Gazbeton İle Duvar Örülmesi

DUVAR UYGULAMA TEKNİKLERİ

Duvar Örgüsüne Başlamadan Önce Malzeme naylon paketler içinde ise, örgüden en az bir gün önce açılıp, havalandırma yapılmalıdır. Duvar örgüsüne başlamadan önce malzeme incelenmeli, su içinde kalmış yaş bloklar varsa, yüzey kuruluğu elde edilinceye kadar bekletilmelidir.

İnce Gazbeton Tutkalının Hazırlanması Tutkalın hazırlanması oldukça kolaydır. 2 ölçek toz halindeki tutkala 1 ölçek su ilave edilir. Oluşan karışım Gazbeton Karıştırma Ucu kullanılarak, içinde hava kabarcığı kalmayıncaya dek karıştırılır. İyi bir tutkal elde edebilmek için düşük devirli bir el matkabına takılmış karıştırma ucunun kullanılması uygundur. Birkaç dakika içinde hazır olan tutkal yaklaşık 4-5 saat süre içinde kullanılmalıdır. Tutkal ihtiyaç oranında hazırlanmalı, sık sık karıştırılmalı ve kuruyan tutkal su ilave edilerek kullanılmamalıdır.

Duvar Örgüsünün Genel Kuralları • Duvar örgüsü sırasında yatay ve düşey derzlerde kesinlikle boşluk bırakılmamalı• Tutkalla örülen duvarlarda; yatay ve düşey derzlere sürülen tutkal, yüzeyleri tamamen kapatacak şekilde uygulanmalıdır.• Harçla örülen duvarlarda; blok yüzeyleri fırça ile hafif su atılarak nemlendirildikten sonra harç uygulanmalıdır.• Blokların binme mesafeleri 15 cm’den az olamaz.Uygun bindirme mesafesi blok uzunluğunun yarısı kadar olmalıdır.

Duvar Örgüsünde İlk Sıra • Duvar ile duvar zemini (döşeme) arasında mutlak surette YAPI HARCI kullanılmalıdır.Yapı Harcı Karışımı:• Hacimsel olarak; 1 Çimento-1 Toz Kireç-6 İnce Kum• Su basmanın toprak seviyesinden yüksekliği 30 cm’den az ise, aşağıdaki yalıtım detayı uygulanmalıdır.• İlk sıranın yan ve üst yüzeylerin terazisinde olması sağlanmalıdır.• Altında yalıtım membranı kullanılan duvarlar, kolonlara çeliklerle ankre edilmelidir.

 

Tutkalın Sürülmesi Duvar örgü tutkalından daha iyi verim almak için, blok yüzeyindeki toz ve parçacıkların süpürülmesi gereklidir.Tutkal, blok kalınlığına uygun Gazbeton Malası ile yatay ve düşey yüzeyleri tamamen kapatacak şekilde sürülmelidir.

 

 

 

 

 

 

Blokların Düzeltilmesi Duvar yüzeyinin düzgün olması için, yatay ve düşey derzlerin düzgünlüğü lastik çekiç kullanılarak sağlanabilir.Özellikle ilk sıranın çok düzgün olması gereklidir.

Tesisat İşlemleri AKG Gazbeton bloklarıyla örülen duvarlarda, gazbetonun kolay işlenebilme özelliği nedeniyle; tesisat kanalı ve buat yuvası açma, oyma, delme ve kesme işlemleri kolaylıkla yapılabilir. Bu işlemlerde kullanılan Gazbeton El Aletleri ergonomik tasarımlarıyla kullanım kolaylığı sağlarken, işlevsel özellikleriyle de yapım sürecini hızlandırır.

Duvar-Duvar Bağlantıları Genleşme Derzleri Uzun duvarlarda uygulanan genleşme derzleri Duvar Yüksekliği Genleşme Derzi Mesafesi 1,5 m’den küçük Her 4 m’de 2-3 m Her 5 m’de 3 m’den büyük Duvar yüksekliği X 2 Lento Uygulamaları Bindirme Payları Üst Lentolar Üst lentolar oturdukları yüzeylere tam temas edecek şekilde yerleştirilmelidir. Alt Lentolar Pencere parapetleri ve alt köşeleri lentolarla güçlendirilmelidir. Alt lento bindirme payları 45~60 cm olmalıdır. Yığma yapılar için, Üst Lentoların minimum bindirme payları (d) Net Açıklık Bindirme Payı <135> Alternatif Alt Lento Tipleri 1- Hazır Gazbeton Lentolar 2- U-Blok içerisine donatı yerleştirilip beton dökülerek lento uygulaması yapılabilir. 3- B.A Lentob= Duvar genişliği kadarh= 20-25 cm Hatıl Uygulamaları Balkon ve çatı parapetleri, kalkan duvarları ve üzeri serbest olan yarım duvarların üzerine BAĞLANTI HATILI yapılmalıdır. Yüksek ve uzun duvarlarda YATAY ve DÜŞEY HATILLAR yapılmalıdır.(Bakınız TS 2510 ve Afet Yönetmeliği) Kaynak:www.akg.gazbeton.com

One comment on “Gazbeton İle Duvar Örülmesi

  1. merhaba
    banem esmeim mohammad Iran da Tabriz seharenda yasirum
    burasenda hafif bir duvarlarra cok ehtyac var siz bana yardemci olabilarsenizmi?
    tel 0098 914 313 7338

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir