinin iç kenarlarından ölçüldüğünde 26 metre uzunluğunda ve 14 metre genişliğinde olacaktır. Birbirleriyle orantılı olmak şartıyla, uzunlukta 2 metre, genişlikte 1 metre fazlalık veya eksikliğe müsaade edilir. Tavan yüksekliği en az 7 metre olmalıdır. Oyun sahası yüzeyi bir düzende ve yeter derecede aydınlatılmalıdır. Işıklar, sayı için atış yapan oyuncunun görüşüne mani olmayacak şekilde yerleştirilmelidir. 

Oyun sahası, her noktası herhangi bir engelden en az 1 metre mesafede bulunan, kolayca görülebilecek çizgilerle sınırlandırılacaktır. Sahanın uzunluğuna olan çizgileri yan çizgiler, genişliğine olanları ise dip çizgiler diye isimlendirilir. Bu çizgiler ile seyirciler arasındaki mesafe en az 2 metre olmalıdır. Söz konusu çizgiler, iyice görülecek şekilde 5 cm genişliğinde çizilmelidir.

Çarptırma levhalarından her biri, 3 cm kalınlığında sert bir tahtadan veya elverişli şeffaf bir maddeden yapılacak 1.80 metre genişliğinde, 1.20 metre yüksekliğinde olacaktır. Ön yüzey düz olacak, şeffaf olmadığı takdirde, beyaza boyanacaktır.
Sepetler, çember ve ağlardan meydana gelirler. Çemberler iç çapı 45 cm olan içi dolu demirler olarak imal edilir. Ağlar, top içlerinden geçerken onu bir an durduracak şekilde çemberlere takılmış beyaz sicimden imal edilirler.

Top, küre şeklinde olmalı, meşin sentetik madde veya lastik bir kılıf ile kaplanmış lastik bir balondan imal edilmeli, çevresi en az 75 cm en çok 78 cm olmalı, ağırlığı 600 gr dan az 650 gr dan fazla olmamalı, 1.80 metre yükseklikten sağlam bir tahta zemine bırakıldığında en üst noktası en az 1.20 metre, en çok 1.40 metre yüksekliğe zıplayabilecek şekilde basınçlı hava ile şişirilmiş olmalıdır.

Kaynak: mimar.cc

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir