park yasağı uygulama genelgesi

 Karayolları Trafik Kanunu ve yönetmeliğinde belirtilen yer ve haller dışında kalan ve sadece park yasağını ihlal ettiği tespit edilen araçların çektirilmemesini ve bu şekilde park etmiş araçların tescil plakasına ceza tutanağı düzenlenmesini istedi. 
Park yasağının uygulanmasıyla ilgili yayımladığı genelgede, park yasağını ihlal eden araçların yetkisiz kişi ve kurumlarca kaldırıldığı, çekme işlemi yapılırken araçların zarar gördüğü, çekme ve muhafaza işlemleri için aşırı fiyat talep edildiği, araç ve tanıtım tabelalarının kaldırım üzerine konularak yaya geçişinin engellendiği, park yasağına uymayan araçların ambulans ve itfaiye gibi acil müdahale araçlarının geçişine engel olduğu ve otobüs duraklarında bekleme yada park yapan araçlar yüzünden vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanmakta zorluk çektiklerinin anlaşıldığını kaydetti. 
Duraklama ve park etmenin yasaklandığı hal ve yerler ile yasaklara aykırı park edilmiş araçların trafik zabıtasınca kaldırılabileceğinin Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddelerinden açıkça belirtildiği ifade edilen genelgede, park etme yasaklarına uymayan araçlardan da hangilerinin kaldırılacağı ve kaldırmaya kimlerin yetkili olduğunun ise Karayolları Trafik Yönetmeliği ile düzenlendiği hatırlatıldı.
Atalay, trafik ihlallerini ve olumsuzlukları önlemek amacıyla yayınladığı genelgede, şunları kaydetti:
"Araçların çekilmesinde ve uygulanan cezai işlemlerde kesinlikle araç cinsi ve plakası ayrımı yapılmayacak, herkese eşit, adil ve ölçülü davranılacaktır. Yetkisiz kişi ve kuruluşların araç çekmeleri ve muhafaza etmeleri ile yol üzeri ve boş alanlarda park yeri oluşturup buralardan ücret almaları kesinlikle önlenecek ve oluşturulacak ekiplerle bu konudaki denetimlere ağırlık verilecektir.
Bahse konu denetimlerde kaldırımları işgal ettiği ve levhalar koyduğu tespit edilen işletme ve dükkan sahiplerine Karayolları Trafik Kanunu ve Kabahatler Kanunun ilgili maddeleri doğrultusunda işlem yapılacaktır.
Karayolları Trafik Kanunu’nda görev, yetki ve sorumluluk veriler kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşturulacak özel bir komisyon tarafından ilinizde bulunan cadde ve sokaklarda, karşılıklı park nedeniyle girilemeyen veya araç trafiğini olumsuz yönde etkileyen yerler bizzat yerinde tespit edilerek, düzenlenecek rapor ile buralara park yasağının getirilmesi, müsait olan yerlere de parka izin verilecek şekilde gerekli düzenleme ve işaretlemelerin yaptırılması ve bahse konu yerlerde ikamet eden araç sahiplerinin de uyarılarak, denetimlerin devamlılık arz edecek şekilde sürdürülmesi sağlanacaktır."
Genelgede, ayrıca denetim ve uygulamalar sırasında dijital fotoğraf makinesi ile söz konusu ihlalleri yapan araçların plaka ve hilal pozisyonunun da fotoğraflanması ve itiraz halinde delil olarak kullanılması istendi.

Kaynak: netgazete.com

2 comments on “park yasağı uygulama genelgesi

  1. Kesinlikle uyulmuyor bu genelgeye. İtiraz ettiğimizde de haberlerinin olmadığını söylüyor polisler. Ben bu genelgenin tam metnini arıyorum. bu konuda haber çok, ancak ben genelgenin kendisini bulamadım. Bu genelde elinde olan arkadaşlardan veya sizin sitenizden rica ediyorum.

  2. Sayın Cemalettin Yolcu,

    ”Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 119. maddesinde belirtilen; duraklamanın yasak olduğu yerlerde, geçiş yolları önünde ve üzerinde, belirlenmiş yangın musluklarına her iki yönden 5 metrelik mesafe içinde, kamu hizmeti yapan yolcu taşıtlarının duraklarını belirten işaret levhalarına 15 metrelik mesafe içinde, üç veya daha fazla ayrı taşıt yolu olan karayolunda ortadaki taşıt yolunda ve üç veya daha fazla şeritli yollarda aksine bir düzenleme veya işaretleme yapılmadıkça sağ şerit dışındaki şeritlerde (2. ve 3. sıralara park), kurallara uygun şekilde park etmiş araçların çıkmasına engel olacak yerlerde, geçiş üstünlüğü olan araçların giriş ve çıkışının yapıldığının belirlendiği işaret levhasına 15 metrelik mesafe içinde, kamunun faydalandığı yerlerin giriş ve çıkış kapılarının önünde ve her iki yönde 5 metrelik mesafe içinde, belirli kişilerin ve tatil günleri dışında, kurum ve kuruluşların araçları için ayrılmış ve bir işaretle belirlenmiş park yerlerinde park edilmiş araçlar çektirilir.”denilmektedir.Ancak,”Karayolları Trafik Yönetmeliği madde 119’da belirtilen haller dışında kalan ve ‘sadece park yasağını ihlal etmiş olan araçların’ çektirilmeyerek, bu şekilde park eden araçların plakasına para cezası tutanağı düzenleneceği görüşü oluşmuştur.

    Trafiği aksatmayacak şekilde park yasağı olan yerlerdeki araçların çekilmeyerek ceza uygulandığı, ancak trafiği olumsuz etkiler şekilde park eden araçların çekilmeye devam edileceği belirtildi.Saygılarımla.(yönetmelik Bağlantılar içinde)

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir