Ekoev Rüzgar Enerjisi

Temiz Enerji Kaynakları ve Yararları Dünyada enerji ihtiyacı her yıl yaklaşık %4-5 oranında artarken, bu ihtiyacı karşılayan fosil yakıt rezervi ise çok daha hızlı bir şekilde azalıyor. En iyimser tahminler önümüzdeki 50 yıl içinde petrol, kömür ve doğalgaz rezervlerinin büyük ölçüde tükeneceğini gösteriyor. Ayrıca fosil yakıtların kullanımı dünya ortalama sıcaklığını son bin yılın en yüksek değerlerine ulaştırdı, yoğun hava kirliliğinin yanı sıra milyarlarca dolara zarara yol açan sel/fırtına gibi doğal felaketlerin gözle görülür şekilde artmasına neden oldu. Bu gibi nedenlerle fosil yakıt rezervlerinin bitmesi beklenmeden temiz enerji kaynaklarına yönelinmesi gerekmekte. 

Bu durumda kendini sınırsız tekrarlayan yenilenebilir ve hammadde bağımlısı olmayan güneş, rüzgar, su ve biyokütle gibi enerji kaynakları çok kısa bir süre içinde önem kazanacak. Dünyanın birçok ülkesinde yeni enerji üretim yatırımları artık temiz enerji odaklı oluyor.

Rüzgar Enerjisi
Yüzyıllardır insanoğlunun hizmetinde olan rüzgar enerjisi, modern rüzgar türbinleri ile elektriğe çeviriliyor.

Rüzgar türbinleri elektrik hattından uzak yerlerde su seçmek, telekomünikasyon sistemlerinin elektriğini sağlamak veya konutların elektrik üretimini karşılamak amaçlı kullanılabilir. Bu sistemlere güneş panelleri de eklenerek tüm yıl boyunca verimli çalışacak hibrid sistemler kurulur. Rüzgar türbinleri birarada bir rüzgar tarlası oluştururlar, günümüzde dünyada birçok elektrik üretim şirketi müşterilerine rüzgar enerjisi ile üretilmiş elektriği sunuyor.

Rüzgar enerjisi kısa vadede Türkiye için en çok ümit vaat eden temiz enerji kaynağıdır. Günlük bir evin ortalama elektrik tüketiminin 10kWh/gün olduğu göz önünde bulundurulursa, Türkiye’nin ilk etapta kolaylıkla işletmeye alınabilir rüzgar potansiyeli 5000 MW civarında olup, bu kurulu güç günde ortalama 35.000MWh/gün elektrik üreterek, yaklaşık 3,5 milyon evin veya Türkiye nüfusunun dörtte birine yakın 14 milyon kişinin elektrik ihtiyacını sağlar.

Fotovoltaik Enerji (Güneş elektriği – Güneş panelleri)
Dünya üzerine her dakika düşen güneş enerjisi tüm dünyanın yıllık tüketiminden daha fazladır ancak bu sınırsız enerjinin verimli kullanılması yönünde insanoğlunun katettiği mesafe henüz çok küçüktür. 

Rüzgar enerjisinde olduğu gibi güneş enerjisinde de üretim ancak güneşin olduğu gündüz boyunca yapıldığı için güneş veya rüzgar sistemlerini kısa vadede dizel veya doğal gaz ile takviye etmek en verimli hibrid enerji sistemlerini oluşturur. Rüzgar ve güneşin birlikte kullanılması da çok akıllıca bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Fotovoltaik- Güneş Enerjisi yenilenebilir enerji kaynakları arasında çatı kaplama malzemesi, cephe kaplama malzemesi, inşaat malzemesi gibi çok farklı şekillerde şehir yaşamına ve teknolojisine çok rahat adapte edilebilecek tek temiz enerji tipidir.

Türkiye’de Temiz Enerji Kaynakları ve Yararları Kendi üretimi, tüm enerji ihtiyacının ancak %48’ini sağlayabilen Türkiye’nin temel enerji kaynakları petrol, linyit, kömür, doğal gaz, jeotermal, odun ve hidrolik enerjidir. Hem güneş bakımından hem de rüzgar bakımından oldukça zengin olan ve bu zenginliği boşa harcama lüksüne sahip olmayan Türkiye için tükenmeyen bir kaynak olan rüzgar ve güneş önümüzdeki yılların temel enerji ve elektrik kaynağı olmaya adaydır.

Temiz enerji kaynaklarını kullanmanın diğer avantajları ise herhangi bir enerji hammaddesinden tam bağımsızlık, doğal afetlere karşı güvenlik, enerji kaynağının çeşitlendirilmesi ve merkezi enerji üretiminden kurtulmak olarak sıralandırılabilir.

Alternatif enerji kaynaklarının yaygın kullanımı ile daha değişik bir dünya görüşü günlük yaşamımıza hakim olacaktır. Sınırsız ve sorumsuzca enerji tüketiminin yerini bilinçli, çevreye saygılı ve ihtiyacı karşılamaya yönelik enerji kullanımı alacaktır. 

Foreenerji bu felsefe ile Türkiye’de Turkcell İkizadalar Baz istasyonu (Dünyanın en büyük temiz enerjili verici sistemi), Turkcell Finike Minilink istasyonu, Turkcell Alanya/Turbelinas Minilink istasyonu, Türk Telekom farklı ölçekte verici sistemleri, Harran Kültür Evi aydınlatılması, Jandarma Genel Komutanlığı Güneş Enerjili Aydınlatma Sistemleri, Afyon Güneş Enerjili Otobüs durakları, Van Kedisi Heykeli aydınlatma sistemleri, Hocamköy Güneş ve Rüzgar enerjisinden konut elektrik üretimi, 4E-Çevre Merkezi (Şişli Belediyesi), Arif Çağlar-Büyükada, Türkiye’nin ilk vakum tüplü konut su&mekan ısıtması vb gibi bir çok projede temiz enerji kaynaklarının kullanılmasını sağlamıştır.

Foreenerji – Ekoev
Foreenerji’nin 2006 yılında hayata geçecek olan Ekoev’i projelendirilirken doğal koşullar dikkate alınmakla birlikte seçilen yapı malzemeleri özellikle insan sağlığı ve çevreye en az zararı olan malzemelerden seçildi. Bu malzemelerin çoğu geri dönüştürülebilir ve doğada daha kısa zamanda yok olabilir malzemeler olmakla birlikte bazı alternatifi olmayan petrol türevi malzemelerde de en uzun ömürlü ve insan sağlığına en az zarar verenler dikkatle seçiliyor.

Ekoev tanımı yapılırken birçok özellik sayılabilir;
– İnşaat malzemesi mümkün olduğunca doğal, geri dönüştürülebilir ve yapımında az enerji harcanmış seçenekler arasından seçilmelidir.
– Seçilen malzemenin ek bir takviye olmadan izolasyon değerleri iyi olmalıdır.
– Deprem ve yangına doğal olarak dayanıklı olmalıdır.
– Bina ekolojik mimari ilkelerine göre tasarlanmalıdır.
– Pasif güneş mimarisi mutlaka uygulanmalıdır.
– Isıtma ve soğutma yükleri konvensiyonel bir binanın en fazla yarısı kadar olmalıdır.
– Elektrik tüketimi aynı alan ve aletlere sahip bir konutun en fazla 2/3’ü kadar olmalıdır.
– Elektrik ve su tesisatları kanserojen olmayan malzemelerden seçilmelidir.
– Su tüketimi eşdeğer konvensiyonel bir binanın tüketiminin en fazla yarısı kadar olmalıdır.
– Müstakil konutlarda elektrik/ısıtma ve soğutma ihtiyacı doğal kaynaklarla sağlanmalıdır.
– Isı yalıtımı son derece yüksek özel camlar kullanılmalıdır.
– Otomasyon sistemi iklimlendirme ve enerji tasarrufu için kullanılmalıdır.
– Ekolojik yaklaşımların hiçbiri mevcut konforu olumsuz etkilememeli aksine artırmalıdır.
– Organik su bazlı boya tercih edilmelidir.
– Doğal havalandırma sistemleri kullanılmalıdır.
– Su-elektrik tüketimleri minimum seviyede olan ev aletleri tercih edilmelidir.
– Yağmur suyu toplanarak kullanım suyu olarak kullanılmalıdır.
– Atık su biyolojik olarak arıtılarak bahçe sulamada kullanılmalıdır.
– Evin atığının minimum olması ve organik-inorganik atıkların ayrı toplanması gerekir.

Kaynak: raf.arkitera.com

Yazar Hakkında:

. Twitter / Facebook üzerinden takip et.

3 comments on “Ekoev Rüzgar Enerjisi

  1. rüzgar enerjisini çok inceledim fakat yeni bir model geliştiriyorum kendi işyerimde denemesini yapmaya çalişaçam eyer olursa deyil sizin bu rüzgar enerjisi süper bişey olcakkk sizden bu rüzgar enerjisi jeneratör büröşür katalog istemem mümkünmüüü bana yollıya bilirmisinizz

  2. havanın bir akışkan olduğunu hayal etmek oldukça zor … diye bir şey var ama onu bulamadım bana yardım eder misiniz ? (resimli)

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir