Sağlık Koruma bandı ne demek?


Warning: Illegal string offset 'single_featured_image' in /home/midc/public_html/osman/wp-content/themes/confidence/content-single.php on line 69

Birinci sınıf gayri sıhhi müesseseleri inceleme kurulu; illerde Sağlık müdürü veya uygun görecegi Sağlık müdür yardimcisinin baskanliginda, gida ve çevre kontrol sube müdürü, Sağlık ocagi tabibi, iki çevre sagligi teknisyeni, sanayi ve ticaret il müdürlügü temsilcisi, çevre müdürlügü temsilcisi, ilgili imar müdürlügü temsilcisi, tesisin ve yerinin özelliklerine göre gerektiginde valilikçe uygun görülecek üniversitelerin ve/veya sanayi odasinin temsilcileri ve konusunda bilirkisi olacak bilim adamlarindan, ayrica gida maddeleri üreten isyerlerinde tarim müdürlügü temsilcisi ilavesi ile,
Ikinci ve üçüncü sınıf gayri sıhhi müesseseleri inceleme kurulu; müesseselerin kuruldugu yerin bagli oldugu Sağlık ocagi tabibinin baskanliginda, en az iki çevre sagligi teknisyeni, çevre sagligi teknisyeni yok ise Sağlık memuru veya halk sagligi hemsiresinden tesekkül eder. 
Kurulacak tesisin veya kurulacagi yerin özelligine göre ilgili diğer kuruluslardan gerektiginde teknik elemanlar kurullarda görevlendirilir.

Sanayi bölgelerinin ve sanayi bölgelerinin disinda kurulacak birinci ve ikinci sınıf gayri sıhhi müesseselerin etrafinda Sağlık koruma bandi konulmasi mecburidir. Bu alanda yapilasmaya izin verilmez; ancak uygun zirai faaliyetler yapilabilir.
Sanayi bölgesi içindeki tesisler ile üçüncü sınıf gayri sıhhi müesseselerin etrafinda, müessesenin faaliyetleri gerektirdigi takdirde Sağlık koruma bandi olusturulmasina karar verilir.

Sağlık koruma bandi, Kurulca, tesislerin çevre ve toplum sagligina yapacagi zararli etkileri, kirletici unsurlari esas alinarak belirlenir. Sanayi bölgeleri etrafindaki Sağlık koruma bandi,sanayi bölgesi sınırı esas alinarak tesbit edilir. ÇED raporu düzenlenmesi gereken tesislerde bu rapordaki mesafeler dikkate alinir.
Birinci sınıf gayri sıhhi müesseselerde Kurulca belirlenen sagik koruma bandi mesafesi sagik müdürünün teklifi ile Valilikçe onaylanir. Bakanlikça tasdik edilir ve kesinlesir.
Kesinlesen sagik koruma bandi belediye sinirlari içinde mahallin belediyesince, belediye sinirlari disinda bayindirlik ve iskan müdürlügünce korunur.

Kaynak:alomaliye.com


Warning: Illegal string offset 'author_box' in /home/midc/public_html/osman/wp-content/themes/confidence/content-single.php on line 93

One comment on “Sağlık Koruma bandı ne demek?

  1. Sağlık koruma bandı ile ilgili yukarıda verilen bilgilerin yürürlükte olan mevzuatlar kapsamında güncellenmesi gerekmektedir. Verilen bilgiler eski mevzuatlarda geçen bilgilerdir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir