Voleybol Standartları


Warning: Illegal string offset 'single_featured_image' in /home/midc/public_html/osman/wp-content/themes/confidence/content-single.php on line 69

VOLEYBOL;
Sahanın çizgileri 5 cm genişliğinde ve bu çizgiler sahaya dahil olmak üzere çizilir. Bu çizgilerin dışında sahaya en yakın engel 2 metre uzaklıkta olmalıdır. Açık sahalarda ise çizgiler kireç veya yağlı boya ile çizilmelidir.

File jüt, kendir, kenevirden yapılır. Filenin yüksekliği erkek ekipler için 2.43 metredir. Türkiye Voleybol Federasyonu file yüksekliğini genç ekipler için 2.43 m, erkek ortaokullar için 2.36m, kız ortaokullar için 2.18 metre olarak kabul etmiştir.
Top, yuvarlak, dış kısmı yumuşak meşinden olup iç kısmı kauçuk veya buna benzer bir maddeden oluşur. Tek renkli ve kapalı sahalarda açık renkte olması gerekir. Topun çevresi 65 veya 67 cm olmalıdır. Ağırlığı ise 260 ve 280 gram arasındadır. Topun basıncı 0.48 – 0.52 Kg/cm2 dir.

 

Kaynak: mimar.cc


Warning: Illegal string offset 'author_box' in /home/midc/public_html/osman/wp-content/themes/confidence/content-single.php on line 93

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir