Yangın merdivenleri TAKS’a ve KAKS’a (Emsal) dahil midir?

Yangın merdivenleri veya müstakil yangın merdiveni olmayan yapılarda yangın merdiveni
olarak kullanılan bina merdivenlerinden biri, Yangın Yönetmeliği uyarınca yangın merdiveni
yapılma zorunluluğu olmayan 21.50m’nin altındaki yapılarda kaçış yolu olarak kullanılan
merdivenlerden bir tanesi TAKS hesabına dahil değildir.
Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğin 48. maddesi uyarınca;
– Yapı yüksekliği 21.50m’nin altındaki yapılarda aynı zamanda kaçış yolu olarak
değerlendirilen bir merdiven,
– 21.50-30.50m arasındaki yapılarda biri korunumlu diğeri korunumsuz en az 2 merdivenin
düzenlenmesi gerektiğinden ikisi,
– 30.50m’nin üzerindeki yapılarda ikisi de korunumlu 2 merdiven yapılması gerektiğinden
ikisi, emsal alanına dahil değildir.

2-04-02

Kaynak:yönetmelik

Yazar Hakkında:

. Twitter / Facebook üzerinden takip et.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir