Özürlü Banyo-Wc

 

ÖZÜRLÜ BANYO-WC Toplam alanı 1000 m²’yi aşan binalarda bayan ve erkek için birer özürlü tuvaleti, zorunlu hallerde her iki cins için bir adet özürlü tuvaleti düzenlenecektir. Binalarda her 10 wc’den biri özürlülere ayrılacaktır. Özürlü tuvaletinin kapısının temiz açıklığı en az (85) cm. olacaktır. Bu kapı dışarıya açılacak veya sürme kapı olarak düzenlenecektir. Dışarı açılan bir kapı düzenlenmesi durumunda, kapıya içerden kolay kapatılabilmesi için menteşelerden (10) cm. uzaklıkta ve yerden (100) cm. yükseklikte, düşey ve yatay olabilen bir kol eklenir. Kapı kollarının kolay kavranır ve hareket ettirilebilir türden olmaları gerekir. Tekerlekli sandalyedeki bir kişinin kullanabileceği kabul edilen en küçük tuvalet kabininin ölçüleri (150cmx150cm.)’dir.

 

Burada alafranga tuvalet düzenlenecektir. Klozetin uzun ekseni duvara paralel olarak yer alacak, klozetin duvara en yakın noktasının duvardan uzaklığı (25) cm. olarak alınacaktır. Klozetin önünün arkadaki duvardan uzaklığı (70) cm. olmalıdır. Klozetin  yanındaki duvara sabit tutunma kolu konur. Bu tutunma kolu (3–4) cm. çapında bir yuvarlak borudur. Birbirine eşit (70) cm.’lik iki kolu olan L biçiminde bir elemandır. Yatay kısmı yerden (75) cm. yüksekliktedir, klozetin en öndeki noktasını da (25) cm geçer. Düşey tutunma kısmı yukarı doğrudur. Klozetin duvardan uzakta olan tarafına da duvara doğru kaldırılabilen tutunma kolu konulabilir ama bu zorunlu değildir. Bu tuvalet kabinine küçük bir lâvabo da ilâve edilecektir.

 

 

Tekerlekli sandalyedeki insanın rahat kullanacağı tuvalet kabininin boyutları ise (220cmx220cm.)’dir. Bu durumda kapı sürme kapı olarak da düzenlenebilir ki, aslında sürme kapı tuvaletlerde ve banyolarda daha fazla tercih edilmektedir. (220cmx220cm) boyutlarındaki bir tuvalette standarda uygun bir duş köşesinin bulunması da mümkündür. Klozette oturma yüksekliği (46–47) cm. olarak elde edilmelidir. Keskin kenarlı olmayan, darbelere dayanıklı klozet kapakları kullanılacaktır. Ayaksız normal lâvaboların bazıları tekerlekli sandalyedeki insanlar için daha kullanışlıdır. Üst kenarı ileri çıkarılmış, ayarlanabilen aynaların da mahzurları vardır. Yerden itibaren (97) cm.’den başlayan duvara yapıştırılmış (40 cm x 100 cm) boyutlarındaki bir ayna yeteri derecede işlevseldir. Özürlülerin ve yaşlıların kullanacağı bütün lâvabolarda hassas parmak kavrayışına gerek bırakmadan kolayca kontrol edilebilen uzun kollu veya haç şeklindeki musluklar tercih edilir. Tekerlekli sandalyedeki kişiler için düzenlenmiş bulunan tuvalet kabinlerinin önünde de tekerlekli sandalyenin rahatça hareket edebileceği kadar bir alan bulunmalıdır.

 

Yazar Hakkında:

. Twitter / Facebook üzerinden takip et.

19 comments on “Özürlü Banyo-Wc

 1. hastanemiz hasta odalarında özürlüler için kullanacağımız özürlü banyo sandalyesi için adres ve telefon istiyorum

 2. iletişimden mail atmak istedim ama sanırım problem var
  Ortopedi teknisyen sağlık meslek lisesinde öğretmeniyim,
  özürlüler tuvaleti ve ölçüleri üzerine araştırma yaparken
  bu sayfanızı gördüm, güzel detaylı bir bilgi verilmiş teşekkür ederim, vermiş olduğunuz ölçüleri siz mi tespit ettiğiniz, bir kaynaktanmı aldınız, bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.
  ilginize şimdiden teşekkür ederim.

  • düğün,toplatı salonu gibi yerlerde engelli wc ,leri için uygulacak azami ve asgari boyutlar ile kullanılacak ekipmanların büroşürlerinizden göndemenizi rica ederim

 3. Sayın İsmail Yiğit,

  Özürlü wc özürlü konularında her türlü bilgiyi site içinde görebilirsiniz.Yönetmelikler kategorisi içinde var.Araştırın.Saygılarımla.

 4. Şu an kreş projesi yapıyoruz. Çocuklar için klozet ve lavabo ölçüleri gerekli yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

  • Sayın Okan CuCEN

   LAVABO VE WC LER

   a)Oyun odalarından lavabolara geçiş kolay olmalıdır.
   b)Lavobaların eni-boyu en az 28-45 cm olmalıdır.
   c)Lavobaların yerden yüksekliği 55-60 cm olmalıdır.
   d)Muslukların boyu da 65-71 cm olmalıdır.
   e)Klozet yüksekliği 35 cm olmalıdır.
   f)Her 6 çocuğa bir lavabo,her dört beş çocuğa bir klozet düşmeli.
   g)Tuvaletler temiz tutulmalı,aydınlatma ve havalandırma sistemi bulunmalıdır.
   h)Lavabolarda kağıt havlu ve likit sabun bulundurulmalıdır.
   i)Tuvaletlerde her çocuğa ait havlu,diş fırçası ve macun bulundurulmalıdır.
   Saygılarımla..

 5. sitenizdeki klozet çeşitlerinden en alt sıralara doğru resmi bulunan kendinden kolluğu olan klozet modelini ankarada temin edebileceğimiz bir yer varmı varsa adresini va ücretini yazarmısınız.babama acil gerekiyorda.teşekkürler

 6. engelli wc kapısındaki boş/dolu yazan ışıklı sesli tabaleyı bulamıyoruz.nerden bulabiliriz?firma?mail?
  tesekkurler

 7. sağlık ocaklarına özürlü wc yapılacak. tek bir tuvalet için nasıl bir acil çağrı sistemi dizayn etmek gerekir. keşif hazırlarken kullanmam gereken poz no ları hakkında yardımcı olabilir misiniz?

 8. Evdeki tuvalet ve banyoyu engelliye uygun olacak şekilde dönüştürmek istiyorum.
  Bu şekilde tek proje hizmeti veriyor musunuz?

  Nasıl ilerleyebilirim bu konuda?

  teşekkürler,

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir